Организацията за икономическо сътрудничество и развитие прогнозира ускоряване на икономическия растеж на България от 1,8% през 2023 г. до 2,5% през настоящата година и до 2,9% през 2025 г., съобщава БНР.

Причината е, че държавните инвестиции се увеличават заедно със средствата от ЕС.

ОИСР счита, че повишаването на частното потребление в страната ще се забави, но ще остане силно, подкрепено от високия растеж на заплатите и кредитите, както и от ниската безработица. Очаква се подобряването на външните условия и облекчаването на ограниченията върху производството да повишат обемите на търговията.

Спред организацията инфлацията в България ще се забави рязко от 9,5% през 2023 г. до 3% през настоящата година, като това ще се дължи на спада на световните цени на храните и енергията, заедно с обявените мерки от правителството за покриване на разходите за университетско обучение и за лекарства за сърдечно-съдови заболявания.

ОИСР уточнява, че въпреки че общата инфлация се забавя, високият ръст на заплатите е пречка за по-бързото намаляване на инфлацията.

Главчев потвърждава на среща на Съвета на ОИСР стремежа ни към пълноправно членство

Главчев потвърждава на среща на Съвета на ОИСР стремежа ни към пълноправно членство

В ОИСР членуват 38 държави, сред които най-развитите икономики в Европа, Америка и Азия

Повишеният натиск върху заплатите, съчетан с постоянен недостиг на работна ръка, ще направи по-трудно привеждането на инфлацията в съответствие с тази в другите страни от еврозоната. Очаква се общата инфлация да бъде 2,8% през 2025 г.

Организацията посочва, че продължаващата политическа несигурност излага на риск планираните реформи и инвестиции в България. Предупреждава се, че трудности и забавяния при реализирането на реформите, необходими за предоставяне на средствата от ЕС, рискуват намаляване на размера на европейското финансиране и допълнителните инвестиции.

Лихвените проценти в България следват тези в еврозоната в съответствие с валутния борд и планираното приемане на еврото, но трансмисионният им механизъм към българската икономика е бавен и непълен, което допринася за кредитния бум при домакинствата. В тази връзка ОИСР препоръчва да бъдат приложени допълнителни макропруденциални мерки, за да се забави темпът на нарастване на кредитите.

Организацията предвижда фискалният дефицит да се разшири значително с по-нататъшно увеличение на разходите през 2024 г. Бюджетът за тази година има за цел номинално увеличение на разходите с 12,1%, като ръстът на разходите отразява по-високите социални трансфери, включително увеличение с 11% на минималните пенсии, заедно с рязко увеличение на заплатите в публичния сектор. Предвиждат се и по-високи капиталови разходи за общински инфраструктурни проекти и отбрана. Въпреки че намалените ставки на ДДС за хляб, брашно и ресторантьорски и кетъринг услуги остават в сила, тези временни мерки за фискална подкрепа ще бъдат оттеглени до края на годината.

Екип ще работи за влизането ни в ОИСР в Париж

Екип ще работи за влизането ни в ОИСР в Париж

Той ще включва представители на няколко министерства

Предвид тези фактори ОИСР очаква държавният бюджетен дефицит да се разшири от 1,9% от БВП през миналата година до 2,9% от БВП през тази и до 3,1% през 2025 г. По тази причина според организацията по-предпазлива фискална политика би била оправдана за управление на търсенето и като подготовка за дългосрочни предизвикателства.

Отбелязва се, че ангажиментите за цялостно прилагане на мерките за реформи в Механизма за възстановяване и устойчивост и цялостна пътна карта за зелен преход биха позволили на България да повиши тренда на икономически растеж и да направи по-зелена своята икономика.

ОИСР счита, че обемите на търговията показват признаци на възстановяване през 2024 г., след като обемите на износа намаляха през 2023 г., отразявайки както слабото външно търсене, така и ограниченията от страна на предлагането в промишленото производство. Тези фактори също допринесоха за спада в обема на вноса през същия период, който се дължеше на рязък спад на вноса на суровини. Преминаването от руския суров петрол, поддръжката на атомната електроцентрала в България и спадащите цени на енергията намалиха стойността на износа на енергия.

За настоящата година се очаква износът на стоки и услуги от България да нарасне с 2,3% след спад с 1,9% през миналата година и да се повиши допълнително с 4% през 2025 г. След спад с 6,3% през 2023 г. се очаква вносът на стоки и услуги да нарасне с 4,1% през тази и с 5,2% през 2025 г.

ОИСР подкрепя реформите в образованието ни, но иска още

ОИСР подкрепя реформите в образованието ни, но иска още

Андреас Шлайхер, директор на дирекцията за "Образование и умения", е на визита у нас