Азербайджанският президент Илхам Алиев беше домакин на разговори в понеделник с турския си колега Реджеп Таийп Ердоган, на които той намекна за перспективата за създаване на сухопътен коридор между двете им страни през Армения, която се противопоставя на идеята.

През 2021 г. Алиев заплаши да създаде такъв коридор - който ще създаде непрекъснат сухопътен мост между близките съюзници Турция и Азербайджан и ще лиши Армения от сухопътна граница с Иран - "независимо дали на Армения и харесва или не".

Символичният избор на място за преговорите в понеделник, по-малко от седмица след като азербайджанските сили навлязоха в Нагорни Карабах, за да си върнат контрола над отцепилия се регион, вероятно ще разтревожи властите в Армения, които в миналото са отхвърляли подобен сухопътен коридор, докато са били теоретично отворен за възстановяване на прекъснати пътни и железопътни връзки.

На съвместна пресконференция, на която никой от двамата не отговори на въпроси, президентът Алиев се оплака, че властите от съветската епоха са сметнали част от това, което според него е трябвало да бъде територия, принадлежаща на Азербайджанската съветска република, като земя, принадлежаща на Арменската съветска република.

"По този начин сухопътната връзка между основната част на Азербайджан и Нахичеван (ексклава) беше прекъсната", оплака се Алиев.

Ердоган и Алиев трябва да инспектират новомодернизирано военно съоръжение в Нахичеван и да присъстват на церемония по полагането на първа копка на нов газопровод от Турция.

Русия, която има военни съоръжения в Армения и има договор за отбрана с Ереван, е заета да преследва собствената си война в Украйна. Москва в момента е в противоречие с настоящия министър-председател на Армения, когото смята за твърде прозападен, и желае да поддържа и развива връзки с Баку и Анкара.

Ердоган каза пред Общото събрание на ООН във вторник миналата седмица, в деня, в който Азербайджан започна военната си операция за възстановяване на контрола над Карабах, че има това, което той нарече "историческа възможност за изграждане на мир" в региона на Южен Кавказ.

"Армения не се възползва максимално от този исторически шанс", каза Ердоган.

"Очакваме всеобхватно мирно споразумение между двете страни (Азербайджан и Армения) възможно най-скоро и обещанията да бъдат бързо изпълнени, особено за отварянето на Зангезурския (сухопътен) коридор."

Това беше препратка към условията на договореното с посредничеството на Русия споразумение за прекратяване на огъня от 2020 г., което сложи край на 44-дневна война между Азербайджан и Армения, в което се говори за деблокиране на икономическите и транспортни връзки между Западен Азербайджан и Нахичеван, клауза, която Баку и Ереван оттогава тълкуват по различен начин.

Висши американски служители посещават Армения

Висши американски служители посещават Армения

Докато арменците от Карабах масово напускат домовете си