Таванът на надценката върху хляба е популизъм. Това каза икономистът Георги Вулджев пред БНТ. Такива мерки никога не работят за намаление на цената, по думите му. Искано ли е становище на КЗК относно тази инициатива, попита той и припомни, че регулаторът винаги се е противопоставял на подобна мярка.

Според него политически формации се опитват да покажат, че работят в интереса на хората, по мнението му. По никакъв начин това с надценката няма да сработи, убеден е икономистът. Не разбирам какво притиска политиците да фиксират надценката при положение, че инфлацията не е висока, подчерта Вулджев.

Димитър Бакалов, хлебопроизводител, смята, че е грешка надценката за хляба да е максимално 15%. Това ще усложнени счетоводството на фирмите. Кой ще контролира това нещо, попита той и коментира, че фирмите произвеждат няколко вида хляб. Според него тази мярка, въведена от Народното събрание в последния му работен ден, ще оскъпи разходите на производителя, но няма да има оскъпяване на хляба.

Всеки търси нишата в пазара, която му позволява да работи, според Бакалов. Ако ДДС се върне на 20%, ще има отражение в цената на насъщния, по думите му. В пазарната икономика не трябва да има никакви тавани, пазарът определя цената, категоричен е Димитър Бакалов.

Депутатите удължиха нулевата ставка за хляба до края на годината

Депутатите удължиха нулевата ставка за хляба до края на годината

Това реши бюджетна комисия в последното си заседание