ДПС се обяви против участието на държавата в сделката за ЧЕЗ, съобщи БНТ. Те са против национализацията не само на ЧЕЗ, но и на другите ЕРП-та в България.
анкета
Очаквате ли проверката да даде яснота по сделката ЧЕЗ
Да 10.0%
Не 71.2%
Не ме интересува 5.9%
Нямам мнение 0.8%
Яснота ще има след избори 12.2%
Отвореното управление и снаждането между управлението и съдебната власт е темата на семинара на ДПС.
По мнението на депутата на ДПС Рамадан Аталай, който е член на парламентарната комисия по енергетика, държавата по никакъв начин не бива да влиза в сделката с ЧЕЗ. Да не се национализира нито едно ЕРП, иска той.
На база изнесената миналата седмица в комисии информация, Аталай коментира, че тази фирма "Инерком" няма нито финансов, нито какъвто и да е друг капацитет, за да управлява ЧЕЗ. Припомняме, на комисията беше изслушана и собственичката на купувача на ЧЕЗ - Гинка Върбакова.
Припомняме, премиерът Бойко Борисов и купувачът на ЧЕЗ Гинка Върбакова се срещнаха тази сутрин в Министерски съвет. На срещата Борисов заявил желанието да има пълен контрол над сделката. На брифинг след срещата Върбакова, обясни, че е склонна да допусне държавата в сделката за ЧЕЗ. Министърът на финансите Владислав Горнаов заяви готовността на държавата да участва в сделката за ЧЕЗ.
На 22 февруари 2018 г. стана ясно, че чешката ЧЕЗ е одобрила сделката за продажба на активите в България и купувача "Инерком Груп". Последва скандал, който предизвика министърът на енергетиката Теменужка Петкова да подаде оставка, защото познава собственикът на фирмата Гинка Върбакова. Делян Добрев, депутат от ГЕРБ и бивш енергиен министър, изказа съмнения по отношение на сделката и по-точно спрямо това дали купувачът има опит и може да осигури поддръжката на ЕРП на една трета от България.
От интервю на Гинка Върбакова стана ясно, че сделката за активите на ЧЕЗ може и да не минава за одобрение от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Това беше потвърдено от шефа на Комисията Иван Иванов. Едновременно с това скандалът достигна и в Чехия, като изданието Lidové noviny започна собствено разследване. То излезе с информацията, че две банки са обещали финансиране на сделката, въпреки че според предишна публикация половината от сделката се финансира от офшорки.
Пред БТА пък председателят на ДПС Мустафа Карадайъ обясни, че не вижда нищо либерално в това държавата да се меси в сделки. "Остатъчният пакет от ЕРД-тата съвсем скоро, преди няколко години, мисля, че първото правителство на Борисов ги приватизира. Само в рамките на няколко години, ако властта и държавата има друго мнение, иска да развива друг процес, то според нас това не е либералният подход. Ако има такъв ход, само след няколко години пак ще ги приватизираме тези придобити от държавата акции", изтъкна Карадайъ. По думите му ДПС има готовност за участие в избори. След последните избори през 2017 г. се е получило обединение на избиратели на партията им.
Има криза в либералните демокрации и трябва либералните партии да помислят как да се излезе от тази криза. Така лидерът на движението коментира темата за отвореното управление.
"Свободните и активни граждани с помощта на информационни и комуникационни технологии (ИКТ) могат да се превърнат в мощен катализатор на необходимите социални промени. Ако отвореното управление е моторът на новото време, то отворените данни са суровината за двигателя, а новите технологии са магистралите на това управление", категоричен е Карадайъ.
vwg
на 05.03.2018 в 22:09:19 #3Не са съгласни, защото ЧЕЗ си е тяхно. Схеми и номера, но винаги накрая един плаща - тъпоумният български народ. Казвам тъп народ, защото ако не е така, този цирк няма да се търпи 30 години. Кради ме, аз ще си мълча...като мразим да мислим....
projekt
на 05.03.2018 в 16:21:43 #2интересно ми е следното. 1. ЧЕЗ решава да излезе от България но все пак иска да изкара пари 2. Решава да направи схема при която хем излиза от България хем изкарва доста пари, хем има пари за всички участници в схемата. 3. Намира "инвеститор", намира посредник "Гинка" и прави сделка за нещо което струва 220-230 милиона евро. после се "надува сделката до 320 милиона, колкото е по неофициална информация сделката между ЧЕЗ и Гинка. 4. създава се смут в обществото и добрия ББ предлага държавата да изкупи ЧЕЗ на което българския народ ръкопляска защото не си дава сметка че това са още около 500 милиона евро заем 5. ББ прави "блестяща" сделка и връща ЧЕЗ на държавата за 350-400 милиона евро защото все пак Гинка го е взела за 320 и е нормално да има някаква печалба. всички са доволни - ЧЕЗ че се измъкнала от България и то на много добра цена Гинка и подставените лица около нея - ще вземат по някой милион евро за добре свършената работа ББ и компания ще превъртят едни пари за няколко месеца и след това ще изкарат страшно много пари за пореден път - купуват нещо за 230, дават 2-3 милиона за посредници го продават на държавата за 350-400 милиона. после за да изберат банка от която държавата пак ще има някоя почерпка. обикновения народ, лошия материал, е също доволен че ББ е действал държавнически и държавата отново е взела в свои ръце енергетиката. всички са довлни само дето после всички ние ще плащаме сметката. разбира се възможно са и варианти на сделката като например държавта да купи дял чиято цена може да се окаже толкова колкото е реалната стойност на ЧЕЗ. ще излезе че с държавни пари е дадена възможност на "Гинка" да плати на ЧЕЗ 220 милиона а държавата ще даде на Гинка и компания 200 милиона за да има 30-40 %. отново всички са доволни. на ББ могат да завидят много известни мошеници. с последните си известни схеми - ЧЕЗ и КТБ, ББ може да влезе в учебниците като най изпечен мошеник в новата и старата история на БГ
са
на 05.03.2018 в 13:54:19 #1Ето #КОЙ седи зад Гинка.