Самоубийците във Варненско са повече от загиналите в катастрофи, сочат данните на Областната спешна помощ.

Хората в града посягат на живота си четири пъти по-често в сравнение с тези от селата. Средната възраст на самоубийците във Варненско е 56 години, но тенденцията е към подмладяване на хората, които искат да се разделят с живота си.

Проучването доказва, че суицидната смъртност има превес при мъжете, които слагат край на живота си 2,5 пъти по-често в сравнение с жените. Представителите на нежния пол пък правят повече опити. Мъжете използват по-сигурни способи за самоубийство, като самообесване, хвърляне от високо и огнестрелно оръжие, докато дамите избират най-често да погълнат медикаменти. Най-рядко използваният, но най-мъчителен начин за отнемане на собствения живот, е самоизгарянето.

Над 50% от суицидните опити се правят демонстративно. Те са предназначени за околните и целят определен ефект. Макар че хората не желаят да загинат, такива случаи не бива да бъдат подценявани, смятат специалистите.

Въпреки разпространеното твърдение, че хората с психични отклонения най-често посягат на живота си, данните сочат, че във Варненско те са едва 17,3 на сто. Най-много от самоубийците в областта са хора в трудоспособна възраст - 44,7 %. Пенсионерите са 43 на сто.

Всеки четвърти, направил опит да се самоубие, го прави отново.

Противно на очакванията, самотата не е основен мотив за суицидни намерения. Само 13 процента от самоубийците са живели сами в този момент. Най-честата причина за тях са конфликти в семейството - 37,8 процента, и романтични подбуди - 16 на сто. Младите хора слагат край на живота си най-вече заради несподелена любов.