Всяка група да помисли и да предложи един или двама кандидати от друга политическа сила. Може да ви се струва различно, но единственият начин червените линии, които са станали пропасти, да бъдат затворени е да подходим рационално и разумно.
За това настоя бившият премиер и съпредседател на "Продължаваме промяната" Кирил Петков след проведения 3-часов председателски съвет в парламента.
Това, което достигнахме до първи консенсус, е да бъдем максимално конструктивни и обективни в правилата, които предлагаме, настоя Петков. Този парламент ще е и е много фрагментиран. Новият председател на парламента трябва да бъде неконфликтна личност. Най-важното е да се стремим да се издигнат кандидати, които имат високо обществено доверие, изтъкна Кирил Петков.
Ако успеем да влезем в дискусията, да не си подвикваме, да се уважаваме, имаме шанс да направим това, което всички очакват от нас, подчерта Кирил Петков и призова партиите да се вслушат в предложенията на ПП.
Според Даниел Митов от ГЕРБ предлаганите критерии от ПП са трудни за постигане. Политиката е конфликтно поле и всичко депутати са конфликтни личности. Сблъсъкът в политиката обаче Митов не знае как се избягва.
Десислава Атанасова призова за извинение от хората, че повече от 30 часа се води един и същи дебат. След като по тази тема няма никакво съгласие много трудно и с много компромиси, ако имаме сили да ги постигаме, би се решавало всичко друго, посочи Атанасова.
Тя не иска да звучи назидателно, но това, до което часове наред стигали в разговорите си, било че всеки един от депутатите е готов на всякакви отстъпки.
ДБ предложи един изход - председателят на парламента да е на ротационен принцип и ГЕРБ го подкрепи, напомни Атанасова, която поздравила ПП за оттеглянето на кандидатурата на Никола Минчев.
Атанасова предложила на последния председателски съвет да се обединят партиите и да търсят съгласие по други обективни критерии.
Тя предложи да се избере председател за парламента най-възрастният, като той ще има заместник-председатели и със съгласието на всички парламентът да взима решения. Това обаче не било подкрепено от председателския съвет.
Второто предложение - първата и втората политическа сила да изтеглят номинациите и третата да излъчи председател на парламента. Това обаче депутатите също не го подкрепили.
"Сега сме поставени пак пред същия въпрос оттук-нататък. Очевидно е, че ние като че ли не си даваме сметка, че повече от 30 часа се въртим в кръг. Хубавото е поне, че вече тонът ще е далеч по-приличен, взаимоуважителен, без грубости и лични нападки. Това ще ни изведе ли от състоянието, в което обсъждаме правилата за избор - няма, защото всеки един от депутатите може да прави предложение, без изобщо да са подчинени на критериите, които предложи Кирил Петков", обясни Атанасова.
Тя призова партиите да се обединят около фигурата на този, който може макар и формално да изпълни изискванията в духа на Конституцията.
Асен Василев очаква най-възрастният народен представител да избере председател на законодателния орган. Този парламент се очертава да е кратък и щом за тази позиция не можем да постигнем съгласие, какво остава за мнозинства за правителство.
Второто нещо, според него е, че по-лесно може да се прецени кой е конфликтен. Има достатъчно разум в залата, за да изберем човек, който да не взривява залата, настоя той. Асен Василев призова да се помисли кой е човекът, който може да направи така, че парламентът да не е загубено време за България. Този човек трябва да има уменията и познанията, открои той.
Василев призова депутатите да изберат човека, който ще направи парламентът продуктивен.
анкета
Колко ще изкара 48-то НС?
Един месец 28.9%
До Коледа 39.4%
Шест месеца 17.3%
Година 3.4%
Пълен мандат 11.0%
Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов също взе думата. Видно е, че има желание поне на думи за постигане на разбирателство и консенсус. "Възраждане" предлагат друг критерии - шефът на парламента да няма политически опит и биография, която да не ги е сблъсквала с политиката. Такъв обаче нямало и това, което предлага Костадинов е да се излъчат хора, които няма да задават и предизвикат реакцията - "този не", а да питат "този кой е".
Той смята, че новоизбраният председател на Народното събрание няма да е панацеята и лечителят, който ще излекува всички болки, а все пак ще даде възможност за работа. Другият вариант е да се отиде на нови избори, в което по думите на Костадинов няма нищо страшно.
"Възраждане" също обмисля да изтегли кандидатурата си за шеф на парламента - адвокат Петър Петров, но както се изрази Костадинов ще издигнат друг подготвен юрист.