От Централната избирателна комисия (ЦИК) предлагат на министъра на финансите Кирил Ананиев да се увеличат с още 1, 200 млн. лева предвидените пари за възнаграждения за изборите. Парите са за членовете на районните избирателни комисии (РИК) и на секционните избирателни комисии (СИК) за провеждането на изборите в условия на пандемия, уточняват от БНР.
Проект на План сметката, за провеждането на парламентарните избори е изпратена за съгласуване с ЦИК.
По думите на председателя на ЦИК Александър Андреев членовете на секционните избирателни комисии, районните избирателни комисии са на авангарда - т.е. най-отпред. Това изисква по някакъв начин да бъдат компенсирани за рисковете, които ще имат в периода и по времето на изборите. "Считам, че това увеличение би компенсирало до голяма степен този риск, който имат колегите", каза Андреев.
Припомняме, на 7 декември 2020 г. президентът Румен Радев призова изборите да се проведат в срок и спомена датата 28 март. След това се разрази спор между президента и премиера фиксирана или не е датата на изборите, като Бойко Борисов заяви "казана дума, хвърлен камък".
Консултациите за провеждане на избори в условия на пандемия при държавния глава започнаха в първите дни на януари месец със среща със здравните власти - здравния министър Костадин Ангелов, главния здравен инспектор Ангел Кунчев и шефа на ваксинационния щаб Красимир Гигов. Румен Радев разговаря след това и със здравни експерти.
На 7 януари Радев се консултира с Обществения съвет към ЦИК за предстоящите избори. След това се срещна с кметове, а разговаря и с Националното сдружение на общините в България. Консултации бяха направени и с Централната избирателна комисия.
След това Румен Радев продължи с извънпарламентарните партии: "Има такъв народ", "Демократична България", "Изправи се.БГ" и Отровното трио.
На следващия ден президентът се срещна и с "Републиканци за България", АБВ и ПП МИР.
На онлайн среща държавният глава разговаря и с представители на общностите ни в чужбина.
На 12 януари консултациите при президента Румен Радев продължиха с управляващата партия ГЕРБ, като на срещата не присъства премиера Борисов.
Последва срещата с БСП и Корнелия Нинова. След това се състояха консултациите с ДПС и "Воля", а "Обединени патриоти" не приеха поканата.