В деня, в който отбелязваме годишнина от аварията в Чернобил, политици и представители на научната област се събраха, за да учредят инициативен комитет за провеждането на Национален референдум за бъдещето на атомната енергетиката.
В него влизат Ангел Гълъбов, Венцислав Кисьов, Васил Сгурев, Велко Вълканов, акад. Георги Марков, член-кореспондент Димитър Бучков, Иван Генов, Йордан Костадинов, Петър Дулев - кмет на Белене, акад. Петър Кендеров, Румен Овчаров, Сергей Станишев, Станислав Георгиев, Янаки Стоилов.
За председател беше избран Стефан Воденичаров.
Инициативният комитет взе решение за въпроса, за който ще бъдат питани българските граждани - Да се развива ли атомната енергетика в България чрез изграждането на атомна централа на площадка „Белене"?
Воденичаров определи като несправедливо решението за закриване на трети и четвърти блок на АЕЦ Козлодуй. Несправедливо е и решението за спиране на проекта за изграждане на АЕЦ Белене.
Ние сами си унищожаваме кокошката, която снася златни яйца, изтъкна той. По думите му Великобритания планира изграждането на шест атомни блока, Чехия - два, САЩ модернизира 60 ядрени блока, а в света има 200 проекта за нови ядрени мощности.
Според Воденичаров, ако няма да развиваме ядрена енергетика и да сме модерна държава, това трябва да бъде ясно заявено. Нека да не смесваме политиката с икономиката. Политиката си е работа на политиците, ние да си гледаме икономиката, призова той.
С това не се съгласи социалистът Янаки Стоилов, който подчерта, че не е възможно разграничение между политици и икономисти. Ролята на политиците е и да създават условия за развитие на икономиката, изтъкна той.
Още в края на седмицата трябва да започне подписката за провеждане на референдума.
Лидерът на ВМРО Красимир Каракачанов посочи, че партията му подкрепя референдума, не защото пристава на червените. Става въпрос за национална кауза, това е патриотична кауза и ние я подкрепяме. Само след 9 години ние няма да сме страна, която произвежда атомна енергия, заяви той.
Каракачанов не приема аргументите на противниците на АЕЦ Белене, че с изграждането на новата централа ставаме зависими от Русия. Според него, ако не развиваме ядрената си енергетика, ще станем зависими от Турция, която изгражда нови ядрени мощности.
По думите му за АЕЦ Белене се говори както на женския пазар, а не както подхожда на отговорни политици. Каракачанов изтъкна, че пред високите сметки за ток всички сме равни - няма червени, бембени, леви и десни.
Днес започваме едно пътуване, което е голямо предизвикателство, заяви от своя страна лидерът на БСП Сергей Станишев. Според него българите трябва да се произнесат по този ключов за развитието на страната въпрос. Аз съм потресен от кръчмарския стил и аргументация, които се излагат по един толкова важен въпрос, посочи той.
Белене е опит да търсим високо технологично развитие, подчерта Станишев. Става дума за национален суверенитет, национална сигурност. Става въпрос за това България да се развива ускорено, каузата, която ни обединява, е справедлива, убеден е социалистът.
Това е ключов въпрос, подкрепи го и червеният депутат Румен Овчаров.
Спирането на проекта може да задълбочи обезлюдяването на региона. Провеждането на референдум и съпътстващите го дискусии според него ще даде възможност на гражданите да сравнят аргументите на експертите в инициативния комитет и тези на Иван Иванов, Иван Костов и Стефан Гамизов.
Pitashtia
на 30.04.2012 в 13:48:17 #30Въпросът трябва да бъде: Съгласни ли сте да заложите бъдещите си доходи и имотите за да участвате в строителството на АЕЦ-Белене, като си купите акции от нея и гласуването да е явно така че съгласните да заложат нещо. Впрочем какво залагат инициаторите? Защо досега не се учредили такова дружество, а искат да преджобят данъкоплатците.
dk
на 27.04.2012 в 13:24:12 #29Зъбарче, като поставяш така въпроса за конфискациите, аз като човек от народа, не принадлежащ на нито една партия, съм за закона за конфискациите! И да се почне от Бойко, Цветалина и Цветанов. Нататък наред. И като кажете комунисти, посочете един от ГЕРБ , който сам или негов родител не е бил в БКП. Щото аз никога не съм бил, но тук ме именуват някои като такъв, а те самите са правени със сърп и чук!
Asparyx
на 27.04.2012 в 13:00:41 #28хубаво чи Тато пострий Козлодуй!
hellwitch
на 27.04.2012 в 11:15:23 #27Въпроса е на каква цена е приемливо да се строи Белене. Какъв е този малоумен въпрос - абсолютно неадекватен и не уточнява нищо. Ами той и ББ може да каже - ще строим Белене ама след 200г. и ще спази референдума. Трябва да има цифри, срокове и т.н. То това, че Сащ, Русия, Франция и Англия сами си строят централи е съвсем друго, защото не дават пари на друга държава за тези централи. Както и не ги строят на кредит, както е при Белене. Нали се сещате, че на Руснаците реакторите им като себестойност им излиза в пъти по евтино от цената, на която ще ни я строят. Някой провери ли стария блок на Белене, който вече работи в Калининградската АЕЦ колко е струвало да го довършат? А? сигурно е няма и 1 млрд. Обаче за Белене искат по 3,5 млрд.евро на реактор
the socialista
на 27.04.2012 в 04:37:55 #26не! не! не! не! не! не! не! не! не! не! не! не! не! х 1000000
US
на 27.04.2012 в 02:43:38 #25Глутницата другари е добре да бъдат дадени на прокурор, за да се види, как така са излели над 1млрд лева за неща, които не са били необходими на България. И в чий джоб са влизали подкупите от Масква? И затвор до живот за товарищите, които пропиляха такива колосални суми, без да подпишат нормален договор или да знаят крайната цена на тази гигантска корупционна схема!
lotsopa
на 26.04.2012 в 23:43:53 #24По-скоро Белене сега им е като кьор-фишек, за да отвлекат вниманието от темата за отнемане на имуществото http://news.ibox.bg/material/id_2096191710/fpage_0/#clist Да, ама и Бойко го искаше това да го направи - да отвлече вниманието на хората от Белене със закона за конфискацията.... Абе боклуци.
lotsopa
на 26.04.2012 в 23:28:12 #23Най-тъпото е, че една правилна кауза я защитават такива като Хамстера и бандата олигарси около него. Бойко Тиквата вместо да се накичи с един мащабен и перспективен проект какъвто беше Белене, ще се задоволи с магистралите си и то нагънати и некачествено построени ...
XXX
на 26.04.2012 в 22:39:36 #22ARROGANT | 26.04.2012 20:39 Твоето мнение, драги, не значи нищо за мен. Не мога обаче да отрека, че понякога палячовщините ти са забавни. Та не се отчайвай, продължавай да се стараеш.........
Asparyx
на 26.04.2012 в 22:27:00 #21за мноо седерсти думата Белене значи друго затуй са против!
Зъболекаръ
на 26.04.2012 в 22:00:26 #20Аз предлагам на БСП като тъй или иначе искат да правят референдум да питат гражданите на България, дали трябва да се конфискува цялото имущество на БСП олигархията заграбено от държавата. За справка целия ВС на БСП до един са милионери ! Като работата им е "политици". Аман от популизъма на червените уроди.... управляваха 4 години при огромни излишъци да я бяха построили.
Зъболекаръ
на 26.04.2012 в 21:50:54 #19Уродите от видеото да умрат до Коледа амин !!!!
Borneo
на 26.04.2012 в 21:50:15 #18Трудно е да бъдеш на мястото на един некадърен партиен чиновник , но не и за самия некадърен синковец , виждащ края на песента,пардон-далаверата.
el viejo
на 26.04.2012 в 21:19:28 #17Минювач, с подлост няма да стигнеш до никъде! Все повече хора те разбират, че ги будалкаш и се подиграваш с тях! От къде си изсмука тази цена от 50 ст. за квтч! Тя е прекрасна, ако се отнася като цена за потребител - домакинство, след 60 години! Та, дори и след 20 години! Твоят Велик идеал за политик и каквото и да е ген. Бойко Борисов неотдавна каза, че ако не се построи АЕЦ Белене, ценат на ток след 10 години ще нарасне 32 пъти спрямо сегашната за българите!Той е информиран човек и не говори каквото му падне! Това значи, че ще плащаме не 60 ст. а по 8.32 лв. за квтч! Кажи на форумците за коя година става дума за цена 50 ст. и колко ще плащат по същото време във Италия, Франция, Испания, Гърция и др. страни на ЕС. Аз предпочитам да плащам 50 ст, вместо 8.32 лв. за квтч! Просто, виж как се изменяла цената на тока в Щатски долари у нас изчислена спрамо курса на БНБ, за да има еднаквост на мерките от 1980 до сега и тогава подвеждай хората!
Taralez
на 26.04.2012 в 20:35:28 #16"ГЛУТНИЦА ДРУГАРИ" ===============
North Star
на 26.04.2012 в 20:20:40 #15Въпрос - Да се развива ли атомната енергетика в България чрез изграждането на атомна централа на площадка „Белене"? При така зададен въпрос алтернативата от Референдума ще е ДА или НЕ! Без пълни и научно верно представени от независими учени от цял свят, разяснения за плюсовете и минусите за строеж на ядрени централи изобщо. Без обяснения за развитието на бъдещата и безопасна технология-термоядрената, в която няма депа за ядрени отпадъци, просто защото няма такива. Тази технология ще позволи изграждането на такава електростанция където и да е, може и в Кремиковци. Вместо да гоним вятъра с този Колайдер, нашите учени да се бяха включили практически в този международен проект! Трябва да кажем, че Бе Бе-то е присъствал на такъв форум, май през 2009, но цялата информация се покри. Защо? Чак сега се проумя, че зелената енергия трябва да включва и енергията на приливните вълни освен вятъра и слънцето! Да, газът изобщо не е решение, освен локално и то за ограничен срок, всички знаем защо. Прах в очите на хората е това предложение на БСП. Референдумът е без значение за управляващите, защото остава само за СВЕДЕНИЕ! Защото Референдумът не задължава с нищо НС да го утвърди и узакони! Като пример тези от БСП, да си преведат Референдума проведен в Австрия за развитие на ядрената енергетика, и да го представят на народа такъв, какъвто е - без изменения! Да включат и дебатите за и против, информационните брошури съпътстващи бюлетините за или против, както и времето определено за дебатите преди референдума! Но затова се мълчат, нали? За тяхна сметка. Ето информация за търсещите истината.... ITER стартира през 2018 ITER (International Thermonuclear Experimental Reactor) или международения термоядрен експериментален реактор, ще бъде завършен през 2018. Това съобщиха на пресконференция ръководителите на проекта. Когато бъде завършен, ще започнат първоначалните тестове с водород. По-късно през 2026 се планира, да започнат първите тестове с деуретий и тритиум. ITER е проектиран да произвежда 500 мегавата енергия, за продължителни периоди. Той ще тества редица ключови нови технологии, като процеса на затопляне на плазмата, контрол и дистанционна поддръжка. Този проект бе стартиран през 2006, след години на дебат. Участниците в проекта са седем страни – Европейския съюз, Китай, Индия, Южна Корея, Япония, Русия и САЩ. В момента Казахстан се опитва да стане осмия член в съвета на ITER. Избраното място за строеж е Кадараш, близо до Марсилия във Франция. Ядрения синтез се осъществява, когато две леки атомни ядра се слеят в по тежък елемент. При този процес се отделя голямо количество енергия – няколко хиляди пъти повече от колкото при атомен разпад – технологията която се ползва в атомните централи. Ядрения синтез е енергията която кара звездите и нашето слънце да светят и отделят топлина. За да се получи синтез, са нужни огромно налягане и високи температури, като тези в ядрото на нашето слънце. При тези условия атомните ядра на леките елементи се доближават достатъчно и се сливат, образувайки по тежък елемент. Техническите трудности при създаването на подобни условия, са една от причините, да няма работеща централа на този принцип, макар че изследванията в тази област датират от края на втората световна война. При тези високи температури, материята съществува под формата на плазма. Това е особен вид газ, съставен от свободно и хаотично движещи се йонизирани атоми и свободни електрони. Тъй като температурите при плазмата са много високи, няма познат материал на човечеството, който да може да задържи плазмата. Ако затворите плазма във контейнер, контейнера просто ще се стопи. Плазмата е добър проводник. Поради това, тя може лесно да бъде контролирана със мощни магнитни полета. По тази причина учените се насочват в тази посока при изследванията си. Тестват се различни методи за задържането на плазма, но най-успешен се оказва конструкцията „Токамак”, изобретена от руските учеин Игор Там и Андрей Сакаров през 1950. Те проектират камера във формата на поничка, като магнитните полета текат по намотки в две посоки, по-сечението и по равнината на отворите на „поничката”. Това дава добър контрол на магнитното поле и не позволява на плазмата, да докосва повърхността на камерата. В началото, учените трудно контролират магнитните полета, при което стените на камерата се износват бързо и трябва да бъдат подменяни често. Реакторите произвеждаха енергия едва няколко секунди и като цяло разхода на енергия за поддържането на плазмата е по-голям от произведената енергия. През 1968 обаче бе постигнат пробив. Тогава първата руска версия Т3 а по-късно и Т4 постигнаха за пръв път положителен енергиен коефициент – повече произведена енергия от колкото използвана за поддръжка. Оказа се че подхода Токамак е с драстично по-добри показатели, от колкото алтернативните методи. Така се стигна до проекта ITER. Учените очакват коефициента му да бъде 10, тоест 500 мегавата произведени при 50 мегавата разход за поддръжка на магнитното поле и плазмата. От ITER се очаква и продължителни периоди на производство на енергия. За сравнение, предишните експерименти Така се стигна до проекта ITER. Учените очакват коефициента му да бъде 10, тоест 500 мегавата произведени поддържаха едва няколко секунди производство. Ако този тестов реактор се окаже успешен, ядрения синтез ще се превърне в основен енергиен източник за човечеството. Друг голям плюс на токамак реакторите е безопасността. При горенето на тритий и деуретий се отделя толкова малко радиация, че можете да се защитите от нея с лист хартия. Реално такъв реактор може да се построи в центъра на град. В случай на авария, единственото което ще се случи е силен топлообмен между плазмата и корпуса на контейнера, твърдят защитниците на проекта. За контраст, атомните централи имат големи проблеми с ядрените отпадъци и сигурността при контрола на атомната реакцията. Преди четири години, проекта ITER бе оценен на 10 милиарда евро. Тази сума е разпределена между участниците
teanna
на 26.04.2012 в 20:13:20 #14ХХХ,много точно казано'' ГЛУТНИЦА ДРУГАРИ''
Borneo
на 26.04.2012 в 19:40:11 #13Видях един коментар на Богомил Манчев , че въпроса с Белене не бил в парите. И е прав , защото мисля , че проблема е в това , кой ще ги плати.А видимо той няма. Но пък е очевадно ,че трябва нЕкои органи да се заровят в неговата история и тази пна "приятелите" му.Доколкото си спомням от него има още един коментар:Нека държавата да вложи 1 млрд , пък да видим как ще го спре Белене. Е , цирка предстои другари
XXX
на 26.04.2012 в 19:37:47 #12Гейчето защо е пропуснало да спомене "печалбата"? На негово място щях да формулирам откровено въпроса така: "Искате ли да ни дадете възможност да откраднем от вас до 200 милиарда през следващите 60 години?" Пенсионерите пак ще гласуват "За", нали е "за Партията", пък и бездруго на тях хоризонта им е 2-3-5 години.........
Минувач
на 26.04.2012 в 19:34:29 #11XXX