ГЕРБ ще спази закона - до три месеца, от както е потвърдено, че е валидна подписката за референдум, той трябва да бъде проведен. Това каза депутатът от ГЕРБ Доброслав Димитров в ефира на bTV във връзка с референдума за ядрената централа в Белена.

Припомняме, вчера страна ясно, че ГЕРБ ще изчака референдума за АЕЦ "Белене" и дотогава спира разговорите с инвеститора. За провеждането на референдума се обяви първо президентът Плевнелиев, след което и премиерът Борисов потвърди, че той трябва да бъде проведен възможно най-бързо и дотогава се спират преговорите с кандидат-инвеститорите.

Доброслав Димитров изрази мнение, че през декември или най-късно януари догодина, референдумът трябва да се проведе.

Най-ключовото е да се формулира правилно въпросът на референдума, изтъкна Димитров и подчерта, че въпросът в събраната от БСП подписка за провеждането на референдум е бил подвеждащ - „Искате ли да се развива ядрената енергетика в България чрез строителството на АЕЦ „Белене?", защото хората може да искат да се развива ядрена енергетика, но да са против строителството на „Белене".

Предизвикателството към колегите в Правна комисия - да се формулира правилно въпросът - е наистина голямо, изтъкна Димитров и подчерта, че задължително трябва да присъства и въпросът как ще бъде финансирана атомната централа.
Когато говорим за конкретен проект, трябва да имаме финансови измерения и този въпрос трябва да бъде формулиран, категоричен бе той.

Хората трябва да знаят, когато гласуват „за" Белене, какво ще им коства това, дали ще има вдигане на данъци. Когато някой задава един въпрос - искате ли да бъде създадена „Белене", после веднага трябва да следва - как да бъде финансирана, кой в крайна сметка ще плати такъв проект - взимаме кредит, увеличаваме данъците, търсим стратегически инвеститор, изтъкна депутатът.

„ГЕРБ е абсолютно сигурна, че държавата не трябва да участва, ние не можем да си позволим този разход", настоя народният представител.

По въпроса как ще бъде проведен референдумът и идеята на премиера да е по електронен път, Доброслав Димитров припомни, че при преброяването през 2011 г. близо 50% от населението на България се преброи в интернет. Това по думите на депутата ни слага в челните места в Европа по процент от населението, преброено по електронен път и означава, че голяма част от населението има желанието и може да ползва интернет.

Той обаче предупреди, че референдумът не може да бъде само в интернет, защото няма да има равен достъп за всички. По мнението на Димитров референдумът трябва да бъде смесен, тъй като много повече хора ще се включат, ако може да се гласува и през интернет.

Депутатът разясни, че активността на референдума трябва да бъде поне толкова, колкото е била на последните избори. Ако не се стигне тази бройка референдумът е невалиден, дори отговорът да е „да", уточни той.

На въпрос защо ГЕРБ реши да побърза с провеждането на референдума, а не изчака до парламентарните избори да се проведат заедно, Димитров изтъкна, че срокът, определен от закона, трябва да бъде спазен. "Става дума за стратегически проект, който ще се изплаща едно, две и дори три поколения. Не мисля че трябва да се смесва с парламентарните избори", подчерта той.

Трябва да решим дали ще загробим държавата за 30 години или ще има частен инвеститор. Въпросът не може да бъде „Да или не на АЕЦ "Белене", категоричен бе депутатът от ГЕРБ и даде примери за въпроса за референдума: „Да, теглим кредит" или "Да, увеличаваме данъците" или „Да, с частен инвеститор".
Много е важно след запетайката на „да"-то какво следва, каза в заключение Доброслав Димитров.

По-късно днес в Сандански министърът на икономиката Делян Добрев потвърди, че референдумът по проекта АЕЦ "Белене' ще бъде проведен до три месеца. Той уточни, че конкретният въпрос, на който българския народ ще даде отговор, трябва да бъде формулиран от Народното събрание:

"Конкретният въпрос трябва да бъде обсъден чрез дебати в Народното събрание и народните представители да го формулират по най-правилния начин, да е допустим по българското законодателство и да дава ясен отговор на всички въпроси, които ние имаме. Точно това е въпросът, който ще бъде решен от Народното събрание. Това е в компетенциите на депутатите, но каквото и да се питат отговорът на този въпрос трябва да е достатъчно ясен", изтъкна министърът.