Окончателните данни от гласуването съобщи Джени Уотсън, главен преброител на референдума във Великобритания, който се проведе вчера.
16 141 241 са подадените гласове за оставането на страната в Европейския съюз.
17 410 742 са гласовете за излизане на страната от Европейския съюз.
Изчисленията показват, че 1 299 759 повече британци гласуват за излизане от Европейския съюз.
Процентно разпределението на гласувалите е:
51.9% - за излизане от ЕС и 48.1% за оставане в Общността.
Общо подадените бюлетини, които се считат за недействителни по няколко признака според законодателството, са 25 359, посочи Уотсън.
Избирателната активност на вчерашния референдум за британското членство в ЕС е 72,1 процента, съобщи британската агенция Прес асосиейшън. Това е най-високият процент на избирателна активност от 1997 г.
Малко по-рано, когато окончателните резултати не бяха оповестени, но превесът сочеше за Брекзит, председателят на партията на националистите в Северна Ирландия „Шин фейн” Деклан Кирни заяви, че в случай на окончателно излизане на Великобритания от Европейския съюз, британското правителство вече няма да има пълномощията да представлява интересите на жителите на Северна Ирландия.
Затова и Брекзита дава повод и аргументира обединяването на региона с Ирландия.
Подобна настройка се чу и от Шотландия, пише BBC. Бившият лидер на шотландските националисти Алекс Салмонд вече призова да се проведе повторен референдум за независимостта на Шотландия.
В региона 62% от избирателите гласуваха против излизането на Великобритания от Европейския съюз.
Ако британците гласуват за излизане от ЕС, минималният период за напускане след вота ще бъде две години. През този период страната ще продължи да спазва европейските договори и закони, но няма да участва във вземането на решения в съюза, докато преговаря по споразумение за оттегляне и условията на отношенията с останалите страни членки.
Технически британските депутати могат да блокират излизане от ЕС, но това ще се разглежда като политическо самоубийство, тъй като се пренебрегва волята на народа. Резултатът от допитването не е правнообвързващ. Парламентът ще трябва да прокара съответните закони, които ще извадят страната от ЕС.
psp_11
на 24.06.2016 в 13:14:44 #6Българите, живеещи във Великобритания трябва веднага да подават заявление за гражданство в Пакистан... Бързо .. да не губят време. Две години ще се изтъркалят като миг...
psp_11
на 24.06.2016 в 12:50:37 #5Една много добра новина.. Англосаксите не са в ЕС...
Anthony
на 24.06.2016 в 11:56:52 #4ЕС е между 3 К*РА сега. 1 - С Анг;лия ще се отеглят и много капитали и пазари, може даже да почната търговски и финансови войни между ЕС и УК/УС. 2 - Войната в Русия продължава и ЕС май гласуваха ЗА продължаване на санкциите. А нали Путин беше враг номер едно, как ще спрат конфликта?. С нацистите в Киев не може да се преговаря. 3 - От Ориенталия прииждат милиони бежанци. Въпроса никак не е решен. Една от причините УК да се отцепи са точно бежанците и политиката на ЕС към Турция с който УК не искат да са приятели. Браво на Британия че напусна въшливия Еврейски Съюз!
hmmm
на 24.06.2016 в 11:40:16 #3boris Меркел отдавана говори за това - икономически съюз от Лисабон до Владивосток, чешкият президент също. Президентът на Чехия Милош Земан заяви, че в бъдеще Русия ще стане член на Европейския съюз. „В дългосрочна перспектива Русия ще стане член на Евросъюза“, каза Земан в интервю за Чешкото радио. „Ако това не ви харесва, тогава може да смятате, че ЕС ще се присъедини към Русия“, каза чешкият държавен глава, цитиран ТАСС.
boris
на 24.06.2016 в 11:26:51 #2Аз мисля, че правилният ход на ЕС в така създалата се ситуация, е още утре да отправи официална покана към Русия за присъединяване към съюза. Така напускането на шестата икономика ще се компенсира от присъединяването на осмата в света и отново де се върне доверието в едрото. Ако руснаците не искат, ЕС може да им предложи да ги подкрепи ако искат да анексират цялата Украйна. По този начин хем ще е в ЕС, хем ще е с напълно разчистени газови пътища. Икономиката ще хвъкне!
Минувач
на 24.06.2016 в 10:37:00 #1http://www.rbc.ru/finances/24/06/2016/576cbbac9a7947cf2b6145e3?from=main