Капиталът, който американските компании държат в чужбина, е нараснал до 2,5 трилиона долара, показва консултантската фирма Capital Economics. Според експертите е много малко вероятно тези пари да бъдат върнати в САЩ.
“Тази огромна сума би могла да даде силен тласък на брутния вътрешен продукт (БВП), ако някога бъде върната в страната. Шансовете това да се случи при настоящите условия в данъчната система обаче са много ниски”, коментира Андрю Хънтър от компанията, цитиран от CNBC.
Специалистите изчисляват, че преди две години приходите, държани извън границите на Щатите, са били шест пъти по-високи от тези за предишното десетилетие и са нараснали до 2,1 трилиона долара.
Тези резултати дойдоха след като в края на миналия месец Брюксел атакува данъчните споразумения между Дъблин и Apple. Според Брюксел производителят на iPhone почти не плаща данъци върху продажбите си благодарение на тази договорка.
От Комисията поискаха американската корпорация да заплати глоба от 14,5 милиарда долара или 13 милиарда евро.
Тогава от институцията заявиха, че Apple е използвала европейската държава като място за осчетоводяване на бизнеса си в Европа. От Брюксел смятат, че това се възприема като непозволена държавна помощ от страна на Ирландия.
Властите в страната решиха, че ще подкрепят технологичния гигант и ще обжалват решението на ЕК.