Доверието на българите в Европейския съюз остава високо. То обаче е в най-ниската си фаза, откакто страната ни е член на съюза. Това показват резултатите от проучване на „Галъп интернешънъл“ през юни, както и обобщените данни на агенцията от влизането ни в ЕС насам.
В навечерието на британския референдум се оказва, че българите по-скоро не очакват резултатът от общественото допитване на Острова да се отразят на техния живот. В началото на юни такова е мнението на две трети от запитаните. Само една десета са на противоположното мнение, а останалите се затрудняват да дадат отговор.
От „Галъп” заключват, че в отговорите на този въпрос личи не особено висока степен на запознатост по темата - продиктувана и от нейната закономерна сложност. С всеки изминал ден обаче интересът към случващото се във Великобритания ще става по-чувствителен, коментират социолозите.
България остава сред най-проевропейските страни в Европейския съюз, отчитат експертите. Те посочват, че това се е доказало още в края на миналата година в изследване на световната асоциация УИН/„Галъп интернешънъл”.
48 % от нашенците през юни са изказали доверие към Евросъюза срещу 38 % недоверие. Останалите запитани се колебаят в преценката си. От „Галъп” обясняват, че подобни стойности в последните месеци не са рядкост. Картината преди няколко месеца обаче била по-благоприятна. Тогава доверието се движело около 60 %, а недоверието рядко достигало 30 %.
За разлика от имиджа на българските институции, този на ЕС остава силно положителен в очите на българите. Според социолозите се оказва обаче, че дори и образът на ЕС в очите на българите не е застрахован срещу предизвикателства.
Един от пиковите моменти на икономическата криза в Гърция в късната есен на 2011 г. например се бил отразил негативно. Тогава обаче тази тенденция не била толкова трайна, колкото в последните месеци.
От „Галъп” посочват, че причините за негативната тенденция са два типа: моментни и дълготрайни. Дезинтеграционните процеси в ЕС, бежанската вълна, тероризмът, различните кризи в съюза и възходът на популистки политически играчи са сред моментните причини. Смята се, че информационните противоборства между Русия и Запада в последно време също са оказали своето влияние. Вероятно е повлиял и фактът, че ЕС не успява да излъчва достатъчно авторитет, сигурност и решителност по международни теми.
От социологическата агенция са на мнение, че всичко това би могло да се промени при евентуален положителен резултат от британския референдум. Евентуално оставане на Великобритания в ЕС би дало ясен положителен сигнал, убедени са от „Галъп”.
Освен текущата криза в ЕС, с годините закономерно действат и по-дълготрайни фактори. Българите вече започвали да гледат на Евросъюза не просто на идеал. Те се вглеждали и в детайлите на неговото функциониране, което водело до плавното и почти незабележимо износване на авторитета му.
Sting_5
на 22.06.2016 в 15:17:37 #1..."България остава сред най-проевропейските страни в Европейския съюз...." Подобен тъпизъм може да се роди само в главата на някое недорасло същество. Нека поразсъждаваме. Какво значи "проевропейска" и има ли "антиевропейска" такава. Страните нечленуващи в ЕС нима са антиевропейски. Например Норвегия, Швейцария Исландия.Или Беларус,Русия.Това дали членуваш или не в някакъв съюз не променя с нищо европейската същност на държавата, ако тя е на континента Европа.Членството в даден съюз носи известни предимства, но и доста недостатъци.Не случайно първите три цитирани страни са най-богатите и най-проспериращи държави.Членството в ЕС има предимството за бизнеса, свободното движение на хора и капитали, но страда от тежката бюрократична машина, обслужваща частни интереси и работеща за едрия капитал и транснационалните монополи.желанието на някои държави да реформират сегашното положение в посока на повече национален суверинитет не ги прави антиевропейски. Бих казал обратното - по европейски.