Парламентарната група на БДЦ биха подкрепили програмно или експертно правителство, което да преведе страната в периода между двама президенти.
Това каза Румен Йончев съпредседателят на ПГ "Български демократичен център - Народен съюз" след консултации с президента Росен Плевнелиев.
"Това Народно събрание има шанс да излъчи ново правителство само ако има политическа воля за това. Ние такава не виждаме в момента, при което остава единствената възможност за някакъв тип експертно или програмно управление, което да преведе страната в периода между двама президенти", коментира Румен Йончев.
Той каза още, че обсъждането на този въпрос е особено подходящо да стане по време на Консултативния съвет по национална сигурност следващата седмица. Според него най-малкото, което трябва да гарантира едно такова правителство, е преходът между двамата президенти и подготовката на българското председателство на ЕС.
На въпрос имат ли готовност да излъчат представители в този експертен съвет, Румен Йончев заяви, че не считат, че там трябва да присъстват политици, а по-скоро това трябва да е кабинет, който да носи определена експертност в изпълнение на определена програма. "
Целта не е да бъде излъчено политическо, а експертно правителство по подобие на това, което се случи и в Словакия и в други страни, когато политическата криза не може да бъде овладяна по друг начин, освен с общата воля на политическите сили", каза още той.
На въпрос ако ПФ направи експертно правителство, БДЦ биха го подкрепили, Йончев заяви, че за него е логично третият мандат да бъде връчен на Обединените патриоти - заради високия резултат на президентските избори.
Според него премиерът трябва да бъде експерт, еднакво отдалечен от всички, за да може да овладее ситуацията, така това правителство щяло да бъде с профил на служебно такова, но спестявайки недостатъците на това служебно правителство. Така в момента народните представители били поставени в една абсурдна ситуация, при която се обсъждал бюджет, зад който не заставал никой, тъй като нямало правителство. "Бюджетната процедура е състезателна процедура между правителство, което застава зад бюджета и смята да го изпълнява, и Народно събрание, което от името на народа разрешава разходите - това не е налице в момента", коментира още Йончев.
Той бе категоричен, че опцията за предсрочни парламентарни избори остава. Според Йончев нормално за страната ни би било, ако такива избори бъдат проведени есента на 2017 г. Критичен момент представлявало подготовката на страната ни за председателството на ЕС, тъй като най-рано страната ни би имала правителство най-рано през май при предсрочни избори през април.
Ако това не се случило президентът трябвало да изчерпа конституционната процедура и следващият президент да насрочи предсрочни парламентарни избори.
Считат още, че този парламент, ако бъдат насрочени предсрочни избори няма право да прави промени в Изборния кодекс.