Носителят на тазгодишната Нобелова награда за мир ще бъде обявен в петък сутринта, с което ще се сложи край на период на спекулации и сериозни залози. Но минал опит показва, че букмейкърските къщи не са надежден източник и че базираният в Осло комитет не допуска изтичане на информация по отношение на потенциалния победител. Комитетът е доста способен на изненади, например получената от Барак Обама награда при само няколко месеца на поста президент на САЩ през 2009 година и присъдената  на ЕС награда през 2012 година, пише „Гардиън".

Основните фаворити за наградата са: папа Франциск, германският канцлер Ангела Меркел, държавният секретар на САЩ Джон Кери и иранският му колега Мохамед Зариф, еритрейският духовник Муси Зерай, гинекологът Денис Муквеге и младият активист Виктор Охен.

Папата излезе като един от основните кандидати за наградата, след като стана ясно, че Ватиканът е играл важна роля във възстановяването на дипломатическите отношения между САЩ и Куба през декември 2014 година. Неговите успешни посещения в двете държави миналата седмица и борбата му за социална справедливост и спиране на климатичните промени увеличават шансовете му.

Наскоро германски медии съобщиха, че Меркел е фаворит за наградата, след като тя отвори германските врати за бежанци. Канцлерът също е основна фигура в опитите за мир в Украйна.

Кери и Зариф са свързвани пък с постигнатото между Иран и световните сили ядрено споразумение след над двегодишни интензивни преговори.

Муси Зерай, духовник от Еритрея, се превърна в защитник на бежанците във враждебна Европа.

Гинекологът от Демократична република Конго Денис Муквеге от няколко години е в радара на Нобеловия комитет за работата си в подкрепа на жените. Наградата „Сахаров" за свобода на мисълта за 2014 г. беше присъдена единодушно именно на гинеколога  Муквеге за борбата му за защита на жените.

33-годишният активист Виктор Охен също е сред спряганите имена за престижната награда. Той е създател на African Youth Initiative Network за работа с деца, които са станали жертва на конфликтите в Уганда.