Ядрени и енергийни експерти, както и ентусиасти от други професии, се събраха в централата на БАН на конференция по повод предстоящия референдум, организирана от Български атомен форум – БУЛАТОМ.

Сред участниците бяха и представители на общините Плевен и Белене, а също и бившият изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй” Йордан Костадинов.
В залата бе забелязан президентът Георги Първанов, а до него на първия ред седеше Румен Овчаров.

Шефът на Атлантическия клуб Соломон Паси посочи, че е принципен противник на референдумите и че е привърженик на т.нар. електронни модели на управление.
Това е причината да съм привърженик на ядрената енергетика, заяви той и добави, че ядрената енергетика е и индустрия. Това е цяла пирамида от знания и умения, на върха на която излиза някакъв ток, за който се спори за колко стотинки струва, коментира Паси.

Той сподели, че не е имал намерение да гласува в референдума, защото е видял, че двете основни политически сили са формулирали въпроса, постигнали са някакъв консенсус, решили са, че ще гласуват със „за”.

Паси посочи, че след като е разбрал, че премиерът си е променил мнението и че създава раздвоение в обществото, си е казал „Демокрацията ме принуждава да гласувам” и решил, че ще гласува и ще подкрепи със своя глас развитието на ядрената енергетика.
Според него тя е част от развитието на Европа и големи държави като Германия правят грешка, че се отказват от ядрена енергия. В момента на Германия й се налага да купува френски ток. Липсата на ядрена енергетика в Германия прави така, че и зелената енергетика се оскъпява, посочи още Паси.

Любен Дилов-син също взе думата. Той изтъкна пред аудиторията, че живеем в особен вид атомно средновековие – време, в което хората започват да се отнасят към науката така, както в средновековието са се отнасяли към магията.

Дилов посочи още, че влакът е дошъл на гарата не когато дойде локомотивът, а когато последният вагон спре на перона. Той изрази надеждата научната общност и енергетиците да бъдат в този локомотив, който ще докара последния вагон на перона.

Любен Дилов-син допълни духовито, че е искал референдум за и против гравитацията, но ни се предлага друг.
Предлага ни се да избираме между възможното и невъзможното бъдеще – между рационализъм и магия, поясни той. По думите му първият белег на магическото съзнание е вярата, че ако смениш имената на предметите или процесите, променяш техните качества.

Някои от политиците правят точно това с израза „възобновяеми източници”, посочи той и добави, че без да се позовава на Айнщайн, има усещането, че единственият възобновяем източник е човешката глупост.
Той бе категоричен, че на хората трябва честно да се обясни, че ако искат не просто да се развиват, а да запазят сегашния си статус и възможности ядрената енергетика няма никаква алтернатива. Тя е единственият рационален отговор на магическите предложения, коментира той.