Проектът за разширението на газохранилището "Чирен" е от стратегическо значение за България и региона. Това посочи енергийният министър Владимир Малинов, който е и дългогодишен директор на "Булгартрансгаз", ръководител именно на проекта. Той посочи, че част от свързващия газопровод вече е въведена в експлоатация, а до края на годината се очаква актуването на надземните съоръжения. Те ще позволят увеличение на дневния капацитет за нагнетяване и добив на газ.
Енергийният министър посочи, че прекратената поръчка не носи щета за "Булгатрансгаз", а фирмата изпълнител е възстановила авансово платените 79 млн. лв. Той обаче не отговори защо държавата не е потърсила неустойки за неизпълнения договор. За изпълнител бе избрана компанията "Главболгарстрой".
Дори при текущите проверки от Европейската прокуратура, съдействаме напълно и сме уверени, че няма да има пречки за изпълнението му", коментира министърът, който заяви, че няма притеснения от разследването на Кьовеши.
Боташ
В студиото на БТВ за първи път Владимир Малинов потвърди, че ежедневно плащаме по договора с турската компания "Боташ" 500 хил. долара. Коментарът на Малинов беше, че такъв е сключеният договор, а към момента на сключването му "такава е била преценката на енергийния министър тогава". Според Малинов сега "не било грешка подписването на договора, защото към онзи момент условията за България били изгодни". Сключеното по време на служебното правителство на Гълъб Донев споразумение за резервиране на 1.85 млрд. куб. м природен газ. годишно бе презентирано като голяма победа за страната ни, с която България ще се превърне в мощен регионален търговец на газ.
Няма напредък обаче по предоговаряне на условията, призна Владимир Малинов. "Турция е склонна да предоговаря, но не приема условията на "Булгаргаз" за намаляване на капацитета и на цената, както и заплащане само при ползване", каза Малинов.
Енергийна криза тази зима?
"Българските потребители могат да бъдат спокойни - ние сме подготвени за всички сценарии и имаме необходимите ресурси, за да покрием потреблението в страната."
Той увери, че България разполага с достатъчни количества природен газ за зимния сезон. Освен наличностите в "Чирен", допълнителни доставки са осигурени през терминалите в Гърция и Турция. Това гарантира стабилност на снабдяването, въпреки сложната обстановка на международните пазари.
От 1 декември природният газ в България поскъпва с 10,4%, като цената за мегаватчас без такси и ДДС ще бъде 75,89 лв. Това е увеличение спрямо ноемврийската цена от 68,75 лв., стана ясно след решение на Комисията за енергийно и водно регулиране.
Въпреки това, енергийният министър Владимир Малинов увери, че българските потребители ще плащат с 11 лв. по-малко за природен газ в сравнение със средните цени в Европа през декември. Това обяви той в предаването "Защо, господин министър".
"Световните пазари вървят нагоре и е нормално цената на газа да се увеличи през отоплителния сезон. Добрата новина е, че България е напълно осигурена с природен газ. Към момента хранилището в "Чирен" е запълнено на 92%, което е около 500 милиона кубически метра газ. Това, заедно с количествата втечнен природен газ, осигурени през Гърция и Турция, гарантира спокойствие за домакинствата и бизнеса", заяви Малинов.
oxoo
на 01.12.2024 в 21:45:13 #1"...Световните пазари вървят нагоре и е нормално цената на газа да се увеличи през отоплителния сезон..",ти кого убеждаваш с тия простотии,когато беше тръбен от Русия,защо нямаше лято,зима,и четири,даже пет пъти по-евтин,с кого ни сравняваш,с над 2000 евро минимална заплата ли,то хората като нямат възможност да си я купят,какво значи, че има"достатъчни количества"?!Защо цената за целият сезон на Топлофикация София,при това банкрутирала, не е плаващо цнообразуването на т.н. пазарен принцип,както на не богоизбраните?!Да та имам в поредният министър!