Властта ще се бори с чувството за безнаказаност да изчезне сред тези, които управляват автомобили на пътищата. Част от промените са свързани със законови изменения, като отнемането на моторните превозни средства при употребата на алкохол и наркотици, дават сериозни резултати.

Това заяви премиерът акад. Николай Денков на извънреден брифинг в Министерски съвет след среща с родители, които са изгубили децата си на пътя.

Ще се търсят и по-строги санкции за нарутелите на пътя. Това няма да е кампанийна дейност, увери премиерът, който отчете, че това е една от най-тъжните срещи.

"Като общество трябва да се излекуваме, защото като общество сме болни като смятаме,че трябва да толерираме подобни поведения. Обръщам се и към медиите - помогнете ни, за да може това да стане нетърпимо", призова Денков, видимо разстроен от последните трагедии на пътя.

Трябва да се търсят такива мерки, от които нарушителите да ги заболи, изтъкна Денков. Властта ще работи с общините, като ще иска да се използват техните камери. Обсъждано е как да се ускори вземането на кръвните проби. Там, където са рискови кръстовищата, максимално бързо трябва да бъдат обезопасени. Финансиране ще бъде осигурено.

Пияният шофьор на Гурко бил глобен и през 2005 г. с 500 лв.

Пияният шофьор на Гурко бил глобен и през 2005 г. с 500 лв.

Тогава това му било първо провинение

Трябва да се намали в пъти тежките катастрофи и броят на жертвите. Това няма да стане с една мярка, а с поредица от мерки, уточни Денков.

Той добави, че ще се цели катастрофата, извършена на пешеходна пътека, да е умишлено престъпление, а наказанието да е без право на замяна. Денков също е доволен, че с промените в Наказателния кодекс - с отнемането на автомобилите на водачи, употребили алкохол и наркотици, дава резултат.

Освен това работна група ще се занимава с предстоящите законови промени, които ще бъдат внесени в деловодството на Народното събрание.

По думите му това чувство за безнаказаност е прояло цялата система - да не се получат глобите за нарушенията, ако са направили тежък инцидент да минат с условна присъда, експертизите да се бавят с месеци, а делата с години.

Вътрешният министър Калин Стоянов е убеден, че убийството на пътя трябва да бъде умишлено убийство. Няма как такова убийство извършено на пешеходна пътека, да не е асоциирано с умишлено убийство, подчерта МВР шефът. Той отчете, че мярката за отнемане на автомобили след употреба на алкохол работи.

"Битката е за всички, но за да я спечелим, трябва да бъдем заедно", призова Стоянов.

Председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев заяви, че няма пътна лента и маркировка, която да спре нарушителите на пътя. Той даде пример, че по столичния булевард "България" е засечена скорост от 230-240 км/ч, като властта - местната и изпълнителната власт няма да се дадат на "шепа тарикати".

Иван Спасов, родител на загинало дете, заяви, че починалите деца няма как да се върнат от гроба, но даде да се разбере, че ще се бори за правата си. Единствено това правителство направи нещо в наша полза, каза Спасов.

Пътните знаци няма да спрат катастрофите – липсва превенцията

Пътните знаци няма да спрат катастрофите – липсва превенцията

Нулева толерантност към шофирането в нетрезво състояние, искат експертите