Като пряк участник и свидетел на случилото се, ще кажа, че посрещането на папа Франциск в Св. Синод на БПЦ, макар и определено като "протоколно", беше изпълнено с дух на разбирателство, толерантност и диалогичност.
Това се казва в изявление на Негово Високопреосвещенство Старозагорския митрополит Киприан по повод посещението на Негово Светейшество папа Франциск, разпространено от пресцентъра на Старозагорската митрополия.
Припомняме, че Светият Отец направи Апостолическо посещение у нас.
Твърдо мога да заявя, че това наше позитивно посрещане беше ясно видяно и оценено.
След срещата, до края на пребиваването си в България, а ще добавя, и по време на визитата си в Република Северна Македония, той даде достатъчно ясни послания за добронамереното му отношение към родната ни Църква и народа ни. Не беше формална особено позитивната оценка, която папата даде за значението на изключително богатата и вековна българска култура. Как да не оценим и думите му, казани за делото на Светите братя Кирил и Методий, както и това, че то е съхранено от нашите деди и майки, деца на Майка България?, се казва още в изявлението.
Митрополитът коментира и критиките към БПЦ, които бяха отправени по време на посещението на папата.
Част от народопсихологията ни е не да се вглеждаме в позитивното и значимото, а да придаваме особена тежест на негативни, делнични и преходни нюанси. Някои дори ги откриват и там, където ги няма, не скрива той.
Какво да кажа на авторите, които тези дни видяха "страх" в Св. Синод на БПЦ-БП от посещението на папа Франциск? Част от тях твърдяха, че този "страх" обхваща едва ли не всички членове на БПЦ-БП.
Нелепостта на подобни твърдения, генерирани от хора, които най-малкото не познават собствената си история, за да не търся друго определение, е повече от очевидна. Ще добавя, че не толкова отдавна с думите на Спасителя "Да не се смущават сърцата ви, вярвайте в Бога и в Мене вярвайте!" /Йоан 14:1/ само в Старозагорска епархия девет свещеници дават живота си за вярата, а над тридесет са малтретирани, затворени и изпратени в лагери за години. Могли са да го избегнат, ако откажат сана си, припомня Киприан.
Каноните са ясни, от собствената ни воля зависи да ги спазваме или не. Това не е ретроградност и схоластика, а жива истина, която ни съхранява като народ и дух, се казва още в позицията.