трайчо трайковМинистърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков заяви в ефира на „Нова Телевизия", че обществото се е съсредоточило твърде много в енергийните въпроси и икономиката неправилно биха оставена на заден план. Той посочи, че споразумението за АЕЦ „Белене" не е сред най-добрите, но все пак има възможност за неговата промяна.

Това изказване дойде във връзка с по-ранното изказване на финансовия министър Симеон Дянков, според когото Трайчо Трайков се е фокусирал твърде много върху енергетиката. Коментарът на колегата му от МИЕТ беше, че трябва всички да мислят повече за икономика.

Трайчо Трайков припомни, че сред основните функции на повереното му ведомство е подобряването на бизнес климата в страната. МИЕТ изготвя анализи и предлага политики за много сфери, посочи той.

За проекта „Белене" министърът беше категоричен, че заради енергийния си ресор няма начин той да не е „най-ярко говорещият" по темата. Трайков заяви, че не смята, че позицията му е „омекнала" в хода на скандала с шефа на НЕК и заяви, че във всеки един момент е можел да каже, че лоялността му е към премиера и партията, която му е възложила поста.

По думите му решението за втората ни атомна централа трябва да се вземе на основата на ясни данни. Трайков посочи, че вече има такива за себе си, но предпочита да изчака заключението на консултантите от HSBC. По думите му банката е водеща в света в това отношение.

Трайчо Трайков заяви, че подписаното от Красимир Първанов споразумение с руската страна за „Белене" не е национално предателство, но е можело да бъде и по-добро. Министърът посочи, че в документа има заложена възможност за отсрочка, ако такава е нужна на страната ни преди окончателно да реши дали централата ще се строи.

Икономическият министър не спомена нито един път името на уволнения заради скандалния подпис шеф на НЕК Красимир Първанов. Той беше наречен „човекът, който подписа" и беше посочен като „човека, който си пое отговорността". Според Трайков, премахването на Първанов е показало, че правилата трябва да се спазват.

По отношение на мораториума на цените на горивата, който изтича на 23 април, икономическият министър заяви, че очаква разчетите на вицепремиера Дянков. Трайков посочи, че докато цените у нас са били „замразени" е имало няколко върха на световните пазари и сега е важно да се проследи дали търговците няма да опитат да покрият загубите си.

Министърът изрази мнението, че трябва мисловната енергия да отива не към временни мораториуми, а към намиране на начин за устойчиво сваляне на цените на горивата. Трайков посочи, че трябва да се създаде възможност документите на внасяните от чужбина течни горива да се обработват още при влизането в страната.

Министърът посочи, че и в момента не участва в преговорите между петролните компании и правителството.