Азербайджан продължава с ударите по Нагорни Карабах, въпреки призивите на Русия и Съединените щати към двете страни да прекратят конфликта, съобщава "Ройтерс".

Рубен Варданян, бивш ръководител на правителството на отцепилия се регион каза днес, че близо 100 души са били убити и стотици други са били ранени там след началото на конфликта, кйето той описва като "голяма война".

Турция подкрепи Азербайджан, с който има силни езикови, културни и икономически връзки.

Над 80 ранени и петима загинали в Нагорни Карабах, Азербайджан с ултиматум

Над 80 ранени и петима загинали в Нагорни Карабах, Азербайджан с ултиматум

Армения търси международна подкрепа

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен призова президента на страната Илхам Алиев "незабавно да прекрати военните действия" и каза на арменският премиер Никол Пашинян, че Вашингтон подкрепя суверенитета и териториалната цялост на Армения.

Русия също призова за край на конфликта. "Призоваваме конфликтните страни незабавно да спрат кръвопролитието, да спрат военните действия и да няма цивилни жертви", се казва в изявление на руското външно министерство, публикувано в Telegram.

Според някои анализатори нова война в бившия Съветски съюз може да наруши геополитическия баланс между Русия, Съединените щати, Турция и Иран в Южен Кавказ.

Министерството на отбраната на Азербайджан заяви днес, че военните мерки "продължават успешно", като в района са унищожени оръжията и военното оборудване.

Новите боеве в Нагорни Карабах, като предвестник за пълномащабна война

Новите боеве в Нагорни Карабах, като предвестник за пълномащабна война

Русия не бърза да се намеси за мир, а Захарова и Медведев дори са обидени на Армения

Арменците в района го наричат "Арцах". Според тях най-малко 27 души са били убити там, като има още 200 ранени. Жителите на някои села са били евакуирани.

Според руските медии президентът на Азербайджан Илхам Алиев е казал пред Блинкен, че Азербайджан ще спре операцията си само след като арменските бойци оставят оръжията си и се предадат. Намерението му е да "разоръжи и осигури изтеглянето на формирования от въоръжените сили на Армения от териториите на Азербайджан, и да неутрализира тяхната военна инфраструктура".

Азербайджан започна своята "антитерористична" операция срещу региона, за да възстанови конституционния ред чрез разоръжаване и принудително изтегляне на арменските военни формирования там.

Нагорни Карабах е международно признат като част от Азербайджан.

Арменският премиер Пашинян заяви, че регионът е обект на интензивен обстрел в опит да се предизвика война. Той поиска руските миротворци да си свършат работата там и предупреди, че "неидентифицирани сили" говорят за преврат в Ереван. Според етническите арменци в Нагорни Карабах Азербайджан е предизвикал нова война срещу тях.

Москва загрижена заради покачващото напрежение между Армения и Азербайджан

Москва загрижена заради покачващото напрежение между Армения и Азербайджан

Армения определя ситуацията в блокирания анклав като "отчайваща"

Протестиращи се събраха пред арменския парламент в Ереван и настояваха за оставката на Пашинян, както и за спиране на военните операции на Азербайджан в района на Нагорни Карабах.

Немският канцлер Олаф Шолц призова в публикация в Twitter (x) Баку незабавно да прекрати атаките и да се върне към дипломацията.

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш също призова за "незабавно прекратяване на боевете", след като Европейският съюз, Франция и Германия осъдиха военните действия.

При разпадането на Съветският съюз избухва първата карабахска война (1988-1994) между арменците и техните азерски съседи. Около 30 000 души са загинали, а повече от милион души бяха разселени. През 2020 г. Баку започна военна операция, превърнала се във втората карабахска война, известна още като "44 дневната война", в която бързо пробива арменската отбрана.

Азербайджан беше подкрепен от Турция. Тогава Русия посредничи за прекратяване на огъня.

Армения обаче обвини Москва, че е твърде разсеяна от собствената си война в Украйна, за да я защити, и каза, че руските миротворци в района не успяват да си свършат работата.

В столицата на Нагорни Карабах се чуват експлозии

В столицата на Нагорни Карабах се чуват експлозии

Все още не е ясен мащабът на военните действия

Пред руското посолство в Армения във вторник вечерта, протестиращи, недоволни от провала на Москва да спре Азербайджан, скандираха антируски лозунги, съобщи руската държавна агенция ТАСС.

"Не трябва да позволяваме на някои хора, на някакви сили, външни и вътрешни, да поставят държавността на Армения под атака", каза Пашинян в национално обръщение във вторник. "Трябва да отбележа, че както се очакваше, вече се чуват призиви за държавен преврат от различни места, дори в Армения."