Държавата е поискала да участва в сделката за продажбата на активите на ЧЕЗ заради липсата на други механизми да се овладее ситуацията с общественото напрежение. Това заяви вицепремиерът Томислав Дончев пред БНР.
"Никой от нас не може да се държи като чиновник, да вдигне ръце или рамене и да каже: "В крайна сметка ние нямаме каквито и да било възможности. Ние няма как по закон да влияем върху тази сделка", каза Дончев.
Според него подобен отговор не е удовлетворителен. "По тази причина, малко или много извънредно, беше предприета подобна стъпка. Дали тя е безспорна - не, не е безспорна. Абсолютно откровен съм", заяви Дончев.
Той призна, че подобно решение поставя останалите граждани, които са абонати на другите две електроразпределителни дружества в неравностойно положение.
"Разликата между 33 и 34% дялово участие на държавата е огромна, не би имало смисъл от по-ниско от 34% участие, защото то не би дало особени инструменти да се участва в процеса на вземане на решения", посочи още Дончев относно държавното участие.
Според него сделката е била истеризирана не без участие на политически сили.
Дончев коментира и предстоящата среща в понеделник във Варна във формат ЕС-Турция. Запитан как гледа на поставянето на въпроса за имотите на тракийските бежанци на предстоящата среща ЕС - Турция, за каквото настояват от БСП, Дончев уточни, че форматът на срещата не забранява категорично поставянето и на национални въпроси. Според него се приема зле от партньорите и това дори е "един от рефлексите на неопитна държава-членка".
Няма как това да е темата, с която да започнат разговорите, защото и ЕС, и Турция имат сериозни теми за дискусии, а България е в ролята на посредник, допълни Дончев.
"Отношенията Европейски съюз - Турция, свързани с овладяване на мигрантския натиск, само и единствено и финансовите ангажименти на Европейския съюз или други ангажименти, или контекстът ще бъде разширен и ще се коментират и други въпроси, тоест отношенията Европейски съюз - Турция, но отвъд този конкретен проблем. Трудно ми е да направя прогноза. Това до голяма степен зависи от позициите, които ще заяви или които ще се опита да вкара като част от дневния ред турската страна", заяви Томислав Дончев.
Според него е несериозно да се отговори еднозначно дали България подкрепя Турция по пътя й към еврочленство. ЕС е много овладян по темата за разширяването и е коствало сериозни политически усилия темата за разширяването дори на Западните Балкани да бъде вкарана в политически оборот, поясни Дончев, според когото е редно е да се изясни и каква е дългосрочната визия на Турция.
"Не забравяйте, че ако за една държава като България исторически, за едни държави като Западните Балкани членството в Европейския съюз няма особена алтернатива, съседна Турция има алтернатива", каза Дончев.
По думите му Турция може да ориентира цялата си и външна политика, и партньорство, и икономическа политика в посока Европейския съюз, но тя има други опции. "Поради чисто географски предпоставки, тя би могла да играе друга роля в Азия и не съм сигурен дали едната хипотеза не изключва другата", заяви Дончев.
Вицепремиерът е на мнение, че България има интерес да бъде обградена само от държави-членки (на ЕС - б.р.). "Да си външна граница на Съюза е тежко и трудно, особено когато имаме външни кризи като например мигрантския натиск. От друга страна, България като член на Европейския съюз няма никаква полза в Европейския съюз да има държави, които не са готови за пълноценно членство."
Припомняме, на 22 март депутатите решиха, че ремонтът на граничната ни ограда може да бъде правен и без обществена поръчка.
"Самите директиви позволяват, когато става дума за действия, свързани с националната сигурност - бедствия, аварии, кризи и така нататък, да се избягва обичайният режим на възлагане. Защото добре знаете, че една обществена поръчка в зависимост от това дали има или няма обжалване, може да се възлага в период между 3-4 месеца и една година. Когато става дума за кризисна ситуация е абсолютно несериозно да се чака една година", защити вицепремиерът решението на депутатите.
Запитан имало ли е натиск спрямо страната ни за изгонването на руски дипломати, Дончев бе лаконичен: "Не знам за такъв натиск.".
Припомняме, на 24 март британски медии писаха, че и България е сред страните, които ще отзоват руски дипломати. От МВнР заявиха, че няма такова решение на българската държава.
el viejo
на 25.03.2018 в 17:53:45 #4Този Томислав, съвсем се оля! Взема народа за балъци. Държавата - разбирай ГЕРБ, иска да влезе в ЕРП-то ЧЕЗ, за да бетонира и гарантира ортака си - фирмата ИНЕРКОМ на Гинка и да са пряко в далаверата с паричният поток! ГЕРБ, май, още много дълго ще са на власт и имат основания! Брюкселските чиновници са им голяма опора. Непреодолима за БСП, а за станалите маргинални политически партии у нас, дори е немислимо да вземат някога властта! ГЕРБ работи страхотно! Уж неусетно се циментира със помощта на задгранични сили, завинаги в Централната държавна власт. Превзе почти цялата Местна власт! Превзема с яки стъпки всеки печеливш бизнес, а ако не може да го превземе все още, го рекетира яко! ГЕРБ за винаги! ЕС и САЩ им помагат.
psp_11
на 25.03.2018 в 16:14:59 #3Държавата е поискала да участва в сделката за продажбата на активите на ЧЕЗ заради липсата на други механизми да се овладее ситуацията с общественото напрежение. ======= Пожарникарска му работа.. Винаги след събитията..
willow-montenegro
на 25.03.2018 в 15:23:13 #2Тракийските Българи,не са ли Европейски граждани!
QWE
на 25.03.2018 в 14:55:19 #1ТА КОЙ КАЖУВАШ, ДОНЧО ЛЬО само всява страхове??? И ви кара да са борите с напрежението, дет сами си го създавате.. Кво ви каза Баце да изпълните - всичко за сделката и арбитража с ЧЕЗ - НА МАСАТА.. До още ПОЛОВИН МЕСЕЦ.. Щото тя първата половина от срока веч утече.. А вий все още само със ЩЕ, ЩЕ, ЩЕ, ЩЕ са задоволявате с Теменужката... А арбитража не е само един - ТРИ СА, Дончо.. От МИНАЛАТА ГОДИНА при това.. Страх ги е хората - кат знаят колко "професионално" са упражнявахте в арбитражите по "Афера с Новера", АЕЦ Белене... Щото вие още ЩЕ, ЩЕ, а матряла си го знай неговото ЩЕ - ЩЕ ГИ ПЛАЩА..