Водещи български политици приветстваха санкциите на САЩ срещу трима българи и 64 свързани с тях компании заради предполагаема корупция в четвъртък, докато Европейският съюз сигнализира за одобрението си, като заяви, че няма да налага контрамерки, пише "Ройтерс".
Министерството на финансите на САЩ заяви в сряда, че санкциите са най-голямата единична акция срещу присаждането до момента, а също така се насочи срещу руски политически лидери, за влияние на българското правителство.
Лидерите на български политически партии приветстваха санкциите преди предсрочни парламентарни избори на 11 юли, а лидерът на партията "Има такъв народ" Слави Трифонов ги нарече "приятелски протегната ръка от партньор".
Санкциите налагат замразяване на всички американски активи на бившия депутат и медиен магнат Делян Пеевски, държавния служител Илко Желязков и беглеца - хазартен магнат Васил Божков. На Пеевски, Желязков и още трима бивши служители също е забранено да влизат в САЩ.
Американското правителство обвини Пеевски в търговия с влияние и подкупи, а Желязков в това, че той действа като негов фронтмен за провеждане на схеми за подкуп. Пеевски отрече неправомерни действия и заплаши да предприеме съдебни действия заради санкциите на САЩ. Божков заяви, че решението за налагане на санкции игнорира собствения му статут на жертва на изнудване.
Бившият министър-председател Бойко Борисов, който бе на власт през по-голямата част от последното десетилетие и който е обвинен от политическите си опоненти в отслабване на държавните институции в полза на олигарсите, също приветства санкциите и отрече всякакви връзки с включените в черния списък.
"Не сме получили нито цент от Божков ... Срещал съм се с Пеевски само за обсъждане на политически въпроси. Нямаме съвместни компании или някакъв съвместен бизнес", каза той.
България е най-корумпираната държава-членка на ЕС според индекса на Transparency International.
ЕС, който в миналото се оплакваше от санкциите на САЩ, свързани с Иран и Куба, заяви, че санкциите срещу българите "не се прилагат на територията на ЕС ... така че няма нищо, което да ни оправдае да предприемем каквито и да било контрамерки" .
"Това са мерките, които Съединените щати предприеха в рамките на правната си рамка", каза говорител на ЕС пред журналисти.
ЕС има блокиращ закон за противодействие на санкции на САЩ, въпреки че никога не е използван. Законът за блокиране може законно да забрани на всяка компания от ЕС да се съобразява със санкциите на САЩ и ако се използва, би означавало, че съдебни решения, които налагат американски санкции, няма да бъдат признати.
По-рано САЩ наложиха санкции на бившия президент и премиер на Албания за корупция. САЩ санкционираха по закона "Магнитски" и трима българи. При посещение в Украйна държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън поиска повече реформи и борба с корупцията. Наложиха санкции срещу украинския олигарх Игор Коломойски "за значителна корупция".
По-рано американски сенатори призоваха България да зачита демократичните ценности и върховенството на закона, докато страната се подготвяше за национални избори, "постоянната корупция, намаляващата свобода на медиите, политизирането на съдебната система и други заплахи за върховенството на закона създават сериозни предизвикателства пред двустранните отношения между САЩ и България", написаха те в изявление от 4 март - ден преди официалната кампания за българските парламентарни избори.
Washington Post написа в началото на април за изборите в България, че всичко е свързано с корупцията.
Липсва политическа воля за справяне с корупцията в България, коментира в края на януари юридическия съветник на посолството на САЩ в България Джесика Ким.
В края на 2020 г. контролен орган за борба с корупцията класира Русия, България и Унгария сред 19 водещи световни износители, които правят малко или дори нищо, за да наложат правила, предназначени да забранят на компаниите да плащат подкупи на чужди пазари.
През септември 2020 г., Джеймс Пардю, бивш посланик на САЩ в България (2002-2005) обясни, че България има повърхностен образ на демократична нация, но в действителност нейната политическа и съдебна структура е изгнила в основата си, а тогавашното правителство е неспособно да се справи с разрастващата се корупция.