Зам.-главният прокурор и кандидат за главен прокурор представи пред ВСС концепцията си за управление на прокуратурата.
В нея Гешев поставя акцент върху прозрачността, отговорността и независимостта на прокуратурата.
Той отбелязва, че проблемите трябва да бъдат посочени открито и отговорно, за да могат а се очертаят съответните решения.
Според него прокуратурата трябва да осъществи организационни и структурни промени, за които да получи подкрепата както от законодателната, така и от изпълнителната власт.
Кандидатът подчертава, че висок стандарт за ефективно и качествено правосъдие може да бъде постигнат само с активни действия и усилия в рамките на конструктивния диалог и взаимодействие с всички отговорни институции. Според него това ще доведе до повишаване на доверието в съдебната власт, за гарантиране на сигурността на гражданите и независимостта на магистратите и съдебните служители.
Като съществен елемент е изведено активното сътрудничество и партньорство със съсловните и неправителствените организации, медиите и образователните институции.
Кандидатът посочва, че познава следователската и прокурорската дейност, както и голяма част от магистратите, механизма на функциониране на прокуратурата, както и прилаганите различни управленски модели.
Гешев изразява убеждението, "че работодател на магистратите са българските граждани и ние сме длъжни да дадем продукта, който те очакват от нас. Този продукт се нарича справедливост. Липсата ѝ няма как да бъде обяснена или оправдана с нищо, още по-малко с буквата на закона".
Кандидатът смята да следва практиката на сегашния главен прокурор и да продължи да представя периодични доклади по значими въпроси на противодействието на престъпността и корупцията.
В тази връзка според него са необходими законодателни промени и нови инструменти за публичното представяне на резултатите от дейността на прокуратурата.
Иван Гешев обръща внимание, че "грешният извод за безконтролност на прокурора, който е dominus litis - "господар на досъдебното производство", следва да бъде разсеян чрез публичното оповестяване на резултатите от съдебния контрол.
В основните си принципи на бъдещата му дейност той залага на:
-отговорност, прозрачност и институционална предвидимост чрез своевременно информиране на гражданите за дейността на прокуратурата и разследващите органи;
-гарантиране на независимостта и безпристрастността на магистратите и съдебните служители, чрез подобряване на условията за труд, обективна и справедлива оценка на качествата им и съответстващи на нея възнаграждение, стимули и форми за повишаване на мотивацията;
- провеждане на проактивно междуинституционално и международно взаимодействие и информационен обмен;
- активна подкрепа на експертно ниво на законодателния процес;
- широк диалог с представителите на научната общност и гражданското общество.
Предлагат се периодични съвместни обучения с прокурори и съдии за повишаване на професионалната квалификация.
Като основна цел е изведено също налагането на стандарти за ефективни, обективни и качествени разследвания.
Сред основните цели е посочено също международното сътрудничество, включително в рамките на Европейската прокуратура и регионалните международни проекти, за противодействие на тероризма, организираната престъпност, трафика на хора, наркотичните вещества и оръжията, прането на пари и корупцията.
Припомняме, че Иван Гешев бе номиниран с единодушие от прокурорската колегия, въпреки че самият той няколко пъти отхвърля възможността за това. Единият път дори заяви, че 99.9% няма влезе в състезанието. Като аргумент тогава той посочи, че битката за поста ще бъде много кална и мръсна и ще бъде съпроводена с купуването на магистрати.
Процедурата по избор на нов главен прокурор стартира на 15 юли и трябва да завърши на 24 октомври.
Иван Гешев остана единствен кандидат за поста нов главен прокурор след като правосъдният министър Данаил Кирилов отказа да издигне друг кандидат.
Според говорителя на ВСС Даниела Машева няма проблем той да е единствената кандидатура.
От "Демократична България" поискаха оставката на Гешев след неговото изказване, че не одобрява разделението на изпълнителната, съдебната и законодателната власт. В същото интервю Гешев заяви: "Ние нямаме никакви притеснения да повдигнем обвинения на който и да е, независимо към кой олигархичен кръг принадлежи, ако има доказателства.".
Три дни след номинацията на Гешев пред сградата на ВСС стотици граждани протестираха с искането да бъде оттеглена кандидатурата му за главен прокурор.
Междувременно от Камарата на следователите излязоха с декларация, че подкрепя номинацията на Иван Гешев.
В средата на май месец президентът Румен Радев организира серия срещи с шефовете в съдебната система, за да консултира критериите и правомощията на главния прокурор. Румен Радев се срещна с главния прокурор Сотир Цацаров, с председателя на ВКС Лозан Панов с председателя на ВАС Георги Чолаков и с представляващия ВСС Боян Магдалинчев.
След тези срещи примиерът Бойко Борисов определи консултациите като намеса в съдебната власт, но представителите на съдебната власт не приеха подобна оценка. В отговор на упрека на премиера, президентът отговори: "Не каня магистрати вкъщи, искам законност."
От "Правосъдие за всеки" проведоха протест пред Съдебната палата с искане за отмяна на номинацията на Гешев и промяна в процедурата за избор на нов главен прокурор. Хиляди извикаха: "Гешев е позор!"
В Пловдив също протестираха срещу номинацията на Гешев за главен прокурор.
На 7 август прокурорската колегия на ВСС изрази загрижеността си към негативната кампания, която се води срещу Иван Гешев.
След това пък пловдивски адвокати изразиха несъгласието си с позицията на Гешев за разделението на властите, като му напомниха за границите в Конституцията.
Самият той преди дни по повод две разкрити убийства във Варна, той заяви, че битовата престъпност остава приоритет на прокуратурата.
nsmilitia
на 13.08.2019 в 21:19:44 #5Да ви у тъпите чалгарогерберастничета...
Комита
на 13.08.2019 в 20:01:43 #4Философчето, дето се опитва да се прави на интеУигентен с коментара си, е едно елементарно момченце гербаджийче, на което логиката му е подменена с една огромна дупка, каквато е в главата му. Значи според него щом критикуваш подобието на прокурор, дето ще става пък и главен, си червен, а щом защитаваш тоя титан на мисълта, блюдолизецът на цацаратурата и верен слуга на Шиши, си демократ, антикомунист, едва ли не- върха на еволюцията. Логика, няма що- типична гербаджийска елементарна черно бяла логика.
mephisto
на 13.08.2019 в 16:08:45 #3Не знам някой би ли повярвал на тази честна и прозрачна физиономия. Аз не бих.
Philosopher
на 13.08.2019 в 16:05:23 #2Изящен коментар на красноречив и типичен червен боклук Богат речник, Образно слово! Не скрива чувствата си (на омраза), каква смелост и дух! Достоен представител и гласоподавател на столетната партия.
Комита
на 13.08.2019 в 15:45:20 #1Нещ@стник! Ти си толкова независим, колкото е независимо л@йното ти преди да ти излезе от шиб@ния задник! : : :