По един азербайджански и арменски граничар са били ранени, съобщиха и двете страни в отделни изявления в четвъртък, след кратка схватка заради "опит на силите на Баку да издигнат азербайджанско знаме над арменска територия" по думите на арменската страна, предава Ройтерс.
В изявление на Националната служба за сигурност на Армения се казва, че група азербайджански граничари са се опитали да преминат по мост над река Хакари, която маркира международно признатата граница между двете страни, и да издигнат знаме на арменска територия, като според Ереван опитът е бил осуетен.
Руската информационна агенция ТАСС цитира граничната служба на Азербайджан, че един от нейните служители е получил първа помощ, след като е бил прострелян.
По-късно ТАСС цитира арменската гранична служба, че един от нейните служители също е бил ранен по време на азербайджанския обстрел на село близо до моста.
Мостът се намира в началото на Лачинския коридор, последният останал маршрут, свързващ Армения със спорния регион Нагорни Карабах, който е международно признат като част от Азербайджан, но населен предимно с етнически арменци.
Пътят, който се пази от руски мироопазващи сили, е блокиран за по-голямата част от движението от декември, след като азербайджански цивилни, идентифициращи се като екологични активисти, започнаха блокада.
Армения вече сезира Международния съд за втори път във връзка с поставянето от Азербайджан през април на КПП в Лачинския коридор.
Армения и Азербайджан са водили две войни - през 2020 г. и през 90-те години на миналия век - за азербайджанския регион Нагорни Карабах, населен с арменци. Турция подкрепи Азербайджан в конфликта.
Шестседмичната война през 2020 г. отне живота на повече от 6500 войници от двете страни и завърши с примирие благодарение на посредничеството на Русия.
Миналата година Баку и Ереван започнаха работа по мирен договор с посредничеството на Европейския съюз и Съединените щати. Представители на двете страни проведоха няколко срещи в Брюксел и Москва.
Съгласно споразумението, постигнато с посредничеството на Москва, Армения отстъпи части от територия, която контролираше от десетилетия, а Русия разположи около 2000 руски миротворци, които да съблюдават за крехкото примирие.