Как премиерът Бойко Борисов ще спира частен строеж, къде са компетентните органи. Това попита Николай Велчев, председател на районната организация на БСП в столичния квартал "Лозенец", която активно подкрепяше протестите на гражданите срещу изграждането на небостъргача "Златен век" в квартала.
Неговият реторичен въпрос бе публикуван от пресцентъра на БСП часове след като стана ясно, че премиерът Бойко Борисов е наредил да спре строежа на небостъргача "Златен век" в столичния квартал "Лозенец".
Според Велчев, това е поредният предизборен трик от страна на премиера. Този път едва ли ще постигне очаквания от него резултат, прогнозира шефът на кварталната организация.
"Спирането на този частен строеж трябва да бъде извършено от компетентните органи, от ДНСК, а не от премиера", коментира той.
Според местния лидер това авторитарно управление на Борисов води до институционална криза в държавата.
Единственият начин да бъдат спрени подобни безобразия, като случая "Златен век", е нова философия на управление в държавата.
"Човекът и неговите потребности трябва да бъдат в основата на едно такова управление, а не корпорациите и едрият бизнес", коментира Борисов.
Гражданите изискват и очакват спешна намеса при решаването на проблемите им от държавните институции, а не от настроението на премиера", каза Николай Велчев.
Припомняме, строителната фирма "Артекс" се озова в центъра на скандала с апартаментите на властта на преференциални цени, който стана повод за 4 оставки - председателя на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов, на правосъдния министър Цецка Цачева, на зам.-министрите на спорта и енергетиката Ваня Колева и Красимир Първанов.
Оказа се, че изброените по-горе са закупили апартаменти от фирмата на цени, няколко пъти по-ниски от пазарните такива.
В медийното пространство се разрази и хипотезата, че ниските цени на апартаментите на властта са свързани с решение на Народното събрание от 2017 година за промени в Закона за устройство на територията, с което решение срокът на валидността на разрешителните на строеж на обекти от първа и втора категория автоматично се удължава от 5 на 10 години. Оказа се, че небостъргачът "Златен век" на "Артекс" на улица "Златен рог" в столичния квартал "Лозенец" приспада към тази категория.
Множество политически фигури влязоха в епицентъра на скандала. Столичната кметица Йорданка Фандъкова твърди, че разрешителното за строежа е изтекло, а главният архитект на София Здравко Здравков пък сподели, че е получавал заплашителни СМС-и от собствениците на "Артекс". Според двамата всичко е в ръцете на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК).
ДНСК направи 2 проверки и първоначалните констатации бяха, че всичко около строителството на "Златен век" е редовно.
Това стана повод за протести столичани. Недоволството беше насочено към шефа на ДНСК арх. Иван Несторов, като протестиращите не веднъж поискаха неговата оставка.
Строителната фирма стана обект на проверка и от Националната агенция по приходите (НАП).
Впоследствие в скандала с евтините апартаменти бяха замесени и други - председателят на антикорупционната комисия Пламен Георгев, който не декларирал тераса от 186 квадратни метра, част от апартамента му. Срещу него започна разследване от главния прокурор Сотир Цацаров, а БСП поискаха и неговото отстраняване от органа.
Отделно от "Артекс" в конфликта беше замесена и министърът на туризма Николина Ангелкова. По-рано днес бившият вицепремиер Валери Симеонов обяви, че министър от кабинета също е закупил жилище на много ниски цени. Дадените от него данни съвпаднаха с тези от имотната декларация на Ангелкова - през 2008 година тя е закупила жилище 142 квадрата за цената от 75 000 лева, което прави о 528 лева за квадратен метър или грубо по 260 евро за квадрат.