Целта на усилията на лидера на партия "Има такъв народ" са да влезе в политическите преговори с водеща позиция и да притиска по-малките партии. Това заяви пред БНР преподавателят по конституционно право доц. Наталия Киселова след обявяването на проект за правителство на "Има такъв народ" от лидера на партията Слави Трифонов вчера.
Това, на което сме свидетели, е политически ход, категорична е Киселова. Според нея по-малките партии или ще дадат или няма да подкрепят обявения проект на кабинет.
Предстои да видим окончателния състав на Народното събрание и фотофинишът да покаже кой е първи и кой е втори, допълни доц. Киселова, тъй като до момента резултатът е от 98.92% преброените от РИК протоколи на секционните избирателни комисии.
Има 15-дневен срок за оспорване на изборните резултати пред Конституционния съд, уточни тя.
Доц. Киселова очаква бързо свикване на новия парламент в контекста на очаквания евродоклад по хоризонталния механизъм за върховенството на правото. По думите й "докладът няма да е много ласкав за България" и ще ни охлади повече от санкциите по закона "Магнитски".
За пръв път сме изправени пред положение, в което спечелилият изборите е с толкова малка парламентарна група, заяви Киселова. "Сега, с толкова малка подкрепа, трябва да има доста подробна програма, с която да се яви проектоправителството", обясни юристът.
Според Наталия Киселова част от предложенията на Слави Трифонов са "доста спорни". Припомняме, той само спомена за закриване на спецсъдилищата, но наблегна на изпращане на наши и северномакедонски астронавти в НАСА, членство в Европейската космическа агенция, изграждане на достатъчно детски градини.
Относно хипотезата проектокабинетът на ИТН да е бил консултиран с президента Киселова смята, че ако е имало консултации, някои от служебните министри биха проявили интерес. "Според мен не е. Министрите са отказали не защото не харесват кандидата за министър-председателя или идеологията, а по-скоро защото не знаят каква е посоката, в която ще се движи правителството. Каруцата е поставена пред коня", обясни доц. Киселова.
Припомняме, трима от служебните министри на сегашния кабинет "Янев" - Асен Василев, Кирил Петков и Николай Денков са били поканени от Трифонов, но са отказали да се включат в управлението.
Преподавателят по конституционно право не изключва възможността и да не бъде съставен кабинет. Според нея, ако това стане, следващите парламентарни избори може да се проведат както заедно, така и отделно от президентските. Вариант "2 в 1" обаче крие рискове заради кандидатите за държавен глава, които биха издигнали отделните партии, смята Наталия Киселова.
Трябва да се премисли много добре вариантът, в който гласуваме на машини с две бюлетини и дали това отново няма да ни вкара в инфарктни ситуации да се търсят машини в последния момент, предупреди още експертът.
Според Конституцията 22 октомври - 22 ноември е прозорецът, в който трябва да се проведат президентските избори, поясни доц. Киселова. Насрочването на президентските избори е първата дейност на бъдещото народно събрание, обясни доц. Наталия Киселова.
Danil-Gan4ev
на 13.07.2021 в 11:28:03 #1Предстои да видим окончателния състав на Народното събрание и фотофинишът да покаже кой е първи и кой е втори --------------- При разлика по-малка от половин процент няма значение кой ще се тупа в гърдите за победител Доцентката да наблегне на това коя партия с чия подкрепа може да управлява.