8 часа продължи разпоредителното заседание по делото срещу бизнесмена Миню Стайков и още 13 подсъдими в Специализирания наказателен съд, съобщават от "24 часа".
Четирима от подсъдимите са бивши служители на Държавен фонд "Земеделие" и им е повдигнато обвинение като членове на престъпна група, която се е възползвала от средства по две европейски програми за подпомагане на селските райони и лозаро-винарството.
Защитата искаше делото да бъде върнато на прокуратурата заради неточности в обвинителния акт. Освен това някои от подсъдимите желаели да дадат обяснения, но не получили тази възможност.
В началото на заседанието към всички обвиняеми беше предявен граждански иск от страна на държавата в размер над 3,6 млн. лева.
Самият Стайков отново се яви в съда в инвалиден стол. По думи на адвокатката му Анна Попова той страда от онкологично заболяване втора степен, което било потвърдено от 16 лекари. С този мотив тя поиска мярката му да бъде променена.
Адвокатите на служителите на ДФЗ също поискаха мерките им за неотклонение да бъдат да променени от парични гаранции в по-леки с аргумента, че те вече не работят във Фонда и са останали без работа. Съдът уважи това искане и замени паричните гаранции с подписки. Забраната да напускат страната обаче остава в сила.
Следващото заседание ще се гледа по същество на 14 януари 2020 г.
Припомняме, преди месец Специализираната прокуратура предаде на съд Миню Стайков по второ дело заедно с 13 служители на ДФЗ.
Ден по-рано имуществото на бизнесмена беше запорирано, както и на 9 души за над 134 млн. лева.
На 5 септември 2018 г., специализираната прокуратура влезе в офисите и на дружествата "Винпром Карнобат" ООД, "Сис Индустрийс" ООД и "Топаз Мел" ООД.
Ден по-късно стана ясно, че Специализираната прокуратура е повдигнала обвинения на осем души за участие в организираната престъпна група, ръководена от Миню Стайков.
Стайков е обвинен, че е ръководител на организирана престъпна група за производство на цигари без бандерол, данъчни престъпления и пране на пари. По-късно в обвинението бе включнето и злоупотреби с еврофондове.
Става въпрос за собственика на "Винпром Карнобат" и "Сис индустрийс" Миню Стайков, сина му Стайко Стайков, сина на кмета на Карнобат Иван Димитров, както и още петима с инициали Ц.К., М.К., Б.Х., А.Т. и Д.Д.
Тогава Стайко Стайков не беше открит и го обявиха за издирване в Интерпол.
По-късно стана ясно, че прокуратурата е забравила да внесе шест тома от материалите по делото.
През ноември 2018 г.Спецсъдът запорира имуществото на Миню Стайков. Месец по-късно го остави за постоянно в ареста.
На заседанието по делото от 11 декември Миню Стайков влезе в инвалидна количка. Според защитата му, за престоя зад решетките той е отслабнал с 10 кг.
На 28 януари 2019 г. стана ясно, че синът на Миньо Стайков - Стайко Стайков е бил отвлечен и пребит.
В началото на месец май Миньо Стайков, се сдоби с допълнително обвинение в началото на месец май, когато стана ясно, че Специализираната прокуратура разследва 8 души за престъпления с евросредства по ПРСР и Програмата за конверсия на лозята, като зам.-главният прокурор Иван Гешев определи разследването като "разбиване на империята "Карнобат".
След разпита си по разследването срещу Миню Стайков от 9 май в Спецпрокуратурата досегашният министър на земеделието Румен Порожанов, като бивш шеф на ДФ "Земеделие", заяви, че е готов да подаде оставка. На 14 май 2019 г. Порожанов подаде оставка и тя бе приета от премиера Борисов.