"Преди девет години бяхме със затворнически костюми и искахме да кажем, че политиката в България обрича хората с увреждания на затвор." Това заявиха на протест пред Министерството на труда и социалната политика хората с увреждания.

"Искахме закон за личната помощ - сега го има, но нищо не се е променило." Това подчерта един от протестиращите Митко Николов.

Близо 31 000 са подадените заявления за индивидуална оценка на хората с увреждания

Близо 31 000 са подадените заявления за индивидуална оценка на хората с увреждания

От 1 април започна индивидуалната оценка на потребностите на хората с увреждания

Недоволството на хората с увреждания е насочено срещу нереалния брой часове за личен асистент, които се определят по закон.

Николов се нуждае от 270 часа, но вместо това получава 109 или 4 часа на ден. Това го обрича на домашен затвор. Затова и днес протестиращите носеха затворнически номера.

"Затворническите униформи сега ги няма, защото са се скъсали от пране", иронично се изрази той.

В момента функционира Национална програма за хората с увреждания, която дава същото. Николов е категоричен, че нищо не се е променило.

Сълзи, прегръдки и радост след приемането на Закона за личната помощ

Сълзи, прегръдки и радост след приемането на Закона за личната помощ

Много пъти бяхме между "осанна!" и "разпни го!", коментира Бисер Петков

Основните проблеми в закона, според него, са ограничението на часовете, ниската ставка и кой предоставя асистентката подкрепа. В момента тя се предоставя от общините. Въпреки, че омбудсманът Мая Манолова се застъпи за промените, засягащи хората с увреждания у нас и изработването на Закона за личната помощ.

Николов е убеден, че от нея не могат да получат подкрепа. "Казахме на омбудсмана, че това не е правилният закон за лична помощ, те все пак го внесоха", отбеляза той. 

Като осъдени на смърт определят хора, които не са дочакали приемането на Закона за личната помощ и вече не са сред живите.

По думите на потърпевшия това са 9 години загубени за хората с увреждания.

Законът за личната помощ влиза в сила от 1 септември, но индивидуалната оценка е започнала от 1 април.

Законът за личната помощ спира държавната хранилка на разни организации

Законът за личната помощ спира държавната хранилка на разни организации

Протестиращите не искат никой да си подава оставката, а да седнат и да работят

Припомняме, че на 6 декември миналата година Законът за личната помощ беше окончателно приет. 

Законопроектът предвижда от 1 януари 2021 г. създаването на Държавната агенция за хората с увреждания, която да осъществява дейности, свързани с изготвяне на индивидуалната оценка на потребностите и координиране на политиката за правата на хората с увреждания.

Целта е единната структура да координира изпълнението на цялостната държавна политика за правата на хората с увреждания.

След извънредната среща при премиера на 28 ноември, майките получиха уверение, че някои текстове от Закона за личната помощ ще бъдат преработени. Работна група се събра по спешност в парламента, за да намери решения по спорните моменти.

Майките и омбудсманът настояха парите, предвидени за лична помощ през идната година, да се прехвърлят от централния бюджет в този на социалното министерство.

Личната помощ е скъпа и струва много, призна Бисер Петков

Личната помощ е скъпа и струва много, призна Бисер Петков

Има необходимост да направим конкретни стъпки за реформа, според министъра

На 27 ноември, омбудсманът Мая Манолова и активистките на движението "Системата ни убива" алармираха за проблем в бюджета на Министерството на труда и социалната политика (МТСП). С позиция по темата излязоха и от движението "Системата ни убива".

Малко преди това, Бисер Петков и финансовият министър Владислав Горанов коментира темата, подчертавайки два пъти, че всичко, което е поето като ангажимент спрямо протестите на родителите на деца с увреждания, е изпълнимо.

Законът за личната помощ е един от трите закона, които станаха повод за нестихващите протести на родителите на деца с увреждания. След като майките получиха оставката на вицепремеира Валери Симеонов и след като тя беше приета от депутатите, майките заявиха, че ще продължат с недоволството си на палатковия лагер пред НС, докато текстовете не бъдат приети.

Към края на ноември, в Бюджета за 2019 година за хората с увреждания са предвидени допълнителни 150 млн. лева.

Над 1600 души с увреждания са поискали индивидуална оценка на потребностите

Над 1600 души с увреждания са поискали индивидуална оценка на потребностите

За да получат право на лична помощ