ГЕРБ води с 21.3% срещу 18.9% доверие към БСП седмица преди предсрочните парламентарни избори. Това отчете изследването на Юлий Павлов и Центъра за анализи и маркетинг.

Спрямо последното проучване на Павлов преди празниците, бившите управляващи губят нови около 2% от доверието към себе си, докато БСП качва с около 1%.
Трета сила е ДПС със 7%, следвани от „Атака" с 4.9% и „България на гражданите" също с 4.9%. Именно движението на Меглена Кунева е един от големите печеливши от скандала със СРС-тата, отчитат от ЦАМ.

„Аз самият нямам голямо доверие на собствената си прогноза", подчерта Павлов, според когото ситуацията в момента е изключително неблагоприятна за всички социолози.
Той призова да не се бърка диагноза с прогноза. „Продължават скандалите, продължава изнасянето на СРС-та, продължава осмислянето на всичко това", категоричен бе Павлов с цел да постави под сериозна условност всяка една публикувана цифра.

Припомняме, последните две изследвания - на АФИС и Сова Харис се разминават както в разликата между ГЕРБ и БСП, така и в това, колко формации влизат в парламента.
В сравнение с тях настоящото проучване стои някъде по средата.

Разпределени в депутатски места в 42-ото Народно събрание, тези проценти означават следното - между 83 и 95 народни представители от ГЕРБ, 76 - 86 за БСП, 33 - 39 за ДПС, 17 - 21 за „Атака" и с 13 - 17 за „България на гражданите", като по-малкият брой депутати на Меглена Кунева се дължат на твърдото ядро и по-мобилизираните избиратели на „Атака", обясни Павлов разминаването.

Това на практика означава, че изглежда невъзможно да бъде съставен двупартиен кабинет и за да имаме правителство ще ни е необходима нова тройна коалиция. Според Павлов, върху нея обаче ще бъде сложен друг етикет.
Около 25 %, или 27.7% от анкетираните, са обявили, че силно се интересуват от скандалите с подслушвания. 48.1% ги следят „с половин ухо", а 22.1% изобщо не ги вълнува този проблем. Голяма част от тези анкетирани така или иначе няма да гласуват, обясни обаче Юлий Павлов.

На въпроса „повлияха ли на решението ви за кого да гласувате тези скандали" 2.8% отговарят утвърдително. Това са малка група хора, но според Павлов са общо толкова, колкото губи ГЕРБ.

5% се колебаят за кого да гласуват, а 5.7% дали изобщо да отидат до урните. От групата на разколебаните в своите пристрастия около 2-3% се разпределят в други партии, различни от БСП, а по-голямата част също отиват към негласуващи.
„Ако преди седмица очаквах да гласуват между 3.5 и 4 милиона български граждани, днес по-скоро очаквам те да бъдат под 3.5 милиона", заяви Павлов. Според данните от неговото изследване 48.7% със сигурност ще гласуват, 19.4% още не са решили за кого, 12.2% се колебаят дали да упражнят правото си на глас, а 18.1% са обявили, че няма да гласуват.

НФСБ, „Либерален алианс", коалиция СДС, ВМРО-БНД, коалиция ДСБ-БДФ,
коалиция Център свобода и достойнство, ЛИДЕР, РЗС и „Глас народен" според Юлий Павлов почти сигурно ще прескочат бариерата от 1% и онези от тях, които са самостоятелни партии ще получат държавна субсидия.

Евентуална изненада и влизане в парламента може да се очаква от Центъра за свобода и достойнство, където няма как да бъдат изчислени гласовете от Турция и от Националния фронт за спасение на България, който има около 1.8% и при приток на гласове от чужбина и, най-вече Испания, също може да прескочи бариерата от 4%, отчетоха от ЦАМ.
Обемът на използвана извадка е 1012 пълнолетни граждани. Изследването е проведено в периода 30.04 - 04.05 чрез стандартизирани интервюта по домовете.
За разликата от последното изследване на Юлий Павлов, което бе финансирано от Веселин Марешки, това изследване е самофинансирано от Центъра за анализи и маркетинг.