Плюшено лъвче, превърнато в марионетка, стана символ на протеста срещу шистовия газ и подготвяното Трансатлантическото партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ), което трябва да бъде подписано между Европейския съюз и САЩ в края на 2014 г.

Десетки се събраха около 16.00 часа в столицата пред паметника на патриарх Евтимий, за да се включат в общоевропейския протест "Народите срещу корпорациите". Той се провежда в над 15 европейски държави и съвпада с международния ден за борба с фракинга, който също се отбелязва с демонстрации по цял свят.

Протестиращите бяха издигнали лозунги "Спасете България от екологична катастрофа", "Да си върнем демокрацията" и "Не на шистовия газ".

Протестиращите са недоволни от факта, че готвеното споразумение между САЩ и ЕС в областта на търговията може да допусне на българския пазар ГМО продукти и да доведе до колапс българските производители, чиято реализация и без това е трудна, а в конкуренция с евтините американски продукти ще стане невъзможна.

Природозащитниците искат да участват във вземането на решения, които касаят живота ни.
Трябва да покажем, че няма лесно да позволим да ни отнемат демокрацията, категорична бе Ваня Григовора, дошла да изрази своята гражданска позиция срещу ТПТИ. Споразумението между САЩ и ЕС в областта на международната търговия и инвестиции според нея би могло да бъде много полезно, ако се занимава с истинските проблеми на световната икономика.

Не приемаме крайния протекционизъм или неограничения от основни стандарти и принципи свободен пазар, заяви Яна Иванова. Европа може да се конкурира със световния пазар, без да отстъпва от своите стандарти, убедена е тя. Иванова е категорична, че нелоялната конкуренция тласка държавите към надпревара към дъното.

Протестиращите настояват да се спазват стандартите в инвестиционните проекти, защото те са правила, които правят живота предсказуем и възможен. Друго тяхно искане е да се приемат регулации, които да ограничат финансовите спекулации. Това е необходимо, за да предотвратим нова световна финансова и икономическа криза, смята Иванова.

Според демонстрантите е крайно време да бъде въведен данък върху финансовите транзакции във всички членки на ЕС. Според Яна Иванова за това настояват голяма част от европейските граждани, но този вид налог ще бъде истински ефективен, ако се приложи едновременно от двете най-големи световни икономики.

Недоволните призоваха и за бойкот на зоните, които са т.нар. "данъчен рай", защото според тях тези места са начин за източване на приходите от националните бюджети, а освен това вредят на условията за бизнес.

Протестиращите еколози са притеснени от вредните ефекти върху природата от фракинга - основната технология за добиване на шистов газ. Те искат качествена и ясна регулация върху сондажите на нефт и газ, защото според тях в момента има пропуски в тази сфера в българското законодателство.

Протестиращите се отправиха на шествие, което премина по софийските улици като се српя пред представителството на Европейската комисия у нас и пред Министерството на икономиката и енергетиката. Протести се проведоха и в редица други български градове.