Служебното правителство трябва да взима такива кардинални решения. То е отменило едно решение, което фактически насочва по какъв начин трябва да се развива ядрената енергетика от гледна точка на диверсификацията - тоест, ограничението, което е наложено от редовното правителство. Това заяви бившият директор на Българския енергиен холдинг и на АЕЦ "Козлодуй" Валентин Николов пред bTV във връзка с отмененото от служебното правителството решение за диверсификацията на доставките на ядрено гориво.

"Всъщност тази диверсификация се налага от няколко неща. Първо - от директива на ЕС, която ни задължава да диверсифицираме горивото, и второ, от насоките, които Европейският съвет е дал във връзка с войната в Украйна - всички зависими страни от Русия трябва да направят всичко възможно максимално бързо да намерят други източници на уран", обясни той. "По тази причина ние наистина трябва да направим всичко възможно максимално бързо да се диверсифицираме, защото виждаме с газа какво се случва", каза Николов.

По думите му досега е имало една изцяло независима от Русия алтернатива - "Уестингхаус". Суровината се взима от Канада, обогатява се от английско-нидерландска фирма и се асемблира в Швеция, край Стокхолм. С гориво от "Уестингхаус" вече са пълни четири реактора на Запорожската АЕЦ. Това може да се приложи и у нас, но само с решение на енергийния регулатор.

Няма опасност от режим на тока, таванът за потребление дисциплинира

Няма опасност от режим на тока, таванът за потребление дисциплинира

Росен Христов: Давайки предимство на "Уестинхаус", ни оставят без ядрено гориво и доставчик

"И аз много се изненадах, че министърът е направил някакъв консултативен съвет към Българския енергиен холдинг, от някакви специалисти, които не носят абсолютно никаква отговорност, ако нещо се случи", заяви Николов.

Според него има един доста щекотлив момент. 6-ти блок на АЕЦ "Козлодуй" е зареден с ново руско гориво. Русия обаче вече няма да ни доставя от старото ядрено гориво. "А ние фактически лицензираме на "Уестингхаус" горивото за 5-ти блок, тоест - за старото му гориво. Ако ние не успеем да вложим до 2024 г. гориво на "Уестингхаус", вече става голям проблем", посочи Валентин Николов. Той обясни, че Русия вече ще ни снабдява само в новия тип гориво. "Тоест, вече става съвсем друг физико-химичният анализ вътре в реакторното отделение", уточни бившият шеф на АЕЦ "Козлодуй". По думите му и регулаторът няма да се съгласи.

Николов каза още, че министърът най-вероятно е бил посъветван да вземе това решение, а дали е бил подведен е друг въпрос.

Под риск е работата на АЕЦ Козлодуй в следващите 5 години, предупреди бившият енергиен министър

Под риск е работата на АЕЦ Козлодуй в следващите 5 години, предупреди бившият енергиен министър

Мерките за електроенергията трябва да засягат индустрията, според него

"За 5-ти блок има някакъв проблем, който е времеви. Но при всички случаи ние задължително трябва да се диверсифицираме от руското - "Фраматом" в момента асемблират руско ядрено гориво, в Германия го сглобяват и фактически ни предлагат точно руското ядрено гориво. Тоест, минаваме като "Газпром" - дали ще го вземем от "Газпром" или през посредници...", заяви той.

От думите му стана ясно още, че съществува опасност Русия да блокира ядрената ни централа. Ръководството на АЕЦ "Козлодуй" работи по въпроса. Единствената по-сериозна алтернатива е чрез ядрения завод на "Шкода" в Чехия д бъдат заменени някои от компонентите. "Но още работим с Курчатовский институт, който прави физически анализ, когато сменяме ядреното гориво, с "Гидропрес", които доставят само те конкретни части, не може други да ги доставят. Тоест трябва да се работи внимателно в тази посока и мисля, че трябва да има малко по-голяма тишина", каза още Николов.

Петков нищи диверсификацията на ядрено гориво с АЕЦ "Козлодуй" и "Уестингхаус"

Петков нищи диверсификацията на ядрено гориво с АЕЦ "Козлодуй" и "Уестингхаус"

Войната в Украйна ще продължи още 5 години, прогнозира той

"70% от хората подкрепят ядрената програма на България. За съжаление нямаме стратегия. Единствената площадка, която имаме и за която е направено предпроектно проучване и е лицензирана, това е или да работи хибриден проект. Тоест, руска технология вътре, или AP1000. Тоест - ние ще заложим на AP1000", посочи той.

Запитан за "тримилиардните реактори", с които разполагаме, Валентин Николов заяви, че те дълго време ще стоят неизпозваеми, защото войната в Украйна е причинила сериозни ограничения пред всички руски технологии. На въпрос дали реакторите се превръщат в паметник, той отговори, че за съжаление положението е такова. Николов обясни, че АЕЦ "Белене", като заяви, че без "Росатом" няма как да се построи.

Той беше категоричен, че трябва да се мисли стратегически и не може да си сменяме мнението от днес за утре, като страната ни трябва да има стратегия за развитие на ядрената енергетика, но за да бъде приета такава, трябва да имаме редовно правителство.

АБВ за 7 блок на АЕЦ „Козлодуй“ – на гола поляна чифте реактори

АБВ за 7 блок на АЕЦ „Козлодуй“ – на гола поляна чифте реактори

Те искат и оставката на Теменужка Петкова