Премиерът на Гърция Кириакос Мицотакис в сряда изрази недоволството си от превръщането на бившата византийска църква в Истанбул в джамия, съобщава "Катимерини".

Той обеща да повдигне въпроса пред турския президент Реджеп Ердоган по време на посещението му в Анкара следващия понеделник.

Той направи изявлението по време на срещата си с президента Катерина Сакеларопулу.

"Превръщането на манастира Хора в джамия изпраща негативно послание; това е паметник на културното наследство. Когато се стремим към добри отношения, трябва да уважаваме общите ценности", каза президентът. 

Решението на турските власти "представлява предизвикателство към международната общност, изкривява и оскърбява нейния характер като обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО", обяви гръцкото външно министерство.

Турция официално обяви още една бивша църква от византийската епоха за джамия

Турция официално обяви още една бивша църква от византийската епоха за джамия

Решението е на Ердоган

Припомняме, че Ердоган официално откри бивша византийска църква в Истанбул като джамия в понеделник, четири години след като правителството му я определи за мюсюлмански молитвен дом, въпреки критиките от страна на съседна Гърция.

Турция официално превърна църквата "Свети Спасител" в Хора, известна като Карие на турски език, в джамия през 2020 г., скоро след като по подобен начин превърна забележителната истанбулска църква "Света София" в мюсюлмански молитвен дом.

И двете преобразувания предизвикаха похвали от страна на вярващите мюсюлмани, но и критики от страна на Гърция и други държави, които настояваха Турция да защити важните паметници от византийската епоха. И двата паметника са включени в списъка на световното културно наследство на ООН.

Подобно на "Света София", която векове наред е била църква, а след това векове наред - джамия, Хора е функционирала като музей в продължение на десетилетия, преди да бъде превърната в джамия. Официалното откриване на Хора като джамия обаче се забавя, тъй като структурата е подложена на реставрация.

В понеделник Ердоган дистанционно ръководеше церемонията по откриването на Хора - както и на други наскоро реставрирани структури - от конферентна зала в дворцовия си комплекс в Анкара.

"Нека това донесе късмет", каза Ердоган по време на събитието, предавано по телевизията.

Църквата, разположена в близост до древните градски стени на Истанбул, е известна със сложните си мозайки и фрески. Тя датира от IV в., въпреки че сградата придобива сегашния си вид през XI-XII в.

По време на османското владичество сградата е служила за джамия, а през 1945 г. е превърната в музей.

Гърция разкритикува решението на турското правителство да я превърне отново в джамия, обвинявайки Анкара, че "оскърбява характера" на друг обект на световното наследство.

Решенията за превръщането на "Света София" и "Хора" отново в джамии се разглеждат като стъпки, насочени към укрепване на консервативната и религиозна подкрепа на управляващата партия на Ердоган в условията на икономически спад.

През 2020 г. Ердоган се присъедини към стотици поклонници за първата мюсюлманска молитва в "Света София" от 86 години насам, като загърби международните критики и призивите паметникът да бъде запазен като музей. До 350 000 души взеха участие в молитвите извън храма.