В деня, в който отбелязваме годишнина от аварията в Чернобил, политици и представители на научната област се събраха, за да учредят инициативен комитет за провеждането на Национален референдум за бъдещето на атомната енергетиката.

В него влизат Ангел Гълъбов, Венцислав Кисьов, Васил Сгурев, Велко Вълканов, акад. Георги Марков, член-кореспондент Димитър Бучков, Иван Генов, Йордан Костадинов, Петър Дулев - кмет на Белене, акад. Петър Кендеров, Румен Овчаров, Сергей Станишев, Станислав Георгиев, Янаки Стоилов.
За председател беше избран Стефан Воденичаров.

Инициативният комитет взе решение за въпроса, за който ще бъдат питани българските граждани - Да се развива ли атомната енергетика в България чрез изграждането на атомна централа на площадка „Белене"?

Воденичаров определи като несправедливо решението за закриване на трети и четвърти блок на АЕЦ Козлодуй. Несправедливо е и решението за спиране на проекта за изграждане на АЕЦ Белене.
Ние сами си унищожаваме кокошката, която снася златни яйца, изтъкна той. По думите му Великобритания планира изграждането на шест атомни блока, Чехия - два, САЩ модернизира 60 ядрени блока, а в света има 200 проекта за нови ядрени мощности.

Според Воденичаров, ако няма да развиваме ядрена енергетика и да сме модерна държава, това трябва да бъде ясно заявено. Нека да не смесваме политиката с икономиката. Политиката си е работа на политиците, ние да си гледаме икономиката, призова той.

С това не се съгласи социалистът Янаки Стоилов, който подчерта, че не е възможно разграничение между политици и икономисти. Ролята на политиците е и да създават условия за развитие на икономиката, изтъкна той.

Още в края на седмицата трябва да започне подписката за провеждане на референдума.

Лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов посочи, че партията му подкрепя референдума, не защото пристава на червените. Става въпрос за национална кауза, това е патриотична кауза и ние я подкрепяме. Само след 9 години ние няма да сме страна, която произвежда атомна енергия, заяви той.

Каракачанов не приема аргументите на противниците на АЕЦ Белене, че с изграждането на новата централа ставаме зависими от Русия. Според него, ако не развиваме ядрената си енергетика, ще станем зависими от Турция, която изгражда нови ядрени мощности.

По думите му за АЕЦ Белене се говори както на женския пазар, а не както подхожда на отговорни политици. Каракачанов изтъкна, че пред високите сметки за ток всички сме равни - няма червени, бембени, леви и десни.

Днес започваме едно пътуване, което е голямо предизвикателство, заяви от своя страна лидерът на БСП Сергей Станишев. Според него българите трябва да се произнесат по този ключов за развитието на страната въпрос. Аз съм потресен от кръчмарския стил и аргументация, които се излагат по един толкова важен въпрос, посочи той.

Белене е опит да търсим високо технологично развитие, подчерта Станишев. Става дума за национален суверенитет, национална сигурност. Става въпрос за това България да се развива ускорено, каузата, която ни обединява, е справедлива, убеден е социалистът.

Това е ключов въпрос, подкрепи го и червеният депутат Румен Овчаров.
Спирането на проекта може да задълбочи обезлюдяването на региона. Провеждането на референдум и съпътстващите го дискусии според него ще даде възможност на гражданите да сравнят аргументите на експертите в инициативния комитет и тези на Иван Иванов, Иван Костов и Стефан Гамизов.