Специализираният наказателен съд да забрани на арестуваните бивш районен кмет на "Младост" Десислава Иванчева и нейната заместничка Биляна Петрова да напускат страната. Искането е от Спецпрокуратурата към Специализирания наказателен съд, съобщи БНР.

Искането на спецобвинението ще се гледа от съдия Иво Хинов във вторник.

Иванчева и Петрова все още са в ареста
Обновена

Иванчева и Петрова все още са в ареста

Марковски: Това е незаконно, веднага да ги освободят

Припомняме, на 16 ноември магистратът промени мерките за неотклонение на двете от "задържане под стража" на "домашен арест", но прокуратурата светкавично протестира определението и Апелативният съд спря изпълнението му.

Прокуратурата обжалва домашния арест на Дюлгеров

Прокуратурата обжалва домашния арест на Дюлгеров

От 25 октомври 2018 г. той е пуснат от ареста

Юристи коментираха, че е прецедент да се иска ограничителна мярка, каквато е зaбpaнaта зa нaпycĸaнe нa cтpaнaтa, при положение че Иванчева и Петрова продължават да са в ареста.

Междувременно бившият пиар на столичния район "Младост" Петър Кърджилов  призова за ежедневни бдения пред сградата на Съдебната палата в София между 17 и 19 часа всеки ден.

По-рано през деня стана ясно, че вxoдът пpeд дoмa и ĸaнтopaтa нa извecтния cтoличeн aдвoĸaт Иpeн Caвoвa (адвокат на Биляна Петрова) ca ocъмнaли, oблeпeни c нeйни нeĸpoлoзи. B тяx , ĸaĸтo мy e peдът "c пpиcĸъpбиe" ce cъoбщaвa зa ĸoнчинaтa й, изpeдeни ca й "cъpдeчни" cъбoлeзнoвaния, става ясно от социалната мрежа Фейсбук.

"Държавният тероризъм вече се разпростира и върху адвокатите в опит за налагане на страх у гражданите пред монопола на властта и стимулиране на покорство пред държавно организирани актове на насилие", пишат защитниците на Иванчева и Петрова.

Припомняме, Десислава Иванчева беше избрана за кмет на столичния район "Младост"като независим кандидат през ноември 2016 година на вълната на протестите срещу презастрояването на квартала. Тогава тя спечели 59.82% от вота на гласоподавателите.

На 17 април Иванчева беше арестувана показно на бул. "Васил Левски" в центъра на София. В колата на кметицата бяха открити 70 000 лева, които тя взела като подкуп, според прокуратурата.

Заедно с Иванчева беше задържана и заместничката ѝ в "Младост" Биляна Петрова. От ръцете на двете жени бяха взети натривки, а парите бяха броени пред тях в продължение на часове.

Действията на органите около ареста на Иванчева продължиха близо 10 часа, което предизвика вълна от възмущение относно начина, по който тя е задържана. Излязоха и твърдения на сподвижници на кметицата, че по нея не са открити следи от белязани пари с натривките.

Стана ясно и че Иванчева не е получила правото да извика адвокат в продължение на няколко часа.

Макар и да бе обявено, че ще се провери дали при задържането на Иванчева е имало нередности, на практика такава проверка не бе разпоредена. На 21 април председателят на Комисията за незаконно придобито имущество (КОНПИ) Пламен Георгиев заяви, че арестът на Иванчева е бил редовен, както законът задължава.

През май месец магистратите решиха да отстранят Иванчева от длъжност, а Столичният общински съвет избра Румен Русев за изпълняващ длъжността районен кмет на "Младост".

Друг скандал около ареста на Иванчева се разгоря на 1 август, когато тя бе заведена в болница, окована във вериги и на краката.

На заседанията до момента свидетелски показания дадоха както бизнесменът Александър Ваклин и съпругата му, така и главният архитекст и настоящият кмет на столичния район "Младост" Румен Русев. Последните двама потвърдиха, че преписки по време на управлението на Иванчева са бавени. Самият Ваклин обаче не сведетелства Иванчева и Петрова да са му искали пари или подкуп за издаване на разрешително.