Социалистите няма да подкрепят предложението на ГЕРБ за рестарт на АЕЦ "Белене". „Ние ще внесем собствено решение", заяви Румен Овчаров.

Това правителство не е правителство, на което може да се разчита и което може да провежда сериозна и последователна политика в областта на енергетиката, смята още бившият енергиен министър. Според него не е работа на НС да води преговори, да търси чуждестранни инвеститори и да поставя търговски условия.

„Ако Бойко Борисов е решил да се отказва от функциите си на министър-председател, то това се прави по начин, който също е описан в Конституцията - идва и си връчва оставката, ние ще създадем друго правителство", коментира Румен Овчаров. Като провал в политиката на кабинета той определи вчерашната поява на американския инвеститор.

„Вчерашната сценка тотално спука балоните, с които ГЕРБ досега пълнеше главите на всички български граждани", смята още червеният депутат. По думите му също така в небитието са отишли и твърдения, че проекта за атомна централа е технологично изостанал. Овчаров смята, че случилото се вчера е абсолютен кризисен ПР на Бойко Борисов и ГЕРБ.
„Те очевидно разбраха, че след внасянето на 800 000 подписа по темата "Белене", темата енергетика и темата "Белене" ще станат решаващи за предстоящите парламентарни избори", коментира Румен Овчаров.

Социалистите настояват за провеждането на референдума за бъдещето на АЕЦ "Белене" въпреки новата развръзка около замразения проект.

Не смятам, че можем да продължаваме сериозно да говорим за енергетика, икономика и въобще за държавно управление. С тези думи червеният депутат Румен Овчаров коментира вчерашния развой около атомната централа, когато се появи американски инвеститор. Социалистите настояват атомната централа да се строи с 51% държавно участие, с възможност държавата да защити интереса си и ценова политика в енергийния сектор.

Сегашният вариант е очевидно най-лошият, който може да бъде избран, категоричен е Овчаров. Със 100% чуждо участие България се превръща в територия, на която чужда компания идва, за да печели, смята още бившият енергиен министър в кабинета на тройната коалиция.

Ако централата се реализира по начина, по който сега се предлага, според него единствената полза ще е, че компанията инвеститор ще плаща данъци в нашата страна.

Не е сигурно, че американската компания ще използва български строители, опасява се още социалистът. Радостта на г-жа Цачева може да се окаже малко преждевременна, коментира още той вчерашната реакция на парламентарния шеф.

Припомняме, по време на заседанието на комисията по икономика в НС вчера, ненадейно се появи Цачева и обяви, че е готова още днес да внесе за обсъждане в парламента проекторешение за отмяна на забраната за строеж на „Белене".