Изслушване на премиера Бойко Борисов по проекта АЕЦ "Белене", поиска Мартин Димитров от Синята коалиция.
Една от най-важните теми за българския парламент е АЕЦ "Белене", посочи той. Според него трябва да се обсъди от парламента бъдещето на проекта.
Имаме три опции - спиране на проекта, ново удължаване на споразумението с руската страна и третата най-неблагоприятна опция - решение за строителство на Белене, обясни синият лидер.
Въпросът е кой взема това решение, подчерта Мартин Димитров. Според сините едно такова важно решение, като изграждане на нова атомна централа трябва да се взема не еднолично от министър-председателя, а в съгласие със законодателния орган. Настояваме да се проведе дабат тази седмица, в който ден е подходящ за българския премиер, изтъкна Димитров.
Сините искат Бойко Борисов да представи на депутатите първите резултати от доклада на консултанта HSBC.
Припомняме, на вчерашния си брифинг сините обявиха, че докладът е предаден, но правителството го крие.
Да се вземе едно сериозно и отговорно решение от българското НС, настоя синият лидер.
Той се обърна със специален призив към управляващите "Искам да ви припомня, че тройната коалиция вземаше решения на тъмно, вие като тях ли ще постъпите".
Очаквано предложението не мина и не влезе в дневния ред на НС за седмицата. От 144 гласували, „за" бяха 50, 37 "против", 57 "въздържал се".
Distributed
на 14.03.2012 в 16:42:54 #22slonikon Това, което изглежда не разбирате, колега, е пазарът на ел. енергия и че по време на върховото търсене на ел.енергия цената на токът може да скочи 10-20 пъти. И че преди Германия да си сложи грамадните фотоволтаични мощности имаше огромна цена на следобедното върхово търсене на ток. И тогава цената на тока на пазара беше доста по-скъпа от цената на тока от фотоволтаичните мощности. Сега в Германия нямат върхова цена на тока следобедът, защото имат фотоволтаични мощности. Малко повече се информирайте за либерализирания енергиен пазар и КАКВО Е ТОВА НЕЩО ПАЗАР НА ЕЛЕКТРИЧЕСТВО. Знам, че е чужда концепция за вас - Атомиците - и вие не можете да си представите пазар на ел. енергия, защото АЕЦите не могат да съществуват извън монополите.
slonikon
на 14.03.2012 в 16:30:58 #21от 2008 е тая за двете ветровити нощи тая за вноса е от 2011. и ако ще 150000000 TW да набучиш, вятъра или го има, или го няма. слънцето също! Сега по статията в ройтерс: 1. четем: нарастнал възобновяем аутпут и резуректнати въглищни централи ...relied on its growing renewable energy output and resurrected idled coal-fired plants to cover a rise in electricity demand. много прогресивно 2. четем France, Europe's biggest electricity exporter, reverts to imports during peak demand periods. искам и аз така! целогодишно да съм бигест експортър, а като ми дотрябва за седмица-две, всички да се юрват да ми дават, щото иначе изобщо от тая статия става ясно, че ренюабълсите стават за покриване на пикови търсения, ама в комплект с базови мощности, като ТЕЦ и АЕЦ, и ако има слънце и вятър. ама ние това много добре го знаеме . щом и ти най-накрая си съгласен, значи - край на дискусията и приятна вечер.
Distributed
на 14.03.2012 в 16:02:12 #20slonikon Твоята новина е от 15 септември 2009та. Виж обаче на 14 февруари 2012та какво четем: Germany powers France in cold despite nuclear u-turn http://www.reuters.com/article/2012/02/14/europe-power-supply-idUSL5E8DD87020120214 ermany came to the rescue of France during last week's cold snap by massively exporting electricity to its neighbour, silencing critics who slammed Berlin last year for abruptly shutting down 8 nuclear reactors after the Fukushima disaster. Всичкото това благодарение на ВЕИ мощностите.
Distributed
на 14.03.2012 в 15:53:27 #19И ще уточня, че в момента за Германия изкупната цена за фотоволтаична система за домакинствата е по-малка от цената на тока, на който домакинствата купуват. След 3-4 години субсидията ще е по-малка и от цената на която индустрията купува ток. Тогава, колега kp, пак ли ще ги говориш същите глупости?
Distributed
на 14.03.2012 в 15:52:02 #18kp Въпросът, колега kp, е дали ще ги плещиш същите глупости, когато след 3-4 години премахнат субсидиите за ВЕИ и пак има огромен пазар въпреки, че няма субсидии? А 10 години след премахването на субсидиите, а 20?
павиан
на 14.03.2012 в 15:02:29 #17Стига с тва Белене ей избелихте се черни тапири такива.Га изгоних Шеврон не ривахте а ся БелЯне та белЯне
Distributed
на 14.03.2012 в 14:48:56 #16slonikon Е два дни в годината при 20 GWp и 30-40 GW Вятърни мощности. Дали пак ще е два пъти в годината при 100 GWp фотоволтаични и 150 GW вятърни. Как мислиш?
slonikon
на 14.03.2012 в 14:37:43 #15мда, според блумбърг "през ветровитите нощи ... ДВА ПЪТИ тази година..." и нататък е както ти казваш. а кво правим другите 363 нощи и 365 дни от годината не се знае виж, ако търсиш на Germany energy import се нанизваш на това: http://www.spiegel.de/international/business/0,1518,786048,00.html German 'Energy Revolution' Depends on Nuclear Imports ми ти ако работиш две нощи в годината, повечето не сме така. но те разбирам, що се заблуждаваш, де. айде със здраве!
Distributed
на 14.03.2012 в 14:08:51 #14Къде се намесва АЕЦ"Белене" в цялата работа. До 10-20 години Турция, Гърция, България и всички останали от балканите ще са си сложили толкова много ВЕИ мощности, които ще правят толкова евтин ток, че АЕЦ-а няма да може да се вреди да си го продаде, защото или ще трябва да продава под себестойността си или да фалира. Ако България има 5 GWp фотоволтаични мощности ( до 2-3 години ще имаем 1 GWp, а до 10-20 поне 5-10 GWp) при средна консумация на ток лятото от 5-6 гигавата по обяд ВСИЧКИЯ ни ток ще идва от фотоволтаични мощости, че и ще остава и ще се чудим какво да го правим. Точно затова няма смисъл да сторим АЕЦ"Белене".
Distributed
на 14.03.2012 в 13:53:37 #13slonikon Виж ся момче и чети бързо преди пак да е минала метлата дето трие коментарите. Не вникваш особено в това що е то либерализиран пазар на ел. енергия и по-конкретно що е то енергиен пазар на ел. енергия въобще В държавите с развит пазар на енергия - Австралия, Германия, Великобритания, Холандия и т.н. търговете за ел. енергия се правят на определен период от време средно около ЕДИН ЧАС, но може и да е на всеки ПЕТ МИНУТИ. Това е защото потреблението се променя и в зависимост от това, колко е голямо потреблението, се налага пускане и спиране на на мощности, които произвеждат различно скъп ток. Сега ВЪВЕЖДАМЕ НОВА КОНЦЕПЦИЯ : Merit Order (изучи го в интернет преди да продължиш да четеш) - в какъв ред се изкупува ел. енергията от различните енергоизточници. Обаче възниква феномен. Нещо ново. От последните 20 години. Няма го в социалистическите учебници по енергетика и не го е имало в сп. Космос - основните източници на информация на Атомните Лунатици. ВЪЗОБНОВИМИ ЕНЕРГИЙНИ ИЗТОЧНИЦИ. Заради merit order effect-а ВИНАГИ първо се изкупува тока от ВЕИ мощностите. ВИНАГИ. И това не е заради субсидии или али бали, а защото себестойността му е най-малка - няма гориво. Той винаги е по-евтин от всички останали енергоизточници Ся. Следи този сайт: Google : Willkommen auf der EEX-Transparenzplattform първия хит. Какво се случва. Благодарение на ВЕИ мощностите в Германия вече няма следобедна върхова цена на електричеството, както е в другите държави, защото многото ВЕИ мощности произвеждат практически безплатен ток. КОГАТО инсталационната цена на фотоволтаичните мощности стане два пъти по-малка от колкото е в момента (около 2018та-2021ва) тогава ВСИЧКИ, НАВСЯКЪДЕ и ПО МНОГО ще си инсталират ВЕИ мощности, независимо дали държавата дава или не, а тя няма как да не дава. Тогава ще стане още един феномен - ЕРЕС ЗА АТОМИКА - ВЕИ мощностите ще произвеждат много повече електричество от колкото е потреблението. Това вече го наблюдавахме в Германия - Вятърните паркове в един хубав ветровит ден произведоха толкова много ток, че им се наложи да ги спират и да продават ток на борсата на цена НУЛА, повтарям НУЛА, защото няма какво да го правят. Google : Germany negative electricity prices Пак първия хит от Блоомберг. В момента в Германия има 25 GWp мощности, благодарение на тях миналата година имаше един ден в който фотоволтаичните мощности снабдяваха 40% от ел. потреблението на Германия. До 5 години в Германия ще има не 25 GW, a 50 GWp поне, Тогава фотоволтаичните мощности ще са в състояние да снабдят 80% и нагоре от германското ел. потребление. Тогава Германия ще е принудена да изнася ток на безценица, както каза Меркел съвсем скоро на цени от 0.01 евроцета/ квч. Ама трябва да се чете съвременна информация за да ги знаеш тези н еща.
slonikon
на 14.03.2012 в 13:25:00 #12http://en.wikipedia.org/wiki/Electricity_generation има и интересни картинки за САЩ и Франция и тяхната любов към вятърните мелници
slonikon
на 14.03.2012 в 13:22:25 #11иии репост интересно, що изчезна недоклатения коментар на разпределения, съдържащ "авторитетните" сайтове колегата май нещо е и модератор в сайтчето! че и се покри. добре, ще хвърля още две-три мисли по въпроса с алтернативната електрическа енергия. значи, тя ще дойде отнякъде другаде, не от неща, дето ту ги има, ту ги няма, като вятъра и слънцето. една смислена възможност - от същата страница в уикипедия - е тази: The direct conversion of nuclear potential energy to electricity by beta decay is used only on a small scale. само че не става за високи мощности. но пък я има постоянно, евтина е, така че, явно е разумна алтернатива и трябва да се поработи по въпроса. и то сериозно. може би да се търсят други токоносители, вместо електроните и пр. учените ще кажат. само че - не. разни шмекери със спортно образование хвърлят 1-2 млн. крадени пари и после заробят цели общества да им плащат мизерните киловати по електромер на принципа: ползвал, не ползвал - плащаш на десеторна цена! и разни учили и недоучили донкихотовци се дивят на вятърните мелници, гаче човечеството не ги е зарязало още преди 200 години, че ги наричат и прогрес и като им заговориш за атомна физика, за модерна динамика на флуидите, за нови материали и сплави, те гледат като натровени и ти викат: "алоу, безумецо, глей вятърната мелница кво прай! кви компютри, кви компоти тука?!"
slonikon
на 14.03.2012 в 12:56:55 #10тъй, появи се и един безмислен, неинформативен, и разсейващ вниманието от важните неща коментар. откривам залагане, дали ще го изтрият, или ще седи вовеки тука, че да могат да се плют разните серящи лумпени!
Distributed
на 14.03.2012 в 12:39:39 #9Чезнат коментари маам си джасен
slonikon
на 14.03.2012 в 12:39:38 #8хахахаха, и моя коментар изчезна! нюза решиха, че щом енергетика не е мръднала от 130 години, и няма да мръдне още 130, значи не е новина и не отговаря на името на сайта абе здраве! то да е хуй, да го вкара човек, ма то акъл, кво да прайш!
ТеНеТеМе
на 14.03.2012 в 11:24:14 #7Щом темата е за СДС , значи ще има много постове и посещения. Затова тук искам да изразя възмущението си от цензурата, която се развихри в нюз.бг явно от няколко дни. Поне мои постове без обиден език и простотии се трият гьотере. Незнам дали и другите потребители имат същите проблеми. Сигурно ще ми изтрият поста, но искам да кажа, че май ще напускам нюза.
slonikon
на 14.03.2012 в 11:21:47 #6дааа - прогнози, трендове, а един мармот ги завива със станиол тезата ти е абсолютно незащитима, щото даже и по 2 за лев да ти я дават тази енергия в светлото бъдеще, не могат да ти гарантират дали и кога ще я има, а това е, което има значение за стабилността на икономиката! а, надявам се, ти също искаш в България да имаме стабилна икономика?! виж, ако са сигурни, че до 2021 ще открият как да управляват ветровете и как да заковат слънцето над милата ни татковина, да го заяват открито! ще подкрепя с две ръце, и, сигурен съм, всички мислещи хора - също!
slonikon
на 14.03.2012 в 10:38:38 #5"лунатиците" искаме да знаем какво ново се внедри в последните 70 години!?! единственото безумие е, че тая централа още не е построена! от 93 досега да се е изплатила 20 пъти, и България да държи енергийния морков, е или тояга , в югоизточна Европа аз разбирам, че на шепата продажници това не им изнася, иначе отдавна да са го подложили на референдум!
Distributed
на 14.03.2012 в 10:12:17 #4АЕЦ"Белене" е най-ненужния и най-безсмисления проект, който не само, че няма да донесе абсолютно никакви ползи за България, ами и ще нагърби сегашните и следващите поколения с огромни разходи. Атомните лунатици не осъзнават, че искайки Белене казват следното: АЕЦ"Белене" ще дава най-чистата и най-евтината енергия следващите 70 години, т.е. няма да се изобрети и внедри абсолютно никаква технология следващите 70 години, която да произвежда по-евтин и по-чист ток от АЕЦ"Белене". Осъзнаването защо това е налудничаво оставям всеки сам да си го направи за домашно.
griffin
на 14.03.2012 в 10:09:03 #3шо иска азис малко ме касае