Китай ще бъде по-отворен към света, заяви президентът Си Дзинпин и осъди като "глупави" тези, които вярват в културното превъзходство, в първото си публично обръщение, след ескалацията на търговското напрежение със САЩ, съобщава "Ройтерс".
Китай и САЩ са в разгара на търговска война, като и двете събират мита за вноса на другата страна. В понеделник Китай обяви по-високи мита за 60 милиарда щатски долара стоките от САЩ, в сила от 1 юни, в отговор на решение на САЩ да вдигнат митата върху китайския внос на стойност 200 милиарда долара.
Човешките цивилизации в различни региони на света трябва да се откажат от конфликти и да се отнасят равноправно помежду си, обясни Си Дзинпин на церемонията по откриването на форума "Диалог на азиатските цивилизации" в китайската столица.
"Трябва да се уважаваме и да третираме другите като равни. Всички цивилизации са изградени върху тяхната уникална културна среда, която олицетворява мъдростта и визията на една страна или нация", коментира той.
Си Дзинпин не споменава пряко търговското напрежение, нито САЩ, вместо това се фокусира върху представянето на Китай като страна, която не е заплаха и е отворена за всички.
Китайската цивилизация е "отворена система", която непрекъснато е обменяла и се е учила от други култури, включително будизма, марксизма и исляма, обяснява той на форума.
"Днес Китай не е само Китай ма китайците. Това е Китай на Азия и Китай на света. В бъдеще Китай ще поеме още по-отворена позиция към света", добави той.
Никоя страна не би могла да остане сама, коментира Си Дзинпин, вероятно като индиректно обръщение към политиката на американския президент Доналд Тръмп "Америка на първо място", обяснява "Ройтерс".
"Цивилизациите ще загубят жизненост, ако страните се върнат към изолацията и се откъснат от останалия свят", допълва той.
"Хората от азиатските страни се надяват да се дистанцират от затварянето и се надяват, че всички страни ще се придържат към духа на откритост и ще насърчават комуникацията, свързаността и безпроблемната търговия."
Китай е особено разстроен от коментари, съобщени в медиите в САЩ миналия месец: "САЩ са изправени пред голям конкурент, който не е от бялата раса, тъй като дори конкуренцията със СССР е "борба в западното семейство. Това е борба с една наистина различна цивилизация и различна идеология, а Съединените щати не са се сблъсквали с това преди. Нито пък имахме икономически конкурент по начина, по който имаме (днес с Китай)", обяснява тогава директорът на американския Държавен департамент за планиране на политиката Кирон Скинър.
Си Дзинпин допълни по време на форума, че цивилизациите не са обречени на сблъсък. Той не предлага нови конкретни мерки за отваряне на Китай, освен че предлага план за насърчаване на туризма в Азия, но не дава подробности.
"Цивилизациите се различават една от друга по същия начин, по който хората имат различни цветове на кожата или говорят на различни езици. Нито една от цивилизациите няма по-висок статут над другите. Да приеме, че една раса или цивилизация е повече от останалите е невежество, такива разсъждения са напълно пагубни. Ако човешките цивилизации са сведени само до един цвят или модел, светът ще стане монотонен и безсмислен", коментира китайският президент, цитиран от ТАСС.
По думите му, страните по света трябва да останат отворени и да създадат условия за просперитета на други цивилизации. "Трябва да уважаваме другите, да се смятаме за равни и да оставим настрана арогантността и предразсъдъците".
"Цивилизациите не трябва да се сблъскват помежду си. Обменът между цивилизациите трябва да бъде взаимен, равен и разнообразен. Той не трябва да бъде по принуда или наложен", допълва Си Дзинпин.
Длъжностните лица постават форума като част от мека мотивация за поставяне на по-нежното лице на нарастващата мощ на Китай, макар че са привлечени само шепа чуждестранни лидери на откриващата сесия, на която говори Си Дзинпин, включително президентите на Гърция, Шри Ланка и Сингапур, коментира "Ройтерс".
Китай е изправен пред опозиция на някои от своите глобални амбиции, най-вече на Запад и особено в Съединените щати, където има подозрения към китайските технологии, инициативата "Един пояс - един път" на китайския президент, за възстановяване на древния "Път на Коприната" и правителственият институт "Конфуций" да преподава китайски език.
Китай също се сблъсква с критики за затягащия се кибер контрол (въпреки че организаторите на форума деблокират интернет за чуждестранни медии) и за противоречивата кампания за превъзпитание на мюсюлманите в отдалечения район на Синдзян.
Гръцкият президента Прокопис Павлопулос, който присъства на форума заедно със си Дзинпин коментира, че аргументът за "сблъсък на цивилизациите", повдигнат от някои хора на международната сцена, е огромна грешка, съобщава "Грийк рипортър".
Той допълва, че цивилизациите трябва да се уважават, да се учат чрез диалог и обмен и да използват силните си страни, което е начинът да се гарантира траен мир в света и хармонично съжителство на човечеството.
Павлопулос обяснява, че Гърция иска възможно най-добрите отношения с Китай, "но винаги с пълно зачитане на международното право по отношение на икономическите отношения и търговията, европейските достижения на правото и европейската рамка за същите отношения. В интерес както на Китай, така и на Запада и на Европа, да работят заедно в тази посока, защото това икономическо сътрудничество ще бъде основата за по-широко сътрудничество и съвместно създаване на международно ниво, от което всички се нуждаем."
halo
на 19.05.2019 в 04:19:03 #3Мунчо наш, колко сегмента има Интернет и колко браузера си в състояние да ползваш във всеки един от сегментите ?
MyH4o
на 15.05.2019 в 19:30:07 #2Нека обясня на уважаемия форумец от Комент №1. В един утопичен свят, интернет е отворена система, предназначена за обем на достоверна информация за благото на всички, повтарям, на всички. На практика за жалост, интернет се използва като оръжие - като започнем от регулирането му (чрез NTIA, NSA, etc.), през фабрикуваните новини и откровена пропаганда от ВСИЧКИ страни, до масовото следене от правителствени и търговски организации (едните уж за "сигурност", другите - за да опознаят и обикнат джоба ви). Та на въпроса - Китай, както и други страни, ограничава достъпа до определени платформи, за да намали влиянието им сред населението. Хубаво или лошо - това е положението. Има си обективни причини, има си политика, и тя се прилага на практика.
halo
на 15.05.2019 в 17:28:33 #1"Си Дзинпин призовава цивилизациите да се отнасят равноправно и с уважение" ======================================= Добре де, ама защо затвори Интернет ---> доста платформи там са недостъпни.
: