Наблюдатели от мисията за граждански мониторинг на ЕС в Армения са попаднали в престрелка по границата на страната с Азербайджан във вторник, потвърди техният оперативен щаб, цитиран от европейската редакция на "Политико".
В изявление, публикувано в социалните медии, мисията на ЕС в Армения каза, че един от нейните патрули "е присъствал на инцидент със стрелба в нашата зона на отговорност". Около 100 невъоръжени служители са разположени съгласно Общата политика за сигурност и отбрана на ЕС, за да наблюдават напрегнатата обстановка по границата след кратката война между двете страни от Южен Кавказ миналата година.
Потвърждението дойде, след като арменското министерство на отбраната съобщи, че стрелба от азербайджански позиции е била "насочена към наблюдателите на ЕС", патрулиращи близо до граничното село Верин Шоржа и тяхното превозно средство.
Но потвърждението дойде едва след като мисията на ЕС първоначално категорично отхвърли арменското твърдение, стигайки дотам, че да публикува графика, обозначаваща информацията като "фалшива". Мисията на ЕС оттегли съобщението малко след това.
Говорител на Службата за външна дейност на ЕС отказа коментар, отнасяйки въпроса до местния пресцентър на мисията, който не отговори веднага на исканията за разяснения.
Министерството на отбраната на Азербайджан отрече във вторник, че неговите войски са открили огън по наблюдателите на ЕС, заявявайки, че докладите "не отговарят на действителността" и представляват "дезинформация" от страна на Армения. Тъй като наблюдателите от ЕС споделят данните за регистрацията на колите си и координатите си с двете страни преди техните патрули, продължи Баку, би било "теоретично и практически невъзможно да се случи такава ситуация".
Контингентът от цивилни наблюдатели, разположен по аналогичен начин и в съседна Грузия, бе изпратен, след като азербайджанските сили превзеха редица стратегически височини в границите на Армения в двудневна война миналия септември.
Баку последователно се противопоставяше на този ход, като пратеникът на Азербайджан в ЕС Вакиф Садиков каза пред "Политико" през април, че това е нежелано нахлуване "на няколкостотин метра от собствените ни гранични пунктове и в силно милитаризирана среда, където има руска гранична охрана, арменска гранична охрана, руски редовни части, арменски редовни части и, в района на иранската граница, иранската армия.
В сряда Съветът за сигурност на ООН ще изслуша апел от Армения, която призовава ООН да се намеси във влошаваща се хуманитарна криза в отцепилия се регион Нагорни Карабах, в рамките на международно признатите граници на Азербайджан, но дом на десетки хиляди етнически арменци. Ереван обвинява Баку, че е блокирал планинската територия през последните два месеца, а хуманитарните организации казват, че не са в състояние да доставят храна и гориво на живеещите там.
Руският външен министър Сергей Лавров се намеси във вторник, разговаряйки с азербайджанския си колега Джейхун Байрамов за необходимостта от "деескалация на напрежението около Нагорни Карабах възможно най-скоро, включително деблокиране на хуманитарните маршрути", според съобщението на Москва.
Русия изпрати мироопазващи сили в региона като част от примирието, постигнато с посредничество между двете страни след войната в региона през 2020 г., но те не успяха да запазят статуквото. ЕС, САЩ и редица други правителства се присъединиха към призивите за възобновяване на свободното движение през Лачинския коридор.