Главният прокурор Сотир Цацаров смята, че Държавната агенция за българите в чужбина трябва да се закрие. Тази позиция изрази самият той след заседанието на комисията, която проучва информация има ли корупция при издаването на българско гражданство.
Удостоверението за произход всъщност е ключовият документ, чието издаване е повод за корупционните практики. Обвинител номер едно изтъкнал законодателните пропуски пред депутатите в сферата.
На практика това е документ, които съществува в редица закони.
Самата процедура за издаването на удостоверение за произход се определя и контролира от председателя на Агенцията за българите в чужбина. То се издава на базата на правилник, който се издава от председателя. Организациите на българите в чужбина се регистрират на база правилник, който пак се издава от председателя. Удостоверението за произход се дава от тези организации.
"Уредбата на удостоверението за произход, сама по себе усложливо фрагментарна и доразвита само с вътрешни актове, е основна предпоставка и генератор за корупция", подчерта Сотир Цацаров.
По думите му в този си вид тази агенция е така конструирана, че генерира корупция.
"Това, което се е случило сега, ще се повтори при всички случаи", обясни обвинител номер едно.
Агенцията за българите в чужбина била като Автомобилна администрация - нереформирана и през шест месеца генерира едни и същи проблеми.
Припомняме, последният гръмък случай на корупция в Дирекция Автомобилна администрация бе от 2017 година и придоби известност със сравнението на тайникът на шефа й Цветелин Цветанов с вълшебната пещера на Аладин.
Рецептата на Цацаров - закриване на агенцията за българите в чужбина и създаване на Изпълнителна агенция, която да е към МВнР и да има функции само за културата и образованието. Идеята на главния прокурор е всички функции, свързани с удостоверението за произход, пък са минат към правосъдното ведомство.
Заместник-главния прокурор Иван Гешев обясни на свой ред, че няма други обвиняеми за търговията с българско гражданство.
Забавяне имало заради огромния обем веществени доказателствени средства, които ДАТО (Държавния агенция Технически операции) трябвало да изготви по делото.
Няма данни за замесени политически сили в скандала, стана ясно от думите на Гешев.
Припомняме, че на 29 октомври Спецпрокуратурата влезе в Държавната агенция за българите в чужбина по разследване на схеми за продажба на българско гражданство.
Първоначално бяха арестувани над 20 служители на агенцията, обвинения бяха повдигнати на четирима, включително и на председателя на Агенцията Петър Харалампиев, който е от квотата на Обединените патриоти.
По-късно от ВМРО се разграничиха от Петър Харалампиев и поискаха извинение от всички, които твърдят, че партията има нещо общо с корупционните схеми.
След това спецсъдът уважи иска на прокуратурата и реши задържаните председател на ДАБЧ Петър Харалампиев и други служители да останат за постоянно в ареста.
На 31 октомври президентът Радев посочи, че в администрацията на президентството са получавани писма и сигнали за нередности в ДАБЧ. Сигналите били препращани към компетентните органи - прокуратурата и ДАНС. "Всички сигнали са предадени в прокуратурата, имал съм разговори с ДАНС, и с прокуратурата", изтъкна тогава Радев. Това каза по-късно и вицепрезидентът Илияна Йотова.
Междувременно заместникът на главния прокурор Иван Гешев коментира лаконично, че в прокуратурата не са получавани никакви сигнали.
На 1 ноември стана ясно, че сигнали до прокуратурата е имало.
Катя Матева, бивш шеф на дирекция "Българско гражданство" в Министерство на правосъдието, е изпращала многократни сигнали до различни институции, включително до премиера и до прокуратурата.
Матева е изпратила писмо със сигнал за нередности в ДАБЧ до президента на 9 март 2017 година. От президентството са сезирали прокуратурата на 20 март 2017 година.
На 2 ноември Катя Матева категорично заяви пред bTV, че има конкретни доказателства, оличаващи вицепремиера Красимир Каракачанов в злоупотреби и схеми в ДАБЧ.
На 4 ноември Илия Ангелов, бивш зам.-министър на правосъдието в кабинета "Орешарски", заяви, че още през 2014 година той е подавал сигнали до прокуратурата за нередности в агенцията.
На 5 ноември 2018 г. бе уволнен Петър Харалампиев като председател на ДАБЧ.
На 19 ноември премиерът Бойко Борисов поиска проверка на всички паспорти, издавани на българите в чужбина за последните 5 години.
Седмица по-късно Борисов поиска и закриване на ДАБЧ.