Коалиционната политика на ССД и начина, по който ще участват в изборите дискутират в НДК 475 делегати, по време на 8-мото си Национално събрание.

Решението е взето, десният алианс е вече факт - в петък беше окончателно подписан, каза пред журналисти лидерът на ССД Стефан Софиянски.

Той съобщи, че Хартата на демократичния алианс предполага явяване общо на извън парламентарните сили, на избори с общи кандидатури. Ако някъде има различия ще бъдат проведени предварителни избори.

Президентската кандидатура ще бъде обявена от координационен съвет, който ще започне да функционира като обща структура на демократичния алианс, каза  Софиянски.

Според него предстоящите президентски избори до голяма степен са предрешени - СДС и ДСБ затвориха изборите, номинирайки двама кандидати и не предлагат външни номинации, така че ние ще преценим дали ще подкрепим някой от кандидатите на тези избори, добави Софиянски.

За това кога да бъдат отворените избори и дали времето за дебат ще е достатъчно Софиянски каза, че всичко зависи от ДСБ и СДС.

На въпроса кого би подкрепил Софиянски отговори с думите, че двете кандидатури са трудно сравними и подчерта, че Румен Христов има политическа биография зад гърба си.

Има участия в двете успешни правителства като министър на земеделието. Той е един от хората, които преодоляха зърнената криза, наследена от Жан Виденов. Румен Христов просто има политическа биография, той има обществени заслуги за България. Не мисля, че някой би се усъмнил в това", добави Софиянски.

Дошъл е моментът да се сложи край на време разделно и да се сложи  начало на съгласието и взаимодействието на прагматичните и мислещи българи, в името на развитието на България", каза в приветствието си към свободните демократи Васимир Радулов от партия Българска Нова Демокрация.

Евгени Бакърджиев- председателят на съюз „Радикали" изтъкна, че ССД и съюз „Радикали" са тези десни формации, които не са изневерили на дясното. Преди 10 години, когато сформирахме съюз „Радикали", въпреки разбиването на десницата, изведохме едно много вярно изречение:"Да бъдем заедно", разказа Бакърджиев и заяви че е дошло времето всички десни да се съберат да помагат на България.

Очаква се в рамките на националното събрание да бъде презентирана и приета система за въвеждане на електронен портал за мнения и гласуване.

Целта на ССД е на предстоящите избори да въведе нов начин на управление чрез реализирането на идеята за пряка демокрация.

Идеята за пряка демокрация на партийно ниво означава всеки българин да има възможност да упражнява своя вот, не само по време на избори, но и да може да участва в управлението на общината или държавата по текущи въпроси през целия период.

Чрез системата на електронен портал може да се даде възможност на всеки избирател да предлага теми и да гласува, разясниха от ССД.