RFI - България Земята поскъпва до 2007 година

Президентът Първанов: НДСВ се изчерпа

Дали Букурещ спира София за ЕС?

Земята поскъпва. От 2007 квадрат земя на морето ще струва 400 евро – пишат във водещите си заглавия “Труд” и “Виж”. Тоест – стига 800 лв. - пресмята “24 часа”. Прогнозата е направена от брокери на петото издание на Икономическия форум за Югоизточна Европа (състоял се вчера в София).
Като цяло брокерите отчитат ръст към цените на жилищата и на ипотечните кредити, който ще нараства към 2007 г. (датата на приемането ни в ЕС).
Вече “броят по 140 000 евро за жилище във Варна”, допълва “Стандарт”. Става дума за обзаведен имот в центъра на морската столица, понеже крайградска къща в близост до морето стига до 190 000 евро.
На снимка от първа страница на “Монитор” се убеждаваме в безспорните предимства на тези имоти: виждаме варненец да лежи на плажа в близост до минерален извор (температурата в региона е достигнала 18 градуса).

Ала на фона на тези зашеметяващи цифри и прогнози, “Стандарт” отбелязва: “Хлябът също поскъпва”.
И пояснява: заради акциза на бензините, дизеловото гориво и пропан-бутана, които именно ще доведат до поскъпване с 18 % на хляба и зеленчуците, ако бъдат приети, както е заложено в проекто-бюджета.
“Властта е по-скъпа от житото” – констатира в редакционния си коментар “Труд”. И пише следното: “Изборната еуфория с дъвките и локумите мина и замина – точно като циганското лято. Пред нас е вече реалната действителност – гола и безмилостна. Хамбарите се изпразват неудържимо, цените на хляба и сиренето пълзят нагоре. Изгребахме резервите, а евтиният внос от САЩ и Казахстан, се оказа предизборен брътвеж”. Заключението на “Труд” е, че пак ще внасяме жито. Но “този път цената му може да се окаже много висока. И за ДПС, и за цялата царска свита”.

Констатациите за властта, впрочем са водещи заглавия в днешната преса, като повечето от тях са цитати от вчерашната пресконференция на президента Първанов.
“НДСВ стигна критичната точка” – тези думи на президента “Стандарт” превръща във водещо заглавие.
“НДСВ се изчерпа” – е съответният цитат във в. “Сега”, който дава в подзаглавие и отговорът на “жълтите”: “Първанов яха т.нар. лява вълна, дето я няма”.
“Властта е в криза” – пише “Дума”. И също се позовава на констатацията на държавния глава, че изборите са показали слабостта на повечето партии в страната.
“Царю, накъде ни водиш?” – този въпрос пък “24 часа” влага в устата на президента, обобщавайки в едно реторичните въпроси от вчерашната му пресконференция.
“Труд” е разбрал от нея няколко неща: “партиите са слаби; бюджетът е ленив за държавата, тежък за гражданите; бездействието води до пълзяща дестабилизация.
Дали НДСВ не поставя на карта влизането ни в НАТО и ЕС? Тези президентски съмнения “Дневник” извежда във водещото си заглавие. И подчертава, че не е въпросът дали НДСВ ще изкара мандата си, а дали с това доверие ще извърви пътя по евроатлантическата ни интеграция.
“Стандарт” обаче коментира, че ако с всичко това президентът цели увеличаване на своите правомощия, е най-добре да си каже.
А “Новинар” разчита неговите вчерашни призиви за прозрачност така: “разсекретете преговорите с ЕС”. Думата може и да е сила, е казал Първанов, но как иначе обикновените хора и бизнесът да знаят какво го чака в близките дни, седмици и месеци. “сигурно в международните преговори има много неща, които са държавна тайна, коментира “Новинар”, но също призовава да знаем при какви условия постигаме присъединяване към ЕС.

Иначе “рискуваме вечна евроинтеграция”, коментира “Сега”. И подчертава, че тези оценки излязоха преди да разберем днес какво европейската комисия ще пише за напредъка ни. И дали Евросъюзът ще реши да приключи преговорите с нас, ако Румъния изостане, или както писа “Икономист” можем да се окажем в чакалнята заедно със северната ни съседка до 2010 г.
“Букурещ спъва София за Евросъюза” – пише от първа страница “Труд” и цитира вчерашно предупреждение в коментар на “Ройтерс”. ”Труд” отбелязва и два наши пропуска според експерти: първо, че на времето сами сме си сложили датата 2007 г. (което дава аргумент на Брюксел да ни държи в чакалнята поне дотогава). Второ, София започна да преговаря без бюджет, а първите 10 имаха финансова рамка още когато стартираха преговорите през 1999 г.

Страните от Югоизточна Европа, като България, са на нивото, на което преди 5 години бяха Унгария, Полша и Чехия - твърди Деклан Мърфи, директор в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), цитиран от “Стандарт”.
Българите са втори в Европа по-мръсотия, пише пък “24 часа” (позовавайки се на доклад на Сметната палата) с 529 кг. боклуци, изхвърляни от всеки българин годишно, като ни изпреварва само Великобритания, където на човек се падат по 622 кг. отпадъци.

А в същото време цялата днешна преса е устремила поглед и към детектора на лъжата. Но не с въпроса: “послъгваме ли?”, а защото така може да се сложи точка с откритата, но първо отвлечена дъщеря на свиленградския кмет. “Десислава на детектор на лъжата” – пише “Новинар”. “24 часа” и “Труд” препоръчват детектора за баща и дъщеря Бееви.

А “Монитор” недоумява от друго – как така СЕМ внезапно се разбърза да забранява телевизия “Ден”. И то заради предаване на германския диджей Ник Щайн, който обсъждал в ефир поведението на областния управител на Търговище (член на ДПС), който отказал на говори на пресконференция пред журналисти на български. Но нали това е факт, пита “Монитор” Райчо Райков, председател на СЕМ, избран от квотата на ДПС.
“За мен това е политическа акция” – заявява самият Ник Щайн пред “Новинар” и казва: “Аз мога да си събера багажа и да замина за Германия. Но ако трябва да бъдем честни и Райчо Райков е потиснат отгоре – подкрепя го ДПС”.
Изглежда, че и конфликтите ни се интернационализират....