Има нужда от промени в Конституцията, които са в правомощията на Велико народно събрание, а предложенията за промени, представени вчера от премиера Борисов, не са импровизация от началото на седмицата, а плод на няколко седмична подготовка и добър слух.
Тази теза разви в студиото на БиТиВи вицепремиерът Томислав Дончев. Той дори обясни, че върху тази промени се работи вече от пет години и припомни, че в програмата на ГЕРБ от последните избори е записано "търсенето на консенсус за промени в основния закон и съдебна реформа".
"Предложенията ни са резултат от добрия ни слух", посочи Дончев, обяснявайки, че за един политик дори не е толкова важно да говори добре, а по-важно е да слуша и чува добре.
По думите на Дончев, в предишните години не е била събирана достатъчно парламентарна подкрепа за такива по-сериозни промени, а сега, според него и според ГЕРБ, има доста по-голям шанс. След предложенията на ГЕРБ всеки, който твърди, че няма нужда от подобни промени, ще трябва да се аргументира защо.
"Нужда от рестарт има. Безспорен факт е, че демокрацията е в криза. Голяма част от българските граждани нямат доверие на държавните институции. Една реорганизация на начина, по който функционира държавата, е шанс тя да започне да работи за тях", обясни Томислав Дончев. Той отхвърли обаче всякаква аналогия на предложенията на ГЕРБ с визията в годишната реч на почетния председател на ДПС Ахмед Доган, който заяви нуждата от "рестарт на демокрацията".
Дончев е категоричен, че не би могъл да бъде следващият премиер на страната, тъй като е политически обвързан. Решението за правителството, което ще трябва да организира изборите за ВНС и ще управлява страната, ще се вземе от Народното събрание. "Моето мнение е, че правителството трябва да бъде надпартийно", каза още вицепремиерът и добави: "Би било чудесно да имаме решение за свикване на ВНС през ноември", посочи Дончев.
Томислав Дончев увери, че ГЕРБ не целят печелене на време във властта. Всяко оставане в Министерски съвет е вреда за ГЕРБ, тъй като за тях е най-изгодно да има избори веднага. Не подават оставка и остават в МС, защото едни избори сега не биха довели до никаква сериозна промяна, а само ще се сменят някои фигури и нюанси.
Иначе Томислав Дончев изказа личната си надежда в най-скоро време да възвърне гражданските си права и да може вече да протестира. Той призна, че кабинетът му в Министерски съвет е далеч по-неуютно място от някои от кръстовищата в страната.
Като отговор на репликата на Христо Иванов "как не ги е срам", Томислав Дончев заяви, че не чува нищо ново, а с Христо Иванов имат общата визия за търсенето на справедливост, а спорът е по отношение на технологията. Томислав Дончев отрече обвинението да са саботирали съдебната реформа преди 5 години, тъй като Христо Иванов като министър на правосъдието бил получил подкрепата на Министерски съвет.
Според Дончев действително има нужда от намаляване на броя на депутатите, дори и като аргумент за намаляване на разходите. "Колко от депутатите познавате и помните", запита вицепремиерът, който е убеден, че имаме нужда от ярки личности с персонални качество. Въпреки това той призна, че намаляването на количеството не винаги е шанс за качество.
Личната прогноза на Томислав Дончев е, че ни очаква време на протести поне една година. Но той се надява следващите избори да бъдат по-рано от март месец 2021 г.
Борисов предлага основно:
- намаляване на броя на депутатите. За обикновено Народно събрание броят на депутатите да бъде свит от 240 на 120. При Велико Народно събрание народните избраници вместо 400 да са 280.
- от ГЕРБ предлагат вместо Висш съдебен съвет (кадровият орган на съдебната система - б.р.) да има само Съдебен съвет на съдиите и Съдебен съвет на прокурорите. Двата съвета ще решават отделно кадровите въпроси, свързани със съдиите, от една страна, и прокурорите и следователите, от друга.
- ограничаване правомощията на министъра на правосъдието само до това да предлага проекти на бюджети и да управлява недвижимите имоти на съдебната власт;
- гражданите да могат да сезират Конституционния съд.
Опако
на 15.08.2020 в 16:02:36 #4По малко на брой депутати за един продажен народ е огромна заплаха за националната му сигурност ! Това гарантира способността на чужди държави да заплатят на практика на всички депутати! Това е пълна лудост! Идеята е идиотска!
Опако
на 15.08.2020 в 15:54:49 #3По малко на брой депутати за един продажен народ е огромна заплаха за националната му сигурност ! Това гарантира способността на чужди държави да запратят на практика ва всички депутати! Това е пълна лудост! Идеята е идиотска!
boris
на 15.08.2020 в 14:56:58 #2Е сега, на всички е ясно, че ГЕРБ до сега не инициираха подобно предложение, защото просто им беше неудобно. Искането за намаляване на броя на депутатите е извечна дъвка в устата на всякакви "нови лица", "революционери", "борци срещу статуквото и системата" - като Бареков, Трифонов и подобни смешници, но за съжаление е и някакво своеобразно верую на огромна маса от бедни и неудачни български граждани. И да им дадеш каквото искат е като да излъжеш с пари някой олигофрен като му кажеш, че две петарки са повече от една двадесетолевка щото са две. Лесно е, но сърце не ти дава. Един такъв малък парламент, че и с мажоритарен вот ще бетонира статуквото до размери дето е трудно да се разбие за много десетилетия. Истинска мечта за хора които не обичат промените.
Бай Мангал
на 15.08.2020 в 14:13:15 #1godoro: "Ти си най-кадърният в този кабинет" Интересно мнение!!! След като от тоя "cпукан пpезерватив" не става и "чeп за зеле" интересно ми е от другите "разбойници" и Главатаря, какво "става"