За подготовката на електронно гласуване за референдума за АЕЦ "Белене" ще е нужна поне около една година и то ако никой не се съпротивлява.

Това коментира пред БНР Димитър Ганчев, секретар на Интернет общество, по повод обсъжданата идея гласуването за бъдещето на атомната централа да се осъществи онлайн.

Може би за референдума действително няма да сме готови, заяви Ганчев и допълни -
при едно бързане винаги стават грешки.

Притеснението му е в това, че ще има политическа воля за въвеждането на електронно гласуване, а след това ще има съпротива на по-ниско ниво.

Ако си купим готово решение например от Швейцария, които го използват вече доста активно, ще стане сравнително лесно и бързо, но ще е скъпо. Не е задължително точно в това да сгрешим, може да сгрешим просто в избора на решение по други критерии, изтъкна той.

Според Ганчев технологиите са се развили достатъчно и има достатъчно специалисти, така че да не се допусне манипулиране на вота.

Не би трябвало да разглеждаме електронното гласуване като единствен вариант за гласуване, подчерта още Ганчев и добави: Ние трябва да дадем възможност и на останалите граждани да участват.

Не трябва да лишаваме от правото на глас тези, които нямат достъп до интернет. Макар че за тях също могат да бъдат измислени и въведени електронни форми за гласуване, които да не са непременно онлайн, коментира още той.