"Няма как да си добър държавник, ако нямаш историческа памет, а в днешния
ден има нужда много често това да се повтаря - не, за да досадим, а да мотивираме
".

Това заяви вицепрезидентът Маргарита Попова пред участниците в Петата национална среща под наслов "Завръщане към корените" на потомци на тракийски и малоазийски бежанци.

Маргарита Попова отбеляза, че до ден днешен потомците на тракийските българи у нас чакат "към историческата истина да напластим историческата справедливост, защото всички ние искаме единствено да живеем живот в името на истината и да спомняме пътя на българските корени".

Вицепрезидентът припомни наследството на Любомир Милетич и неговата книга "Разорението на тракийските българи през 1913 г.". Маргарита Попова го определи като "летописец на тракийската кауза и на тракийските българи" и подчерта, че днешната среща на потомците им е и почит към неговото дело.

"Имаме душа и силен български дух. Ще бъда винаги с вас", допълни още в словото си българският вицепрезидент.

Попова получи благодарност от Съюза на тракийските дружества в България за последователната си позиция в подкрепа на каузата на тракийците.

В Големия салон на БАН вицепрезидентът присъства на спектакъл-възстановка на традициите и обичаите на тракийските и малоазийските българи и на събития от 1913 г. Сред гостите на срещата в БАН бяха заместник-кметът на София Тодор Чобанов, председателят на БАН акад. Стефан Воденичаров, учени, общественици, историци.

По-рано през деня вицепрезидентът Попова в присъствието на десетки наследници на тракийци от цялата страна, положи цветя на паметника на Капитан Петко войвода в Борисовата градина, а след това в катедралния храм "Св. Александър Невски" присъства на панихида в памет на бежанците от Беломорска и Одринска Тракия и Мала Азия, както и на молебен за здраве.

Вече пета година ние провеждаме тази среща "Завръщане към корените" в памет на нашите деди и, разбира се, да хвърлиме един брод от по-възрастните към децата, за да помнят, за да знаят корените си и да се завръщат, каза Божана Богданова, потомка на бежанци от село Търново.