Не се очаквало да бъдат добавяни още имена в санкционния списък на САЩ. Нямало информация за корупция и влияние върху държавното управление на България за шестимата българи, попаднали под санкции по закона "Магнитски" от Държавния департамент на САЩ.
Това заяви Цветан Цветанов - бившият "строител" на партия ГЕРБ и бивш вътрешен министър в първия кабинет на Бойко Борисов, който сега учреди своя партия - "Републиканци за България".
Във Велико Търново бившият втори в ГЕРБ каза, че такова влияние върху управлението на страната не е имало от шестимата за времето, когато Цветанов е вътрешен министър.
"Тези лица не са протичали по някакви оперативни и значими разработки за подобни действия, свързани с корупция и влияние върху администрацията или съответните структури на държавното управление. Категорично мога да го заявя, защото, ако имаше, щяхме да си свършим своята работа".
Припомняме, на 2 юни 2021 г. САЩ чрез Службата за контрол на чуждестранните активи (OFAC) на Министерството на финансите на САЩ наложи санкции на трима български граждани за тяхната значителна роля в корупцията в България, както и за техните мрежи, обхващащи 64 организации.
Санкциите са срещу Васил Крумов Божков, Делян Славчев Пеевски и Илко Димитров Желязков.
Малко след това от Държавния департамент на САЩ обявиха и петима българи за лица с наложени санкции във връзка с участието им в сериозна корупция. Това са Александър Манолев, Петър Харалампиев, Красимир Томов и Делян Пеевски, както и Илко Желязков.
Рестрикциите, наложени от САЩ, предизвикаха политически трус и множество реакции.
Първият българин със санкции от САЩ бе съдия от специализирания съд. На 5 февруари 2020 г. държавният секретар на САЩ Майк Помпео обяви съдия Андон Миталов от Специализирания наказателен съд като първия българин със забрана да пътува за САЩ заради данни за корупция. Дисциплинарното производство срещу магистрата беше образувано на 18 февруари, като такова бе поискано още преди това от правосъдния министър Данаил Кирилов.
Името на Андон Миталов стана известно в края на 2019 г. като съдията, който пусна да пътува в Москва обвинения за шпионаж председател на движение "Русофили" Николай Малинов, за да получи орден от руския президент Владимир Путин. По случая бе разпоредена и проверка от тогавашния главен прокурор Сотир Цацаров. От Спецсъда заявиха, че няма нарушения в работата на съдия Миталов.
Цветанов бил песимистичен в достоверността на информацията за подслушвани опозиционни политици около протестите.
Припомняме, през май ген. Атанас Атанасов от "Демократична България" обяви, че има данни, че 32 политици от "Има такъв народ", ДБ и "Изправи се! Мутри вън!" са били подслушвани от звено "Вътрешна сигурност" на МВР, ГДБОП и ДАНС. За следени политици потвърди и служебният министър на вътрешните работи Бойко Рашков. Той заяви и че спрямо премиера ген. Стефан Янев също е било прилагано СРС.
В края на миналия месец прокуратурата обяви, че възлага проверка в дирекция "Вътрешна сигурност" - МВР, ГДБОП и ДАНС, за да се разбере дали наистина е имало подслушвани на политици.
Относно смяната на ръководителите на служби от служебния вътрешен министър Бойко Рашков Цветан Цветанов заяви, че това не би трябвало да се разглежда като голям проблем.
valentin-tzonev-1
на 06.06.2021 в 17:43:49 #1Не-е Цицероне, следващия ще си ти! Амрриканците разбраха, че има много по- грамотни и по-големи дупедавци от теб.