Гражданското общество в България е в основата на вчерашната позиция на САЩ. Това написа в социалната мрежа Фейсбук шоуменът и лидер на партия "Има такъв народ" Слави Трифонов по повод санкциите, наложени от САЩ на шестима български граждани и 64 организации.
Защото всичко, което е написано в доклада на Министерството на финансите на САЩ, българското гражданско общество го знаеше много преди вчерашния ден и го изразяваше на площадите и улиците.
Още преди 8 години хиляди граждани в десетки градове заявиха своето отношение и позиция спрямо Делян Пеевски. И твърдо отстояваха своето отношение и позиция над 400 дни, каза Трифонов, припомняйки многохилядните протести, предизвикани от назначаването на Делян Пеевски за шеф на ДАНС, а след неговата оставка - и срещу кабинета "Орешарски".
Пак преди американския доклад - през изминалата година, гражданското общество в България изрази по един категоричен начин нетърпимостта си към бруталната корупция във всички нива на държавното управление.
Вчерашният американски доклад дипломатично посочва корупцията по най-високите етажи на властта и ролята на прокуратурата в покровителстването на тази корупция. Но тези чудовищни зависимости ги посочи по-рано самото българско гражданско общество. Нима забравихме, че над 200 дни хиляди български граждани в десетки градове у нас, а и в чужбина искаха оставката на главния прокурор и на онзи настоящ политически лидер, пише Трифонов.
За него американските санкции не са друго, освен подкрепа към това, което вече изрази българското гражданско общество. Те са протегната приятелска ръка от наш партньор, пише Трифонов. Той е уверен, че дневният ред в България не се пише от докладите на нашите лоялни партньори, а от желанията и волята на българските граждани. И така ще бъде за в бъдеще.
Не санкциите на САЩ ще променят страната ни, а събудилото се гражданско общество, категоричен е Слави Трифонов.
Припомняме, на 2 юни 2021 г. САЩ чрез Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на Министерството на финансите на САЩ наложи санкции на трима български граждани за тяхната значителна роля в корупцията в България, както и за техните мрежи, обхващащи 64 организации.
Санкциите са срещу Васил Крумов Божков, Делян Славчев Пеевски и Илко Димитров Желязков.
Малко след това от Държавния департамент на САЩ обявиха и петима българи за лица с наложени санкции във връзка с участието им в сериозна корупция. Това са Александър Манолев, Петър Харалампиев, Красимир Томов и Делян Пеевски, както и Илко Желязков.
Рестрикциите, наложени от САЩ, предизвикаха политически трус и множество реакции.
Първият българин със санкции от САЩ бе съдия от специализирания съд. На 5 февруари 2020 г. държавният секретар на САЩ Майк Помпео обяви съдия Андон Миталов от Специализирания наказателен съд като първия българин със забрана да пътува за САЩ заради данни за корупция. Дисциплинарното производство срещу магистрата беше образувано на 18 февруари, като такова бе поискано още преди това от правосъдния министър Данаил Кирилов.
Името на Андон Миталов стана известно в края на 2019 г. като съдията, който пусна да пътува в Москва обвинения за шпионаж председател на движение "Русофили" Николай Малинов, за да получи орден от руския президент Владимир Путин. По случая бе разпоредена и проверка от тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров. От Спецсъда заявиха, че няма нарушения в работата на съдия Миталов.
dddddd
на 03.06.2021 в 22:40:34 #4Славчо пък какво точно иска да променя? Държавата си върви точно като трябва - чалга, проституция, простотия, разни пишман патриоти, комунисти революцинери. Съвсем като в пошлото му проститутско предаване.
navy
на 03.06.2021 в 17:41:11 #3Ма ква е таз прокуратура, кво е туй чудо, човек не може да си върти далаверките на спокойствие.
paqka
на 03.06.2021 в 17:07:18 #2през март 2021 съдът отне имущество за 2.5 милиона на братя Галеви. Това няма как да не разгневи потърпевшите.
paqka
на 03.06.2021 в 17:03:17 #1Напред, другари. С Радев, Божков и Мая Мановова (адвокатка на братя Галеви) към едно по-добро бъдеще. Мутри Вън