Младежката безработица у нас през февруари е 29,1% при средно ниво за ЕС 23,5 процента, като бележи ръст с 2 пункта спрямо януари. Това беше съобщено по време на представянето на резултатите от детайлно изследване върху младежката безработица, разработвано една година от Българския студентски съюз.

Данните бяха изнесени от председателя на БСС Сергей Модев, а на срещата присъстваха кандидати за народни представители от Коалиция за България.

От тях става ясно, че 34, 6 процента от младежите на възраст 18-24 години нито учат, нито се квалифицират, нито работят - процент, с който оглавяваме тази негативна европейска класация.

Същевременно 58% от работещите биха искали да работят нещо друго, а едва 20 процента са сравнително доволни от заплащането си. 77 процента от заетите са в сферата на услугите и търговията, а само 20 - в производството.

Жельо Бойчев, водач на листата на БСП в 23 МИР (който включва в себе си и Студентски град) поздрави студентите за подробния анализ и ги запозна с намеренията на Коалиция за България в тази сфера.

„Един от първите ни законопроекти, който ще внесем и вече е готов, е този за младежката гаранция. Той ще регламентира достъпа на младите хора до първо работно място след завършването им, стажове по време и след образованието им и система от стимули за работодателите, които наемат млади хора", увери Бойчев.

Той пое категоричен ангажимент всеки законопроект или управленско действие, което касае младите и студентите, да бъде изработвано заедно с тях, съгласувано с техните организации и едва тогава привеждано в действие.

Както виждате, нашите приоритети са верни, а и подходът ни съвсем различен от този на нашите опоненти от ГЕРБ, заключи той.

Професор Ваня Добрева акцентира върху намалените средства в държавния бюджет за висше образование.

От 0,9 на 0,5  процента бяха намалени парите и това ни нарежда на незавидното последно място в ЕС. В същото време беше премахнат таванът на таксите за студентите и сега те покриват 2/3 от издръжката си, припомни тя.