След демонстративното напускане на депутатите от "Има такъв народ" на пленарна зала в знак на отказ да гласуват каквото и да е било решение на Народното събрание по оставката на Пламен Николов от номинацията му за премиер, думата от трибуната взе депутатът от ИСБГНИ Татяна Дончева, която поиска да уточни процедурата.
"Налице е проблем в конституционната процедура, създаден от ИТН не защото има важни причини, които да наложат това, а защото в главите на тези хора има само сценарий. Само че държавата не е сценарий и знаци, а процедури и правни последици. Ние, населяващите тази зала, независимо дали биваме причислявани към статуквото, миналото, бъдещето, трябва днес да направим така, че да дадем ясен знак, че конституционната процедура, започната и движена от ИТН, е финализирана, да стигнем до даване на следващ мандат, оспорване на актове, мандати, процедури", каза тя.
По думите й, действията на ИТН са "проява на изключителна инфантилност".
"Ние не сме деца в детска градина, не знам какво искат да покажат и какво - те не били проблема и не били решението - за кого и за какво, значи ако целта е да направим така, че държавата и всички институции да бъдат оплюти, аз мисля че това е пътят, нелогични действия от началото до края", добави Дончева.
Тя е категорична, че не може да се сменят парламенти като носни кърпички. Тази работа е ненормална, да няма правителство. Има нормални хора с различни политически възгледи, някои може да са миналото, някои настоящето, бъдещето, но като здравомислещи хора трябва да направим нужното да обявим конституционната процедура с първия мандат за приключена и да не създаваме проблеми от гледна точка на обжалване. А председателят на НС да се държи като председател, а не като болонка на някой сценарист", заключи Дончева.
За думите на Дончева бе направена забележка от председателстващия заседанието днес Кристиан Вигенин.
Депутатът от ДБ Атанас Славов също взе думата, поясни, че ще говори като конституционалист. По думите му в последните дни е направен удар върху Конституцията, процедурите и е нужно да се върнем към духа на парламентаризма. ДБ е политическа сила, която иска да има спазване на процедурите, демокрацията и предвидимост. Това е конституционен удар, който тепърва ще търпим, добави той.
"Респект към председателския съвет за този странен проект на решение, означава, че сме стигнали до етап от развитие на конституционната демокрация", категоричен бе Славов. По думите му обаче всички имат отговорност и в следващите месеци трябва да се осигури добро управление на българските граждани.
От името на ГЕРБ/СДС Росен Желязков направи процедурно предложение да се приеме редакционна поправка в решението, с което да не се избира за премиер Пламен Николов и след това да се уведоми президента.
Да не се опитваме да дописваме конституцията, конституцията е ясна, има ясно подкрепен състав за съставяне на правителство с ясни актове, които водят до това или да се избере, или да не се избере премиер. Ние се опитваме да приемем едно решение, което не е решение. Решението ще е демон, от който ще се възползват всички кандидати за премиер оттук занапред, които репутационно, виждайки, че няма да имат мнозинство по лични причини, ще искат да подават заявление, каза в мотивите си той.