Ревизията на изборното законодателство постави пред опозицията президентът Румен Радев. ГЕРБ дадоха тази заявка и от левицата той поиска да предвидят в промените редица теми за предстоящите избори. Държавният глава поиска по-справедливо разпределение на медийното време. Най-важни си остават здравните мерки, отчете Румен Радев. Все още няма здравен протокол, недоволен е той. Според президента трябва да има няколко сценария за развитие на епидемичната обстановка.
Лидерът на БСП Корнелия Нинова поиска да разсее една спекулация. Ние не воюваме с президента и президентската институция, заяви лидерът на социалистите.
Нямаме особени отношения и раздор с БСП, призна Румен Радев. Навсякъде имал радушно посрещане от социалистите . Държавният глава иска левицата да е силна опозиция. Без силна опозиция демокрацията е залиняла, каза той.
Илияна Йотова също каза, че е от хората, които не забравят от къде е тръгнала. Ние с вас имаме обща цел, заяви още Корнелия Нинова. БСП е категорична опозиция на настоящото управление, по думите й.
Машинното гласуване е една от гаранциите, че изборите ще бъдат честни, а не опорочени, посочи Нинова. От БСП настояват и за активна регистрация при гласуването, за да се изчистят списъците от мъртви души. Гласуването по пощата е възможно само при активна регистрация, изтъкна Нинова, иначе, по думите й би било само едно добро пожелание.
БСП подкрепят създаването на многомандатен избирателен район в чужбина и видеонаблюдение при броене на бюлетините. БСП са против идеята за гласуване в два дни.
Нинова настоява да се увеличи заплащането на членовете на СИК. Датата за изборите е само в правомощията на президента, а социалистите са готови за парламентарните избори.
Нинова постави акцент на порочната практика да се променя законодателството в последния момент. БСП са съгласни медийното време да се разпредели справедливо, за да може всеки да представи платформата и програмата си за управлението на България. Политическите партии, които се заявяват за изборите закъсняват с предизборните кампании, посочи Нинова.
В момента само БСП са заявили своята програма за управление на България. Всеки да си представи програмите и да започнем разговорите по същество, призова Нинова.
Президентът Румен Радев изрази притеснението си, че все още няма пълна информация за машините за гласуване на изборите. Сега трябва да поставим основата с машинното гласуване и за следващите избори, настоя Радев. Той допълни, че трябва да бъдат така организирани сертификациите на машините, за да може на края на изборния ден да бъдат проверени в отделни секции резултатите от хартиените разписки с електронната памет.
Най-важни остават здравните мерки, по думите на държавния глава.
По отношение на българите в чужбина, Радев отбеляза, че трябват многомандатни изборни райони, за да могат хората да бъдат убедени какво се случва с техния избирателен глас. Активната регистрация трябва да мине към всеки един избор, който се провежда и не е невъзможно, категоричен бе президентът.
Във връзка с видеоизлъчване на изборите, Радев посочи, че не може да гарантира дали изборната администрация ще се справи да сложи навсякъде видеонаблюдение, но там, където не могат да се справят, застъпници и наблюдатели могат да излъчват онлайн от телефоните си.
Припомняме, на 7 декември 2020 г. президентът Румен Радев призова изборите да се проведат в срок и спомена датата 28 март. След това се разрази спор между президента и премиера фиксирана или не е датата на изборите, като Бойко Борисов заяви "казана дума, хвърлен камък".
Консултациите за провеждане на избори в условия на пандемия при държавния глава започнаха в първите дни на януари месец със среща със здравните власти - здравния министър Костадин Ангелов, главния здравен инспектор Ангел Кунчев и шефа на ваксинационния щаб Красимир Гигов. Румен Радев разговаря след това и със здравни експерти.
На 7 януари Радев се консултира с Обществения съвет към ЦИК за предстоящите избори. След това се срещна с кметове, а разговаря и с Националното сдружение на общините в България. Консултации бяха направени и с Централната избирателна комисия.
След това Румен Радев продължи с извънпарламентарните партии: "Има такъв народ", "Демократична България", "Изправи се.БГ" и Отровното трио.
На следващия ден президентът се срещна и с "Републиканци за България", АБВ и ПП МИР.
Вчера онлайн държавният глава разговаря и с представители на общностите ни в чужбина.
На 12 януари консултациите при президента Румен Радев продължиха с управляващата партия ГЕРБ, като на срещата не присъства премиера Борисов. Последва срещата с БСП и Корнелия Нинова. След това се състояха консултациите с ДПС и "Воля", а Обединени патриоти не приеха поканата
Philosopher
на 12.01.2021 в 21:01:05 #7Хасковското говедо : и крушовишката лейка мучали за едни избори
GolaVoda
на 12.01.2021 в 20:08:13 #6Корнелия също като бойко се притеснява че Радев може да я измести.... но за разлика от Бойко няма възможност да го подслушва
panman
на 12.01.2021 в 19:10:33 #5"Лидерът на БСП Корнелия Нинова поиска да разсее една спекулация. Ние не воюваме с президента и президентската институция, заяви лидерът на социалистите." === Къде е тая спекулация?!?!?! До момента не сме видели никакви индикации за война между Радев и БСП. Тъкмо обратното, Радев винаги срича онова, което му напишат в червената централа.
komsomoletz
на 12.01.2021 в 16:31:14 #4"...Корнелия Нинова уверява, че БСП не воюва с Румен Радев..." ??????????????, tova pak kakvo e? To e jasno che че БСП не воюва с Румен Радев. Nikakvi uverenija ne trjabvat.
dddddd
на 12.01.2021 в 13:23:33 #3И Какво ще "разкрие" видеонаблюдението? Трябва да има и звук. Трябва да са камери с висока резолюция. Поне две. Това кой охранител го е предложил?
dddddd
на 12.01.2021 в 13:15:02 #2Като имате съмнения, пращайте наблюдатели, няма проблем, законът го позволява. И колкото повече наблюдатели има, толкова по-добре. И всеки, дето обяснява как се фалшифицират избори да отиде наблюдател в секционна комисия и да се запознае с процеса. В противен случай е лъжец.
dddddd
на 12.01.2021 в 12:58:16 #1Радев посочи, че не може да гарантира дали изборната администрация ще се справи да сложи навсякъде видеонаблюдение, но там, където не могат да се справят, застъпници и наблюдатели могат да излъчват онлайн от телефоните си. И това да се запише в закона ли? Всеки наблюдател или посочен от ЦИК, всички наблюдатели? Служебни телефони, които после трябва да се предоставят на ОИК, ако жалби и има съдебно оспорване? Направо оператор във всяка секция. Не сме имали по-прост президент. Летец бил.