България се отказва от проекта АЕЦ "Белене", стана ясно - първо неофициално - след заседание в Министерски съвет, а няколко часа по-късно и официално от думите на премиера Борисов.

Бойко Борисов е бил в президентството, за да информира Плевнелив за отказа и българската позиция относно проекта, а след това отиде и в парламента, където го съобщи и пред икономическата комисия.

Вместо „Белене" - да санираме панелките, предлага Плевнелиев
още...

Изключително сериозен премиерът Бойко Борисов дойде в Народното събрание, за да докладва пред депутатите за Белене.

Той запази мълчание пред журналистите.
Качи се в зала "Запад" на НС, където го изслуша икономическата комисия в компанията на парламентарния шеф Цецка Цачева и икономическия министър Делян Добрев.

Веднага синият депутат Асен Агов се ръкува с премиера и го поздрави с думите: "Поздравления за позицията". Комисията заседава при закрити врата.

Информацията за прекратяването на проекта Белене обаче изтече авансово от зам.-финансовия министър Владислав Горанов, който е посочил някои подробности след правителственото заседание.

На брифинг в парламента след срещата си с икономическата комисия Борисов потвърди решението, подчертавайки - ще търсим дружески начин да излезем от проекта.

Ще доплатим реактора и ще го сложим на 7 блок на АЕЦ "Козлодуй", стана ясно от думите на премиера. Той дори декларира желание да строим и 8 блок на съществуващата ни централа.

Отказваме се от централа, защото така или иначе с изграждането на Южен поток ще станем газопреносен център на Балканите. Плановете ни са през декември 2015 година по Южен поток да тече газ
Б. Борисов

Тежко беше решението да се откажем от Белене, обясни Бойко Борисов. В разговора си с президента Владимир Путин му казал, че не отива на двете страни да шикалкавят по проекта за АЕЦ-а. Този проект не намери инвеститор, защото е компрометиран от самото начало, подчерта още министър-председателят.

В този момент телефонен звън го ядоса и той си тръгна от пресконференцията. После обаче реши на входа на НС да отговори на няколко журналистически въпроса.

На въпрос на News.bg защо не е изчакал доклада на HSBC, той отговори: "Защо мислите, че не съм го дочакал?". След това обаче от отговора му стана ясно, че доклад на консултанта няма.

За терена на Белене, той заяви: "Имаме намерение да строим газова централа, но всичко това ще зависи от финансово-икономическите обосновки, ако HSBC са дали становище, че продажбата на ток при тези цени ще бъде печеливша, съответно аз ще ви дам доклада".

Борисов призна, че след решението ни за Белене има риск за преговорите ни с Русия за доставките за газа. "Разбира се, че има. Ние и в момента плащаме най-скъпия газ в Европа. Германия плаща 330 долара, България плаща близо 600". И това беше тема на разговора ни с премиера Путин и се надявам да приключим добре с тези проекти, работим активно по Южен поток и съответно да договорим по-ниска цена на газа, изтъкна той.

Много е важно да видим какъв е начинът да се махнат посредниците, допълни министър-председателят. 6-7 години, по думите на Борисов, ще отнеме монтирането на реактора на 7 блок на АЕЦ "Козлодуй". Попитан защо по-рано не е решил да спре проекта, той отговори: "Защото искахме да намерим инвеститор, защото заварихме един гьол и защото се надявах истински да намерим инвеститор".

 

Сините се обявиха за големите победители за „Белене"
още...

Стана ясно още, че не е ясно, че руският реактор ще се установи трайно на българска територия. Ако някой иска да го купи, може да го продадем, посочи той. Но така и така сме дали толкова пари, ще го монтираме, поясни Бойко Борисов. Категорично ще го пренесем на 7 блок, каза още Бойко Борисов.

Стана ясно, че този път премиерът е взел окончателно решение за АЕЦ "Белене". От 33 години Белене не е построена, мисля че 6-7 години не са фатални, категоричен бе премиерът.

Правителството е взело решение да доплати реактора, който през октомври ще е окончателно готов. Около 140 милиона евро остава да се доплатят за него, поясни Бойко Борисов по време на брифинга в НС.

Министър-председателят обясни днешното решение на кабинета с думите: "При цена от 6 милиарда евро с кредитния ресурс, който ни се предлага между 10 и 12% лихва за 6 години строеж, тази централа отива някъде от порядъка на 10 милиарда евро или 20 милиарда лева. Ние нямаме тази възможност да я платим, а и да задължим държавата, поколения наред да плащат тези пари, няма как да стане".

Към момента за този проект са похарчени към 1,4 млрд. и за наше най-голямо съжаление още 500 милиона имаме да даваме взет кредит към една френска банка, поясни министър-председателят. Над 102 милиона лева само лихви сме платили за проекта за 3 години управление на ГЕРБ.

Токът от газова централа - много по-скъп от сегашния
Още...

В същото време целият ядрен риск, ако нещо се случи там, на този земетръсен разлом остава за сметка на България, подчерта Бойко Борисов. Видяхте Япония - втора по икономика сила в света буквално рухна, не можа да понесе удара, камо ли една България, която ще се изтрие от картата на света завинаги, каза още министър-председателят.

И въпросът - защо 7 реактор на АЕЦ "Козлодуй", премиерът аргументира така: "5 и 6 реактор са руски, поколение 2, този е 2+, а и нашата стратегическа цел е да запазим 5 и 6 реактор да работят в следващите 20 години". По този начин там си е изцяло руска централа, подчерта той.

Паралелно с това 1,2,3,4 реактор за затворени и ги извеждаме от експлоатация, така че там също ще се обособи площадка и съответно бихме могли да изградим след време 8 реактор, информира Борисов.

Стана ясно, че в петък министър Делян Добрев заминава за Москва, където да уговори дружеско разваляне на договора и да избегне съдебен процес.

Отказваме се от централа, защото така или иначе с изграждането на Южен поток ще станем газопреносен център на Балканите. Плановете ни са през декември 2015 година по Южен поток да тече газ, заяви министър-председателят.