Софийският градски съд остави без разглеждане внесените от Софийската градска прокуратурата искания за одобрение на претърсванията и изземванията в домовете на Бойко Борисов, Севделина Арнаудова и Владислав Горанов миналия четвъртък.

В исканията изрично се твърди, че действията, за които трябва да се упражни съдебен контрол, са незаконосъобразни, защото са извършени при липса на неотложност и от некомпетентен разследващ орган, уточняват от съда.

"Доколкото в настоящото производство прокурорът изначално приема, че извършените действия са опорочени, искането му е недопустимо", пише в определението си съдия Вера Чочкова.

Направил си е отвод съдията, който трябваше да одобри претърсванията у Борисов, Горанов и Арнаудова

Направил си е отвод съдията, който трябваше да одобри претърсванията у Борисов, Горанов и Арнаудова

Материалите вече били разпределени на друг съдия

Припомняме, че държавното обвинение постави въпроса дали е имало основание за неотложност при обиските. Прокуратурата казва, че за всички процесуално-следствени действия е трябвало да има предварително съдебно разрешение т.е. без такова действията са незаконни. Освен това, те са извършени от полицията т.е. некомпетентен орган, а е трябвало е да бъдат извършени от Следствието.

Затова и Софийска градска прокуратурата е възложила случая с Борисов, Горанов и Арнаудова на следователи в Столичния отдел. Те трябва да валидират "извършените до момента от некомпетентен орган процесуални действия", се посочва в прессъобщение от прокуратурата.

Бойко Рашков: Ще разследваме, ще казваме и ще чакаме прокуратурата

Бойко Рашков: Ще разследваме, ще казваме и ще чакаме прокуратурата

За никого не е тайна, че ГЕРБ имат информатори в МВР

СГП е възложила разследването на следователи в Следствения отдел към СГП и са им указали всички опорочени действия по разследването, които е обективно възможно да бъдат преповторени, да се проведат отново от следователите по предвидения в закона ред, за да бъдат валидирани.

Само тогава събраните чрез тях доказателства могат да бъдат ползвани в наказателното производство. С оглед на това в съответствие с установената съдебна практика във връзка с порочно извършените на 17 март 2022 г. претърсвания и изземвания, които не могат да бъдат повторени, ще бъдат разпитани от следовател присъствалите на тях поемни лица, а на иззетите предмети и вещи ще бъде извършен оглед.

Ще бъдат разпитани от следовател повторно свидетелите, чиито разпити са проведени от некомпетентен орган - разследващ полицай към МВР. Ще бъдат разпитани по надлежния ред и всички други лица, чиито показания могат да допринесат за изясняване на обстоятелствата по случая. Ще бъдат назначени съответните експертизи. Ще бъдат извършени и всички други необходими процесуални действия.

Кирил Петков разпитан първи по случая с Бойко Борисов

Кирил Петков разпитан първи по случая с Бойко Борисов

Това съобщи адвокатът на Борисов Менко Менков, след като излезе от сградата на Главна дирекция "Национална полиция"

Ако в хода на разследването се съберат достатъчно обвинителни доказателства за виновността на определено лице или лица в извършване на престъпление/я от общ характер, както изисква чл. 219, ал. 1 от НПК, СГП ще повдигне обвинение в съответствие с тези доказателства.

От СГП припомнят брифинга от петък вечерта, който бе даден след изтичане на мярката за задържане под стража за 24 часа. Наблюдаващите прокурори са внесли в СГС трите протокола за извършени изземвания, но вчера съдът ги е оставил без разглеждане - това на практика означава, че няма съдебна санкция за одобрение на протоколите.

Също вчера в СГП са депозирани от разследващ полицай в ГДНП проекти на постановления за привличане в качеството на обвиняеми на лицата: Бойко Борисов - за престъпление по чл. 213а, ал. 3, т. 2 и т. 5 вр. ал. 1 вр. чл. 20, ал. 2 вр. ал. 1 от НК, Владислав Горанов - за престъпление по чл. 213а, ал. 3, т. 2 и т. 5 вр. ал. 1 вр. чл. 20, ал. 2 вр. ал. 1 от НК и Севдалина Арнаудова - за престъпление по чл. 213а, ал. 3, т. 2 и т. 5 вр. ал. 1 вр. чл. 20, ал. 2 вр. ал. 1 от НК. Заедно с тях са постъпили и протоколи за разпит на същите лица в качеството им на свидетели.

Европейската прокуратура потвърди за сигнали за корупция при висши служители у нас

Европейската прокуратура потвърди за сигнали за корупция при висши служители у нас

Разследванията продължават

Посочените проекти за привличане представляват листове с печатен текст, озаглавени "Постановление за привличане на обвиняем", без подписи, без име на съставител, а само длъжност - разследващ полицай в ГДНП, с поставени на тях печати с регистрационни номера от ГДНП с дата 21.03.2022 г.

"Поради това същите не представляват процесуални документи и нямат правна стойност. Отделно от това проектите на постановления за привличане, доколкото е посочена длъжност, са текстово изготвени от некомпетентен орган", посочват от прокуратурата и обясняват, че разследващ полицай в ГДНП няма правомощия да формулира обвинение за престъпления, извършени от лица от състава на Министерски съвет.

От МВР пак ще изпратят на прокуратурата постановленията за ареста на Борисов

От МВР пак ще изпратят на прокуратурата постановленията за ареста на Борисов

В публикуваните описи на прокуратурата липсвало придружителното писмо

Отделно от това, наблюдаващите прокурори отново считат, че към настоящия момент няма основания за законосъобразно привличане на лицата като обвиняеми. Дори да бяха налице валидни протоколи за претърсване и изземване, анализът на събраните към този момент материали не сочи на достатъчно доказателства по смисъла на чл. 219, ал. 1 от НПК за привличане на определено лице към наказателна отговорност.

Съгласно разпоредбата на чл. 196, ал. 2 от НПК в правомощията на наблюдаващия прокурор е и задължението да следи за законосъобразното провеждане на разследването.